Samet Tosun: Öncelikle biraz müzikal kariyerinden bahsedelim, müzik ile ne zaman tanıştın, herşey nasıl başladı ?

BRUDA412: Öncelikle merhabalar, müzik ile küçük yaşlarda tanıştım. Abilerimin müzisyen olması nedeniyle sürekli içli dışlı olduğum bir çocukluk geçirdim. Fakat müzikle uğraşacağım başlarda hiç aklıma gelmezdi. 2000lerin başlarında hiphop akımına tutuldum ve o dönem graffiti, dans gibi kollarını denerken bir yandan da birşeyler yazmaya başladım. Başlarda bu yazma olayı deneme şeklindeydi, daha sonra şiire evrildi, son olarak abimin ve arkadaşlarımın ısrarı üzerine ritmik sözler yazmaya başlayarak rap kariyerime başlamış oldum.

Samet Tosun: O zaman son yayınlanan albüm çalışmanız ‘’Ayna’’dan bahsedelim. Bize bu süreci anlatır mısın? Ne oldu, nasıl gelişti ?

BRUDA412: Ayna albümü uzun süreli bir birikimin ürünü oldu. Daha önceden 2015 yılında bir rap albümü ve 2018 yılında bir pop albümü yapmıştık. Aralarda single çalışmalar yayınladık fakat günümüzdeki hızlı tüketimden ötürü sanki artık yapmıyormuşuz gibi bir algı oluşmuştu. Hem bu süre içerisindeki gelişimimizi göstermek istedik, hem de uzun soluklu bir proje ile dinleyicilerimizin karşısına çıkarak doyurucu bir çalışma sunmak istedik.

Albüm hakkında bilgi verecek olursam iki konsept olarak düşünebiliriz. Bir geçiş albümü aynı zamanda. Toplamda yer alan sekiz şarkının yarısı trap ve sert şarkılardan oluşurken diğer yarısı daha pop janra ve duygusal şarkılar. Bu geçiş de bize BRUDA412’yi sundu diyebiliriz.

Ayrıca diğer albümlere göre daha fazla görsel sunacağımız bir albüm olacak. 3 klibimiz hazır ve 4. için de çalışıyoruz.

Samet Tosun: BRUDA412 kimdir? nasıl bir ailede büyüdü? bize biraz BRUDA412’yi anlatır mısın?

BRUDA412: Aslen Diyarbakır doğumluyum. 95 yılında İzmir’e taşındık o zamandan beri de İzmir’deyim. Kısa süreli İstanbul ve Zlîn (Çek Cumhuriyeti) maceralarım oldu fakat sonrasında yine ailemin yanına İzmir’e döndüm.

Geniş bir aile içerisinde büyüdüm, aile bağlarımız kuvvetlidir. Benim yaptığım müzik tarzı çok kültürümüzle bağdaşmasa da ailem hep destekçi olmuştur.

Kendimi tarif edecek olursam eğer, gelişim arayan bir insanım diyebilirim. Yaşadığımız yer rapte sürekli ghetto diye tabir edilen şekilde bir yerdi. Sokakları gördüm, insanları tanıdım. Bir yandan da başarılı bir okul hayatım oldu. Çok kez burs kazandım ve yurtdışına çıktım onlarca ülke gezdim. Gördüğüm her şeyi gözlemleyip tanımaya çalıştım. Daha otuzlarıma yeni yeni yaklaşıyorum ama dolu dolu bir hayat geçirdim diyebilirim. Bunun sonucu olarak da bir bakış açısı kazandım ve bunu insanlara aktarmaya çalışıyorum.

Samet Tosun: Peki benimde merak ettiğim bir konu var, neden BRUDA412 ? ve ne anlama geliyor, bir hikayesi var mı ?

BRUDA412: Bir dönüşümün ilk parçası olarak yeni bir mahlas duyurmam gerekiyordu. Abimle beraber aldığımız ortak bir karar sonucu artık solo işler de yapmaya başladık. Albümün geçiş olması da bununla ilgili aslında. Kendi tarzımı artık trap kültürüne evirdiğimi söyleyebiliriz. Yayınladığım bazı single’larla sound olarak sinyallerini vermiştim ve artık tamamen özgün bir stil yakaladığımı düşündüğüm için Toprak Kardeşler’den ayrı bir kariyer başlangıcı da yaptım. Bu tabi ki Toprak Kardeşler’in bitişi demek değil, fakat biraz insanların kafa karışıklıklarını da gidermek için mantıklı olabileceğini düşündük. Artık rapi de popu da adresinde dinleyebilecekler.

Bruda mana olarak urban sözlüğünde kardeş anlamına geliyor. Grup ismimizden de kaynaklı üstümüze bir kardeş yakıştırması oluyordu, bu hali de bizim kendi aramızda kullandığımız bir terimdi ve hem iyi bir anlam taşıması hem de sertliğe uygun olması sebebiyle mahlas olarak içime sindi. 412 hikayesi ise artık uzun yıllardır piyasada olmamızın tecrübesiyle ismi özelleştirmek istememden kaynaklı. Kullanacağım ismin tamamen bana özel olmasını dijital platformlarda ve arama motorlarında tamamen doldurabileceğim bir boşluk olmasını istedim. Rastgele seçilmiş rakamlar değil tabi ki, geldiğim yeri bana anımsatacak bir kod fakat isime eklenmesindeki bir diğer neden de teknik konular oldu diyebilirim. Umarım dinleyiciler de bu ismi beğenmişlerdir. 

Samet Tosun: Katıldığın yarışma programları (Yetenek sizsiniz Türkiye ve O ses Türkiye)’nin müzik kariyerine nasıl bir etkisi oldu ?

BRUDA412: Yarışmalar kariyerimiz açısından kesinlikle olumlu etki yaptı. Ama benim için daha önemlisi bizi müziğe daha bağlı hale getirdi. Yetenek Sizsiniz yarışmasına çıkmadan önce müzikten çok uzaklaşmıştım. Daha akademik hayatıma odaklandığım bir dönemdi ve orada yakaladığımız başarı daha fazla üzerine düşmemi sağladı. Sonrasında tanınmamız ve bulduğumuz imkanlarla geliştirmeye çalıştık. Ki o dönemde yarışmanın sağladığı imkanlar ile yaptığımız sahneler halen daha hatırlarda ve yeni izleyenler bile hayrete düşüyor. Bu bile bazen bana motivasyon kaynağı olabiliyor. Sonra tekrar bir O Ses Türkiye macerası oldu, orada daha bilinçliydik ve daha hazırlıklıydık diyebilirim. Fakat sonrasında ülkenin içine girdiği bazı durumlardan dolayı sürekli şanssızlıklar yaşadık. Yine de yılmadan üzerine koyarak gitmeye devam ediyoruz. Her geçen yıl bir öncekine göre hem daha güçlü hem de daha iyi hissediyorum.

Samet Tosun: 2020 yılı gerçekten hepimiz için evlere kapandığımız bir yıl oldu. Peki sen pandemi sürecini nasıl geçirdin ? neler yaptın, nasıl değerlendirdin ?

BRUDA412: Başlarda bunun geçici bir durum olduğunu düşünmüştüm. Evde kaldığım dönemlerde kendimde çok enerji bulamıyordum sadece geçmesini bekliyor gibiydim. Fakat sonrasında bunun uzun süreceğini fark edince buna uygun bir “yeni normal” bulmak gerektiğini anladım ve ona göre hareket etmeye başladım. Bu süreci kendimi geliştirmeye adadım diyebiliriz.

 

Hem işlerimle ilgilendim, spor yapmaya döndüm ve müzikal anlamda gerçekten çok üretmeye başladım. Ayna bunun meyvelerinden oldu ve sonrası için de içime sinen güzel şarkılar biriktirdim. Dinleyici Ayna’yı dinliyor klipleri izliyorken ben yeni işleri hazırlıyor olacağım.  

Samet Tosun: Seni daha iyi tanıyabilme adına müzik dışında neler yapıyorsun ? BRUDA412’nin bir günü nasıl geçiyor ?

BRUDA412: Aslında bir rapçiye göre çok disiplinli yaşamak zorundayım. Müzik dışında Kıdemli Denetçi olarak çalışıyor ve mali müşavirlik yapıyorum. Bunu genelde çok yansıtmıyordum çünkü insanlar bir müzisyenin başka bir iş yaptığını görünce zor durumdaymışız gibi düşünmeye başlıyor. Fakat ben bu konuda farklı düşünüyorum. Müzikten geçimimi sağlayabilecek kadar kazanıyorum fakat yine de çalışıyorum. Geçmiş zamanları ele alırsak iz bırakan insanların hem bilim hem sanat alanlarında bir çok iş yaptığını görüyoruz. Kendimi geliştirmemin ve aktif olarak çalışıyor olmamın müziğimi de geliştirdiğini düşünüyorum. Ben bir dağ evine kapanıp gündemden uzaklaşarak ilham alabilecek birisi değilim.

Bu nedenle borsa, ekonomi, dijital reklamcılık, muhasebe gibi alanlara ilgiliyim. Bunlarla uğraşıyor ve çalışıyorum. Kalan vakitlerimde ise spor yapmaktan, arkadaşlarımla gezmekten ve stüdyoda vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Enerjim yüksekken vaktimi verimli geçirerek çok yönlü bir insan olmaya çalışıyorum.

Samet Tosun: Yeni projelerinden de bahsedelim ama herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getirelim, bundan sonra ne olacak ve müzikseverleri neler bekliyor ?

BRUDA412: Ayna sonrasında planladığımız bazı işler vardı. Öncelikle benim trap olarak bir albüme yetecek kadar hazırda şarkım var. Bunların şuan nasıl yayınlanacağı konusunda karar vermedik. Single şeklinde ya da bir albüm şeklinde olabilir fakat albümdeki “Kaybol”, “Yaramaz” gibi şarkıları sevenler için o tarzda çok güzel işler geleceğini söyleyebilirim. Ayrıca Erdal Toprak tarafından Sancak ve Taladro düetleri var. Ben de bu isimleri çok seven biri olarak heyecanla çıkmasını bekliyorum. Solo işler yapıyor olmamız insanları yanıltmasın, Toprak Kardeşler adından da anlaşıldığı gibi bir grup değildi, bir aileydi. Bugüne kadar yaptığımız bütün işlerde olduğu gibi beraber yapıyor olacağız. Toprak Kardeşler ismi ise 2021 yılı için bir prodüksiyon şirketi haline gelecek ve yetenekli genç isimlerin işlerini buradan paylaşacağız.

Bunlar dışında da sürpriz düetler olacak, hem benim tarafımdan hem de abim tarafından. Bu nedenle ilgilenenlere sosyal medya üzerinden gelişmeleri takip etmelerinin öneririm. 

Röportaj: Samet Tosun
dskultursanat@yahoo.com