Hollanda hükumetinin nitrojen ve metan salınımını Avrupa Birliği standartlarına düşürmek için bir skandala imza atarak çiftlikleri kapatma kararı almıştı. Bu karara karşı çıkan Hollandalı çiftçiler haftalardır sokaklarda seslerini duyurmaya çalıştı. Yollara traktörle çıkan çiftçiler, “Biz atık üretmiyoruz, gıda üretiyoruz” diyerek, hükumeti protesto ederken Hollandalı çiftçilere destek olmak isteyen çiftçilerde onlara katıldı.
Almanya başta olmak üzere italya ve Belçika gibi ülkelerde çiftçilik ile uğraşan çok sayıda insan traktörleri ile birlikte Hollandaya gitti. Haftalardır devam eden bu süreçte bir çok markette reyonlar boş kaldı.

Küreselci Hükümet geri adım attı, müzakereler başlıyor!

Hayvanların sayısını azaltmak istemeyen Hollandalı çiftçilere, Almanya, İspanya, İtalya, Kanada ve diğer birçok ülkeden çiftçiler de destek protestoları yapmıştı. Azot Oksit Salınımlarını düşürmek için çiftliklerde izin verilen hayvan sayısının yüzde 50 oranında azaltılmasını isteyen hükümetin başı çiftçilerle derde girmişti. Geçtiğimiz haftalarda gücünü bir defa daha gösteren Hollandalı çiftçiler (Traktörlü Ordu), hükümeti müzakere masasına oturmaya zorladı ve başardı. Hollandalı Çiftçiler sosyal medya üzerinden bir video yayınladı. Yayınladıkları video’da Hollandalı çiftçiler tüm dünya’ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

https://twitter.com/LeylaRostami/status/1550879551353389059

Translate »