24 temmuz itibari ile ibadete açılan Ayasofya camii için eser hazırlayan sanatçı Muharrem Aygün ile özel bir sohbet gerçekleştirdik. Aygün; ”Ayasofya oncelikle Benim icin fethin sembolüdür. Fatih sultan mehmed’in bize emanetidir” ifadelerini kullandı.
Muharrem Aygün; Merhaba öncelikle DS Kültür Sanat ekibine çok teşekkür ediyorum nazik davetinize. Eserin Sözleri Benim Cocukluk Haylim aslında. Yani 28 subat post moder darbeyi yasamiz 15 yasinda imam hatipli bir gencin Ayasofya, Mescidi Aksa, Kudüs sevdası yüzünden o amaçla ezgiler marşlar okuyap bir ortaokul ögrencisinin 28 subat’ta Soruşturmaya alınmasından bugüne gelinen noktada Ayasofyanın camii oluşunun heyecanı ile yazılmış dizelerdir.

Belkide o günden kalan buruklugun bugune inancidir diye düsünüyorum ..Ozaman Azdik Ama hep suna inandık. Çok olanlar değil inanlar kazamacaktı ve biz kazandık islam kazandı millet kazandı ümmed kazandı Türkiye kazandi. Şükürler olsun 24 temmuzda ilk cuma namazi ile Ayasofya yeniden Allaha secde edildi. Bu imkanı sağlayan ve Aslan taviz vermeyen cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.
Eserin stüdyo asamasindan konuşalım mı biraz ?

Muharrem Aygün; Eserin icin ole sdüdyo çalışması yapmadık bana inanan ve asla davasindan taviz vermeyen orkesta ekibimle onlara sükranlarimi sunuyorum. Alt yapımızı sevgili Müslüm Çakar organize etti. Sevgili menajerim isa efe yanimizda oldu. Bu arada Miraç Yılmaz, Ahmet Akın başta olmak üzere tüm ekibe, canlı performansla bir klip çektik klibi izmir kemalpaşa’da Zeytin garden kır düğün salonları işletmecisi Taner Maraşlı bize kapılarını açtı orda çektik güzel. Yürekli insana selam olsun.

Ayasofya ile ilgili dusuncelerin neler, buradan neler soylemek istersin ?

Muharrem Aygün; Ayasofya oncelikle Benim icin fethin senbolüdür Fatih sultan mehmedin bize emanetidir. Yıllardır bizi bu esarete mahkum eden zihniyetin ülkemiz icin Hayırlı ne varsa yok etmeye bertaraf etmeye calıştığının bir göstergesidir. Ama gelinen noktada şu var ki Onlar ne yaparlarsa yapsınlar ne ederlerlerse etsin Allahin dedigi olur. Çok şükür bizi mabedimize islamin ve istanbulun nuruna kavusturdu.

Son olarak sunu soylemek istiyorum Ayasofya Fetihtir, Fetih Fatihtir. Asrın fatihinede Selam olsun bize tekrar Fatihin emanetine fethin sembolüne kavuşturduğu icin.
Samet Tosun Özel Haberi / İzmir

Translate »