Polsat News’te yer alan habere göre,  “Nanmadol” tayfunu Pazar günü Japonya’yı vurdu. Ülkenin güneyi kuvvetli rüzgarlar, yüksek dalgalar ve büyük yağmurlar tarafından saldırıya uğradı. Tehlike nedeniyle, yetkililer dört milyon kişinin tahliyesini istedi. Uzmanlara göre, “Namnadol” tüm tarihi boyunca Japonya’yı vuran en tehlikeli tayfunlardan biri.
Typhoon “Nanmadol”, Kyushu adasının güney ucunda bulunan Japon şehri Kagoshima’ya ulaştı. Oradaki rüzgar hızı şu an 180 km/s. Meteorologların tahminleri 250 km/s hıza kadar çıkabileceğini gösteriyor . Hava tahmincileri, yağışın 500 mm’ye kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Tayfun şimdi adanın kuzey kısmına doğru ilerliyor.

Japon Meteoroloji Ajansı (JMA) tehlikeli etkileri konusunda uyarıyor. Bölgede yüzlerce mağaza kapatıldı, demiryolu ve hava bağlantıları iptal edildi. CNN tarafından aktarılan bir açıklamada JMA, ” Kagoshima Eyaletinde daha önce hiç yaşamadığımız fırtınalar, yüksek dalgalar ve fırtına gelgitleri riski var. Bunlar büyük çaplı bir felakete neden olmuş olabilir.” Dedi.

Meteorologlar, Japonya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde benzeri görülmemiş birçok fırtına, yüksek dalga, sel ve rekor yağış yaşayacağını tahmin ediyor. Uzmanlar, “Nanmadol” un Japon tarihinin en tehlikeli tayfunlarından biri olduğu konusunda hemfikir. Diğer şeylerin yanı sıra, bunun daha trajik olabileceğinin altını çiziyorlar. 2018’de ülkeyi vuran “Jebi” tayfunu 14 kişiyi öldürdü ve 2019’da yaygın elektrik kesintilerine neden olan “Hagibis” tayfunu. Yerel yetkililer, sahil boyunca uzanan fırtına dalgalarının birçok eve zarar verebileceğini tahmin ediyor. BBC’nin internet sitesine göre, büyük tehlike nedeniyle tehlike altındaki bölgelerde yaşayan 4 milyon kişi tahliyeye çağrıldı.

Translate »