Yeniden Refah Partisi 28. Dönem Manisa milletvekili adayı olan ve şuan Ahmetli Belediye Başkanı adayı olarak seçim çalışmalarına devam eden Yalçın Çapanik ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Ahmetli ile ilgili düşünceleri ve projelerinden bahseden Çapanik, ”Ahmetli’yi Salihli ve Turgutlu arasına sıkışmaktan kurtaracağız” dedi. Ahmetli Belediye Başkan Adayı Yalçın Çapanik ile adaylık süreci, yerel seçimler, kentin sorunları gibi konularda keyifli bir sohbet yaptık. Röportajın tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz.
Abdussamed Tosun: Merhabalar Yalçın Bey, bizler sizi yazılı ve görsel basından tanıyoruz ama tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Yalçın Çapanik kimdir?
Yalçın Çapanik: Kısaca şöyle özetleyebiliriz, 20 yıllık çalışma hayatının büyük bir çoğunluğunu iş ve sosyal güvenlik hukuku üzerine danışmanlık faaliyetleri üzerine geçirdim. Uzmanlık alanım ile ilgili birçok medya kanalında programlara katıldım. Mevcut işim dışında izmir bilirkişilik bölge kuruluşuna kayıtlı konkordato komiserliği yapıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Abdussamed Tosun: ilk olarak siyasete nasıl girdiniz ve bu yoldaki temel amacınız nedir, bizlere anlatır mısınız?
Yalçın Çapanik: Gerçek tabirle örgütte alınacak kararlara ve yapılacak eylemlere yön vermek amacıyla konulmuş ilkeler olarak bizler siyaseti öğrendik. Ama gerçekle bize öğretilenler arasında farklılık olduğunu gördüm. Bu doğrultuda siyasete Yeniden Refah Partisinin kuruluşu ile başladım. Amacım mensubu olduğum partinin genel amacı ile uyumlu olması beni bu ortak noktaya getirdi diyebilirim yani önce ahlak ve maneviyat kavramlarını önderlik etmesi ayrıca siyasete bir nezaket gelmesi gerektiğini düşündüğüm için buradayım.

Abdussamed Tosun: 31 mart yerel seçimlerine doğru hızla yaklaşırken, adaylık sürecinde halk ile birebir buluşarak, gece gündüz sahadasınız. Peki bu süreci birde sizden dinleyelim?
Yalçın Çapanik: Evet seçimlere çok az bir süre kaldı. Seçim kampanyamızı yürüten ekibimizle birlikte sokak sokak ve yollarda davamızı dilimizin döndüğünce aktarmaya çalışıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz ekonomik durumlardan dolayı gösterişten uzak, halkımızla iç içe bir seçim süreci izledik. Misafir olduğumuz evlerde hem sorunları dinledik hemde sorunlarına çözüm üretmeye çalıştık, bizleri evlerinde ağırlayan tüm hemşehrilerime teşekkür ederim. Ahmetli ilçemize yapacağımız hizmetleri, dürüst, ahlaklı ve liyakatlı kadrolarımızla Ahmetlimize kazandıracaklarımızdan ve Ahmetli’nin adını tüm Türkiye’ye duyuracağımızdan bahsediyoruz. Elbette bunun bir neticesi olarak halktan gelen geri dönüşler de her daim olumlu ve heyecan verici nitelikte oluyor.
Abdussamed Tosun: Dr. Fatih Erbakan, açıklamasında 94 ruhu ile sahalara çıkıldığını ifade etmişti, peki Yeniden Refah Belediyeciliği ile Ahmetli’de neler değişecek?
Yalçın Çapanik: Genel Başkanımız tüm teşkilatlar için 94 ruhu ile sahalara çıkıldığını ifade etmişti. Rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın bize öğrettiği anlayış ve tevazu ile sahada ve meydanlardayız. Bu anlayış çerçevesinde halkla iç içe olarak her daim halkın çıkarlarını koruyan, tahrip eden değil sürekli çözüm üretebilme odaklı bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. 94 ruhu ile başlayan süreçte bu ülkeye yapılanlar ve ülkeye kazandırılanlar bellidir. Yine aynı ruh ile Ahmetli ilçemiz için yaklaşık 20’ye yakın proje hazırladık. Bu projelerin başında organik gübre ve geri dönüşüm tesisi ile maddi anlamda kazanımlar sağlayacağız yani var olan bir kaynağı değil de olmayan yeni kaynaklar oluşturarak Ahmetli ilçemize daha fazla hizmet edebilmeyi hedefliyoruz.

Abdussamed Tosun: Ahmetli için hazırladığınız projelerden bizlere bahseder misiniz? İstihdam, sosyal, kültürel ve sanatsal olarak Ahmetli halkını neler bekliyor?
Yalçın Çapanik: Ahmetli, Ege’nin yükselen değeridir. Lakin bugüne kadar gelen yönetimler tarafından kıymeti bilinmediği için Salihli ve Turgutlu arasına sıkışmış ve sürekli göç veren bir ilçe olarak bugüne kadar gelmiş durumdadır. Konum olarak İzmir, Ankara yolu üzerinde bulunmasına rağmen gerekli yatırımlar ilçeye yapılmamış. Halkın talepleri doğrultusunda öncelikle tarımsal faaliyetleri yeniden canlandırabilmek için tesisler kuracağız ve bu kuracağımız tesislerde istihdam oluşturmayı planlıyoruz.

Tarım ve istihdam için yapacaklarımız arasında:

Çiftçilerimizi yeniden ayağa kaldırmak için, öncelikli olarak Organik gübre tesisi ve solucan gübresi tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu tesis ile birlikte çiftçilerimize ücretsiz olarak gübre desteği vereceğiz. Akabinde kadınları istihdam edebileceğimiz Ahmetli organik şirketini hayata geçireceğiz. Bu şirket ile birlikte çiftçilerimizin ürünlerini Türkiye ve dünya pazarına açacağız.

Cambazlı mahallemizde hem istihdama hemde tarımı destekleme amaçlı jeotermal enerji ile teknolojik sera projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yine Ahmetli de yaş sebze ve meyve üretici halini açarak üreticimizin her daim yanında olmaya devam ediyoruz.

Ahmetlimizde genel manada giderilmesi gereken problemler arasında:

Yine birçok mahallemizde ve sokağımızda doğalgaz yok, yine bu sorunuda en kısa sürede çözüme ulaştıracağız. Doğalgazsız ev kalmayacak. Şehrimizin muhtelif yerlerinde umumi wc’leri, hamam, üst geçit, Cambazlı mahallemizin yıllardır çözüme ulaştırılamayan yol problemi, Dereköy’de yenilenmesi gereken köprü gibi gündelik hayatı kolaylaştıracak çalışmaları kısa sürede çözüme ulaştırarak halkımızın hizmetine sunacağız.

Temizlik birimimiz ile koordineli bir şekilde Ahmetli ve çevresinde bulunan ve görüntü kirliliğine sebep olan tüm çöpleri ve atıkları temizleyerek, belli aralıklarla tüm çöp konteynerlerini dezenfekte ederek halkımızın sağlığını kimsenin tehlikeye atmasına müsade etmeyeceğiz. Bir diğer yapacağımız şey ise şuan hali hazırda bulunan pazar yerini yeniden yenilemek olacak. Pazarcı esnafımızın ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılayabilecekleri ve halkımızın daha rahat alışveriş yapabileceği modern bir pazar yerine dönüştüreceğiz. Buna istinaden ikinci bir pazar yerini ise Barbaros mahallemize kazandıracağız.

Ahmetli’de sosyal hayata yapacağız katkılar arasında:

Ahmetli kültür sanat merkezi, Sosyal tesisler, Kafe ve Restoran, Alışveriş ve yaşam merkezi, Otel, Açık ve kapalı düğün salonu, taziye evi, kreş ve gündüz bakım evi, Yaşlı bakım evi, her mahalleye daha modern çok amaçlı salonları açarak halkımızın daha sosyal bir şekilde hayattan lezzet almasını sağlayacağız.

Sokak hayvanları ve rehabilitasyon merkezi

Sokakta yaşayan can dostlarımız ve sizlerin daha güvende olması için Sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi açacağız. Şehrimize inşaa edeceğimiz barınak ve rehabilitasyon merkezi ile sokak hayvanlarına doğal yaşam alanı sağlayıp barınma ve tedavi imkanı sunacağız. Bu merkez içerisinde ise, kedi ve köpek evleri, tedavi ve bakım merkezi, idari bina ve sosyal tesis ve gezi alanları yer alacak.

Öğrencilerimizi ve genç arkadaşlarımız içinde, kendilerini geliştirebilecekleri Dijital atölyeler kuracağız. Akabinde ücretsiz kurs, eğitim ve seminerler vererek hayatlarına dokunmayı hedefliyoruz. Sosyal hayat ve turizm noktasında ise Dereköy’de bulunan alanı panoramik mesire alanına çevirerek hem Manisa’mıza kazandırıyoruz. Bununla birlikte hem Ahmetli hemde çevre ilçelerden insanları cezbedecek bir alan haline getirerek misafirlerimizi şehir hayatından günü birlikte olsa uzaklaştırmayı hedefliyoruz. Yine Ahmetli’ye bir seyir tepesi projemiz var, bu proje kapsamında şehri yukarıdan gören bir noktaya güzel bir tesis kurmayı amaçlıyoruz. Bir başka proje ise Osmanlı döneminden kalma tarihi Bahçecik camiini yeniden aslına uygun bir şekilde restore ederek, turizme kazandıracağız.
Festival ve etkinlik olarak ise şuan planladığımız 3 adet etkinliğimiz var. Bunlardan ilki Uluslararası Hafsa Sultan Kültür Sanat Festivali olacak. Buda şehrimizi hem Türkiye’nin hemde dünyanın tanımasına vesile olacak. ikincisi, Bağ bozumu şenlikleri olacak. Hasat sonrası çiftçilerimiz ile bütün yılın yorgunluğunu hep birlikte atacağız. üçüncüsü ise uzun yıllardır yapılmayan, Geleneksel gencer yağlı güreşleri olacak. Kırkpınar’da er meydanına çıkmış pehlivanlarımızın katılımı ile güzel bir etkinliği daha şehrimize kazandıracağız. Buna ilave olarak Alahıdır’da düzenlenen Geleneksel Cirit oyunları ve Gökkaya’da düzenlenen deve güreşlerine destek olacağız. Geçmişte yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olacaktır. Ahmetli kısa sürede tüm Türkiye’de tanınan bir yer haline gelecek.

Abdussamed Tosun: Ahmetli’nin tarihi ve kültürel bir mirası olan Bahçecik Camii ile ilgili yapacağınız proje’den biraz bahseder misiniz?
Yalçın Çapanik: Bugüne kadar yapılmayan birçok şeyi Milli görüş belediyeciliği ile şehrimize yapacağız. Atıl ve bakımsız bir şekilde bırakılan camimizi yerinde inceledik ve projesini hazırladık. Tarihi Bahçecik camii’ni yeniden aslına uygun bir şekilde restore ederek, hemşehrilerimizin ve dışarıdan gelecek misafirlerimizin ziyaretine açarak turizme kazandıracağız.

Abdussamed Tosun: Yalçın bey, sporla aranız nasıl, Ahmetli Belediyespor’u takip ediyor musunuz? Ahmetli’de spor faaliyetlerinin gelişmesi için neler yapmayı planlıyorsunuz?
Yalçın Çapanik: Evet, spor’u seven biri olarak, Ahmetli Belediye spor’u uzun zamandır takip ediyorum. Kısa süre önce bölgesel amatör lige yükselme başarısı göstermiş ve bizleri 3. lige çıkma yolunda çok heyecanlandırmıştı ama malesef olmadı. inşallah bizim dönemimizde hem A takıma hemde alt yapıya yapacağız katkı ve desteklerle Ahmetli Belediye spor’umuzu hakettiği yerlere ulaştıracağız. Mevcut Alahıdır Stadyumumuzu daha organize ve daha uygun bir kompleks haline dönüştürerek Ahmetli’mize ve Manisa’mıza kazandıracağız.
Abdussamed Tosun: Kitap okumayı severmisiniz? Bizlere biraz hayatınızda kitabın öneminden bahseder misiniz?
Yalçın Çapanik: Son zamanlarda biraz aksatmış olsam’da evet kitap okumayı seviyorum. Kitap okumak bana çok şey kattığı gibi okunan her kitap bana farklı hikayelerin kapılarını aralıyor. Son olarak Nizamül Mülk tarafından kaleme alınan Siyasetname adlı eseri okudum. Bu kitaptan çok şey öğrendim lakin şunu dile getirmeliyim ki, siyasetin yeri geldiğinde bir ikna sanatı olduğunu aynı zamanda ise keskin bir kılıç olduğunu ifade edebilirim.

Abdussamed Tosun: Peki Ahmetli’de yaşayan gençlere vereceğiz mesajlar nelerdir?
Yalçın Çapanik: Kitap okusunlar ve özellikler tarihlerini iyi araştırsınlar. Kendilerini ilmi anlamda geliştirerek dil öğrensinler ve asla ümitlerini kaybetmesinler. Gençler bizim herşeyimizdir, güneş her gün yeniden doğmaya devam ediyorsa, Allahın izni ile tüm sıkıntılarımızı hepbir elden bir şekilde hal yoluna koyabiliriz diye düşünüyorum. Dünya üzerinde sahip olduğumuz en büyük mirasımızda şuan da üzerinde bulunduğumuz vatanımız ve yaşadığımız şehir olduğunu akıllarından çıkarmasınlar, bizler bunu hatırlarsak şehrimize ve geleceğimize sahip çıkabiliriz.

Abdussamed Tosun: Bizlere vakit ayırıp, sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.
Yalçın Çapanik: Bu kıymetli ve güzel sohbet için asıl ben teşekkür ederim. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimlerimizin şimdiden Belediye Başkanlarımıza, Meclis Üyelerimize, muhtarlarımıza ve azalarımıza hayırlı olmasını aynı zamanda Ahmetli ilçemize değer kazandıracak yeni arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum.