Beşiktaş, Fenerbahçe arasında Vodafone park’ta oynanan maçta reklam panolarına hem Çince hemde Türkçe olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü nedeni ile kutlama mesajı yansıtıldı. Yansıtılan mesaj’da ”Çin Halk Cumhuriyeti’nin 73. yıldönümünü gönülden kutluyoruz!” ifadeleri yer aldı. Bu görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Yıllardır Çin esareti altında bulunan Doğu Türkistan’ın bundan tam 73 yıl önce işgal edilmeye başlandığı paylaşımlarda vurgulandı.
On binlerce paylaşım yapılan Çin ile ilgili kullanıcılar tepkilerini dile getirdi. Çin Başkonsolosluğu Sözcüsü ise sosyal medya hesabındandan da şu açıklamaları yaptı: “Şimdi düzenlenmekte olan Beşiktaş-Fenerbahçe maçında, Çin Halk Cumhuriyeti kuruluş 73. yıl dönümü kutlama mesajı yayınlandı. Türk dostlarımıza içten teşekkürler. Yaşasın Çin- Türkiye dostluğu!”

işgalin 73. yılında Katil Çin’i lanetliyoruz!

Konu ile ilgili olarak bundan bir gün önce Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk yaptığı açıklamada: ”Doğu Türkistan’ın Çin işgalinin 73. yıldönümünde Katil Çin’i lanetliyoruz. İşgali asla kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Türkiyeden, Amerika’ya Japonya’dan, Kanada, Avustralya’ya ve Avrupa’da, Çin’in işgaline karşı duran tüm teşkilatlarımızı ve halkımızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.