Satrancın şah’a kalkışı; 3’ü 1 arada!

Antalya’da 19-25 Ocak 2020 tarihleri arasında Belek Maritime Pine Beach Otel’de organize edilen yılın en anlamlı ve en geniş katılımlı Satranç Turnuvası olan “Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Yaş Grupları Satranç Şampiyonası”nda Manisalı Satranççılar damga vurdu. Neticede, Manisa Satrancı bir kez daha Şah’a kalktı.Bir şölen havasında geçen turnuva göz kamaştırdı. Gençlik ve Spor Bakanı, Manisalı Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun teşrifleriyle, Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği 2020 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarının açılış töreni 19 Ocak Pazar günü gerçekleşmişti.

Manisa Satranç Merkezi’nin Muhteşem Başarı

Manisa Satranç Merkezi sporcuları olan Beril TOPUZ, Elif DENİZ ile Ceren SÜRAL, turnuvada üstün başarı göstererek derece yaptılar ve Milli Takım Sporcusu oldular. 3’ü 1 arada büyük bir başarı sarmaşığının başrol oyuncusu olan Manisa Satrancının kahramanlarını Manisa Satranç camiası yürekten kutladı.

Manisa Satranç Merkezinin çok tecrübeli ve son derece de başarılı olan 2. Kademe Satranç Antrenörü Can FİLİZ ile birlikte çalışan 7 Yaş Kategorisi sporcuları Beril TOPUZ ve Elif DENİZ kısa bir zaman diliminde müthiş bir sıçrama yaparak, Satranç arenasında boy gösterdiler. Yine aynı merkezde çalışan genç, dinamik ve başarılı Satranç Antrenörü ve Matematik Bölümü üniversite öğrencisi FM Ahmet Efekan Alaz ile birlikte çalışan 16 Yaş Kategorisi sporcusu Ceren SÜRAL adeta turnuvaya damga vurdular ve Manisa’mızın gözde Satranççıları arasındaki yerlerini aldılar.

Satranç öğretmeni Zekai Şahin, “bilhassa yılların tecrübeli antrenörü, sistematik olarak öğrencilerini yetiştirip, güçlü turnuvalara ustalıkla hazırlayan, spor disiplini ile hareket eden Satranç Antrenörü Can FİLİZ, yine Manisa Satrancının başarılı tarihine damga vurdu ve göz kamaştırdı. Manisa Satranç Merkezinde yaklaşık 15 yıla yakın bir süredir, bire bir ve grup Satranç dersleriyle Manisa Satrancına yüzlerce sporcu kazandıran, sayısız başarılara imza atan Can FİLİZ ve ekibini, sporcuların gerçekten büyük destekçileri olan velilerini de özellikle tebrik ediyorum” dedi.

Zekai Şahin, “Manisalı 1. Sınıf öğrencisi Beril TOPUZ, Satranç ile daha yeni tanışmasına rağmen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 7 Yaş Bayanlar Kategorisinde Türkiye 2.si oldu ve Satrançta Milli Takım Sporcusu olmaya hak kazandı. Minik Beril, ayrıca bu muhteşem performansı sayesinde 2-12 Nisan tarihleri arasında Yunanistan Girit Adasında düzenlenecek olan Avrupa Okullar Şampiyonası’na katılacak Milli Takım kafilesinde yer alacak ve 7 Yaş Bayanlarda ülkemizi temsil edecek.
Yine 7 Yaş Bayanlar Kategorisinde Elif DENİZ de Türkiye 6.sı oldu ve göz doldurdu. İki minik Satranççının bu büyük başarısı Manisa Satranç camiasını çok sevindirdi ve gelecek adına ümitleri yeşertti. 16 Yaş Bayanlarda Türkiye 4.sü olan Ceren SÜRAL de, 2019 yılında Manisa Kadınlar İl Birincisi unvanına sahipti. Bu başarısının bir tesadüf olmadığını bir kez daha göstermiş oldu ve Milli Takımın yolunu tuttu.
Nice Satranç başarı hikâyelerinin ve güzelliklerinin devamını bekliyoruz” diye konuştu.

Haber : Hasret Dilek Delier

Share via
Copy link
Powered by Social Snap