Erzincan

13 Mart 1992 tarihinde Erzincan’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde 653 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için Terzibaba Mezarlığı Deprem Şehitliği’nde Belediyemiz tarafından düzenlenen programda Dualar okundu, deprem şehitliği anıtına çelenk konuldu ve Deprem şehitlerinin mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Terzibaba Mezarlığı Deprem Şehitliği’nde düzenlenen programa; Vali Vekili Mehmet Deniz Arabacı, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Belediye Başkanımız Bekir Aksun, EBYÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ercan Ekinci, Erzincan Eski Milletvekili Tevhit Karakaya, kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Program kapsamında ilk olarak depremde ebediyete intikal edenler için Kur’an-ı Kerim tilaveti verilerek, dualar edildi. Daha sonra Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun yaptığı konuşmada tüm deprem Şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek, bir daha böyle acıların yaşanmamasını temenni etti. Başkan Aksun konuşmasında şunları ifade etti; “1992 yılında yaşamış olduğumuz deprem neticesinde 653 vatandaşımızı şehit verdik. O günden bugüne hem onları rahmetle anabilmek hem de bunu unutmamak unutturmamak adına bu programlar düzenlenene gelmişti bugün de aynı programın icrasındayız.

Memleketimizin deprem kuşağı üzerinde olduğu her defasında ifade edilmekte. Bu günleri geçmişimiz rahmetle anarken rahmetle anarken hazırlıklı hale getirebilmenin de gayret içerisindeyiz. Yatay mimarinin devamında 92 depremi öncesi yapısı stoğunun yenilenmesinde yapmış olduğumuz raporlar ilgili bakanlığımıza bildirilmiştir. İmkanlar ölçüsünde inanıyorum ki yenilenecektir. Vatandaşlarımız da gerekli ilgi ve alakayı göstermektedir.

Erzincan’ımızda kentsel dönüşümü mutlaka tamamlamamız gerektiği bilinciyle hareket etmekteyiz. Geldiğimiz günden beri kentsel dönüşüme emek koyan bir kardeşiniz olarak İnşallah bundan sonraki süreçte de bu kentsel dönüşümü tamamlayabilmek için elimizden gelenin en iyisini en ivedilikle yerine getireceğiz. Hep birlikte bunu başaracağız, depreme hazırlıklı hale getirmek için de başta Çevre Şehircilik ve Afad’ımız olmak üzere Üniversitemiz olmak üzere işbirliği yaparak Erzincan’ımızı depreme hazır hale getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Hazırlıklar başladı komisyonlar kuruldu, komisyonlar incelemelerini yapıyor. İnşallah daha ince ayrıntılarıyla birlikte inceleyip durulması mümkün olmayan risk analizi olumsuz olan binalara gereken yapılacaktır, bunun da bilinmesini arzu ediyoruz. Erzincan’ımıza Yücel Mevlam bir daha böyle felaketler yaşatmaması dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum. İyi ki varsınız.” Diye konuştu.

Belediye Başkanımız Bekir Aksun’un konuşmasının ardından AK Parti Erzincan Milletvekilleri, Burhan Çakır, Süleyman Karaman ve Erzincan Vali Vekili Mehmet Deniz Arabacı’da yaptıkları konuşmalarında deprem şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek, depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dilediler. Anma programı il protokolü tarafından deprem şehitliği anıtına çelenk konulması ve deprem şehitlerinin mezarlarına karanfiller bırakılması ile sona erdi.