Milyarder iş adamı Elon Musk, Teksas’ın Austin şehrinde bir üniversite açmayı planlıyor. Henüz adı açıklanmayan okul, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularına odaklanan bir ilkokul ve ortaokul olarak açılacak ve Musk’un yardım kuruluşu The Foundation’ın yanı sıra öğrencilerden gelen 100 milyon dolarlık bağışla finanse edilecek. Başvurulara göre okul ücretini ilk olarak Bloomberg bildirdi.




Okul, yerel öğrencilere hizmet verecek ve ayrıca “uzaktan eğitim teknolojileri” aracılığıyla uzaktan öğrenme deneyimleri sunacak; dosyalamaya göre. “Akademik merak ve disiplin, bağımsızlık ve yenilikçilik” gibi kabul kriterleriyle başlangıçta 50 öğrenci almayı hedefliyor. Okul, “başarılı bir şekilde faaliyet gösterdiğinde” üniversiteye dönüşecek; Açıklamaya göre Güney Kolejler ve Okullar Birliği, Kolejler Komisyonu tarafından akreditasyon isteyecek.




Başvuruda beklenen öğrenim ücreti açıklanmıyor ancak kabul edilen öğrencilere mali yardım sağlanacağı belirtiliyor. Okul şu anda bir yönetici müdür, deneyimli öğretmenler ve yöneticiler için personel alımı yapıyor. Austin zaten Teksas Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor; ana kampüse ve iki yıl önce açılan Austin Üniversitesi’ne. Bu Musk’ın eğitime ikinci adımı. Ayrıca, şu anda Astra Nova Okulu olarak bilinen, 10 ila 14 yaş arası öğrencilere yönelik yalnızca çevrimiçi bir okul olan okulu da kurdu.