Kadın girişimci kendi işinin patronu oldu

Manisa’da 20 yıldır reklam piyasasında çalışan, televizyonlarda haber ve siyasi program sunuculuğu yapan kadın girişimci İpek Arpağ, kendi reklam şirketi olan Fi Ajansını kurarak işinin patronu oldu.İpek Arpağ olarak 20 yıldır bu piyasanın içerisinde bulunduğunu aktaran Arpağ, “Kökenim aslında reklamcılık benim. Gazeteci olmak çok zor. Gazeteci ya da televizyon kökenli değilim. Ben reklam piyasasından gelen biriyim. Ve ulusal reklamlarla çalıştım. Medya TV, Afea, büyükşehir bünyesindeki bir şirkette ve ETV’de çalıştım. Ana haber sunuculuğu yaptım, siyasi program sunuculuğu yaptım. Basın danışmanlığı yaptım. Ve yaş artık kemale erince kendi firmamda zaten dışarıda vardı ama bunu hep böyle basında bir ayağım varken, diğer ayağımla da yarım yamalak götürmeye çalıştım. Reklam üzerine bir ajansım vardı. En son bu firmamın başına geçme gibi bir düşüncem yerel seçimlerde oldu. Koşturuyorsunuz, ekibiniz var ve birilerin firmasında çalışmak belli bir yaştan sonra zor geldi açıkçası bana. Ve kendi firmamın başına geçtim. Büyük bir ekibe sahibim.

Açık hava reklamlarında özellikle baskıda fazla Türkiye genelinde kadın patron yoktur. Belki ilkim bilmiyorum. Ama benim basının içerisinden gelmem daha çok çevre edindirdi. Bu da benim işime çok yarıyor. Neden çünkü dostluklarla yürüyen bir sektör. Bu sektörde ekibimizle güzel paralar kazanıyoruz. İyi bir ekibe sahipsin güçlü olabiliyorsun. Beni tanımayanlar köklü kurumlardan gelebiliyor, beni patron olarak gördüklerinde şaşırıyorlar. Hep daha farklı gözlerinde canlandırdıkları bir profil var. Ben onun çok dışında kalıyorum. Böyle bir sektörün başında kadın olmak nasıl kolay mı derseniz? Hiç kolay değil. Ama ben bu işi seviyorum. Ben bu işte başarılıyım. Belki ego olacak ama 20 senenin bir emeği var. Çok sıkıntılar yaşadığım dönemlerde oldu mutlaka. Ama hiçbir zaman pes ettim demedim. Hep devam ettim” dedi.

Aynı zamanda bir anne olduğunu belirten Arpağ, “24 yıllık bir evliliğim var. Asker eşiyim. 2 tane evladım var. Allah nasip ederse biri makine mühendisi olacak üniversite son sınıfta okuyor. Diğer oğlumda lise 2. Sınıfta. Rabbim öyle iki evlat nasip ettiği için şanslı bir anneyim. Gerçekten benim sektörün içerisinde olmak hiç kolay değil. Ben yeri geldiği zaman kendime çok zaman ayıramıyorum. Ama şöyle de bir durum var. Kendi işinizi yaptığınız zaman mutluluk duyuyorsunuz. Yeri geldiği zaman ekibimle birlikte baskının başına geçtiğimiz zamanlarda oluyor. Çünkü burada patron ya da çalışan yok. Burada herkes çalışan, patron sadece Fi Ajans. Ve biz onun çatısı altında gemiyi yürütmeye çalışıyoruz. Bu gemi batarsa Allah korusun burada 7-8 aile batmış olacak. Çünkü herkes buradan ailesine ekmek götürüyor” diye konuştu.Devletin kadın girişimcilere daha fazla destek olmasını isteyen İpek Arpağ, “Özellikle özel sektörlerde ayakta durmak çok zor. Onun için devlet esnafa, kadın girişimciye destek olsun. Güzel bir iş başardığımı düşünüyorum. 20 senenin belki artık o ektiğim tarlayı biçmeye başladım. Çok zorlanıyor muyum evet zorlanıyorum. Sabah en geç 8.30’da buradayım. Hiçbir destek almadım, kredi çekmedim. Benim 20 yıllık birikimim var. Burada yaklaşık 1,5 milyon TL civarında bir emek var. Özellikle bir kadın olarak firmanın başında durmak kolay değil. Bu iş aslında güven meselesidir. Her zaman işimin arkasında durdum, durmaya da devam edeceğim. Ben aslen Karslıyım, Azeri göçmeniyiz. 22-23 senedir de Manisa’dayız. Güzel işler oluyor, çıkıyor ama bunun arkasında emek var. Beni tanıyan bilir. Çocuklarına anne olmaya çalışan bir insanım. Onlara gelecek hazırlayan, benim yaşadığım sıkıntıları onlar yaşamasın diye çabalayan bir İpek var. Burada 3 kadın çalışıyoruz. Elimizden geldikçe kadınlara kibar olunması konusunda bir şeyler yapma konusunda gayret ediyorum. Biz kadınız, biz anneyiz. Erkekleri de dünya getiren biziz. Onları da eğiten biziz iyi ya da kötü. Ve bu toplumda Ata’mızın kadınlara verdiği değeri biliyoruz. Biz Atatürk kızlarıyız, Türk kadınıyız. Bu şekilde kalacak. Bu toplumda bir kadın olarak ikinci sınıf değil birinci sınıf bir vatandaş olarak hayatıma devam etmek istiyorum” diye konuştu.

Haber : Hasret Dilek Delier & Cüneyt Hasçelik

Share via
Copy link
Powered by Social Snap