İngiliz The Economist dergisi’nin Eylül 2022 sayısının kapağına taşıdığı ABD’nin ikiye bölünmesi gerçek oldu. Dergi, kapağında özgürlük anıtını ikiye bölerek ABD’nin olası bir bölünmenin eşiğinde olduğuna vurgu yaptı. Bugüne kadar yayınladığı her sayısının kapağı ile büyük tartışmalara neden olan derginin bu söylemi ülkede varoluşundan beri süren ırkçılık, gelir dağılımındaki eşitsizlik ve eyaletler arasındaki kanuni uygulamalar arasındaki uyumsuzluk, ABD’nin dağılacağı söylemlerini artırdı.
Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazanmasının ardından çıkan olaylar ve devam eden istikrarsızlık ülke’yi iç savaşın eşiğine getirdi. ABD Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayan Teksas Valisi Greg Abbott’a eski ABD Başkanı Donald Trump’tan destek geldi. Trump, “Tüm eyaletleri yasa dışı kişilerin sınırdan girişini önlemek ve sınırdan geri göndermek için ulusal muhafızlarını Teksas’a yerleştirmeye davet ediyorum” dedi.
Eski ABD Başkanı Donald Trump: yaptığı açıklamada: “İsteyen tüm eyaletleri, yasadışı göçmenlerin sınırdan girişini önlemek ve geri göndermek için ulusal muhafızlarını Teksas’a yerleştirmeye ve teşvik ediyoruz. Tüm Amerikalılar, Teksas yetkililerinin Teksas’ın ve Amerikan halkının güvenliğini, bekasını ve egemenliğini korumaya yönelik tedbirlerini desteklemeli.” Teksas Valisi Greg Abbott: “Anayasal hakkımızı korumak için 25 eyaletten muhafızlar geliyor. Eyalet güçleri ile hükümet güçleri arasında çatışma ihtimaline mümkün olduğunca hazırlıklı olacağız. Yasadışı girişleri engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.