KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yazar, müzisyen ve akademisyen Hakan Mengüç, Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar ve beraberindekileri kabul ederek görüştü. “Ülkenin değerlerini bulup ortaya çıkarmak ve bu konudaki çalışmaları sürdürmek son derece önemlidir”
Kabuldeki konuşmasında, Mevlana’nın asırlardır devam eden felsefesinin ülkemize katkısının değerli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, her zaman ülkenin değerlerini bulup ortaya çıkarmanın ve bu konudaki çalışmaları sürdürmenin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Sufizm’in yayılmasıyla birlikte ortaya çıkan projeye ve yapılan çalışmalara katkı koyan herkese teşekkür etti.

 

Hakan Mengüç de konuşmasında, kendilerini kabulünden dolayı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür ederek Mevlevilik akımının son kapanan mevlevihanesinin Kıbrıs’ta olmasının önemine değindi. Mengüç, Sufizm’in dünyada bilinmeye başladığını ve “Sufi Köyü” ile de dünyadaki takipçilerin gelip kalabileceği dini turizm oluşturabilecek bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Hakan Mengüç, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ziyareti ile ilgili, ”Dünya çapında ses getirecek bir projenin temellerini attığımız Kıbrıs ziyaretimizde, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Meclis Başkanı Sayın Zorlu Töre ve Turizm Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdik. Ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi ve Mindfulness Akademi ile Bellapalis Manastırı’nda “Sufi Müzik Gecesi” Camelot Beach’de “Sabah Meditasyonu” ve değerli eğitmenlerimizle sufi etkinlikler düzenledik. Bu büyük projede bize gönülden destek veren Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Meclis Başkanı, Sayın Turizm Bakanı ve KKTC Milletvekili, Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve her daim yol arkadaşımız Sayın Serhat Akpınar’a şahsım ve ekibim adına teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.