2015 yılında işgalci israil güçleri tarafından henüz daha 13 yaşındayken gözaltına alınarak tutuklanan Filistinli Ahmed Manasra, parmaklıklar ardında yeniden dışarıya çıkacağı günü bekliyor. Küçük yaşına rağmen bir çok adaletsizliğe maruz bırakılan Manasra, ebeveynleri veya avukatları olmadan yapılan sorgulamalar sırasında kötü muameleye maruz bırakıldı ve adil yargılanma hakkından mahrum bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Heba Morayef, uzun zaman önce serbest bırakılması gerekirdi, ancak İsrail hapishanelerinde gereksiz acı çekmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Filistinli Ahmed Manasra’nın ailesi’nin konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, oğullarına şizofreni teşhisi konduğunu ve onun psikotik sanrılardan muzdarip olduğunu ve intihar düşünceleriyle ciddi şekilde bunalımda olduğunu ifade etmişlerdi. Manasra’nın avukatı Khaled Zabarqa, Uluslararası Af Örgütü’ne şunları söyledi: “İsrail Hapishane Hizmetleri’nden Ahmed’i acil olarak eve ve toplum bakımına bırakmasını istedik çünkü onun hayatı için gerçek bir tehlike var. Hapishane doktorlarının kendileri, 13 Haziran’daki raporlarında, hapishane hücresinden hapishane hastanesine nakledilmesine yol açan raporda bunu kabul ettiler.” dedi.

Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı açıklamada, İsrail işgal makamlarının yedi yıl önce çocukken tutuklanmasından bu yana ciddi zihinsel sağlık sorunları geliştiren 20 yaşındaki Filistinli Ahmed Manasra’yı derhal serbest bırakması gerektiğini söyledi.

Translate »