Abdussamed Tosun: Bize biraz yaptığın işten bahseder misin?
Ahmet Karataş: Merhabalar ben Ahmet, önce size yaptığım işten bahsetmek istiyorum. Fotoğraf ve video çekimleri ile uğraşıyorum. Gayet zevkli ve keyif aldığım bir iş diyebilirim. Çiftlerin en özel günlerinde en güzel anılarını ölümsüzleştirmek müthiş bir duygu, fotoğraf ve video kelimesi benim için o kadar çok şey ifade ediyor ki, belki üzerine sabaha kadar konuşabiliriz ama kısaca özetlemem gerekirse ‘’tutku ve zevk’’ diyebilirim.
Abdussamed Tosun: Fotoğraf ve video kelimeleri senin için ne ifade ediyor? ilk olarak bu meslekle nasıl tanıştın yada bu iş senin için bir meslek mi yoksa tutku mu?
Ahmet Karataş: Hani şöyle bir geçmişe baktığımda hemen hemen 13’lü yaşlarıma tekabül ediyor sanırım, fotoğraf ve video ile tanışmam. Elbette imkanlar dahilinde fotoğraf ile başlayan bu güzel macera ilerleyen zamanlarda video ile birleşti ve kısa bir süre içerisinde bende bir tutkuya dönüştü. Orta okula giderken photoshop programlarına karşı aşırı bir ilgi oluşmuştu bende, tabi o zamanlar bende makine vs. bir şey yok. İnternet üzerinden fotoğraflar bularak photoshop üzerinde düzenlemeler yapıyordum. Daha sonrasında Kuşadası’nda turizm ve otelcilik bölümüne yerleştim. Okuduğum okulda tanıştığım İhsan Öz ve Alican Koçakgöl isimli benden yaşça büyük abiler ile grafik tasarım ve fotoğraf çekimi gibi belli başlı fotoğraf konusunda onların deneyimlerinden faydalandım. Daha sonrasında onlar ofis açarak reklam işlerine başladılar, bende okul çıkışlarında ofise giderek onlara yardım etmeye başladım. Orada yaptığım işlerle kendimi daha da geliştirme imkanı buldum. Ofisi açanlardan biri olan Alican abi ilerleyen zamanlarda kendini daha geliştirerek şirket kurdu ve bana bir çok konuda destek olarak bana da ilham kaynağı oldu. Akabinde elimde olmayan bazı nedenlerden dolayı okulu bırakmam gerekti ve yeniden Manisa’nın Sarıgöl ilçesine döndüm. Bir meslek icra etmem gerekiyordu ve ilçede dolaşırken bir fotoğrafçının camında iş ilanı gördüm, işte birçok şey o an değişmeye başlamıştı benim için.

İşe kabul edildim ve kendimi bu iş ile birlikte daha da geliştirme fırsatı elde etmiştim, parayı her daim kazanabilirdim ama bu tür deneyimler benim için çok önemliydi. Bir müddet sonra Sarıgöl Belediyesinde basın yayın müdürlüğünde işe başladım ve sanırım itiraf etmeliyim ki, bu iş benim hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Fotoğraf konusunda deneyimim ve bilgim elbette vardı lakin video ve kurgu konusunda diğeri kadar bilgi sahibi değildim ama bu öğrenemeyeceğim anlamına gelmezdi, gelemezdi. Hemen araştırmalar yaparak, kurslara katıldım, aldığım dersler sayesinde kendimi bu alanda da birazda olsa geliştirmeyi başarmıştım. Sonra ne mi oldu, çevremde bulunan insanlardan güzel tepkiler aldım hatta düğün işlerine girmemi, bu konuda gayet başarılı olabileceğimi söyleyenler oldu ve daha önceden de tecrübe ve deneyime sahip olduğum için neden olmasın diyerekten yeni bir maceranın içerisinde buldum kendimi, zaten fotoğraf ve video benim için bir tutku olmuştu, hayatımın tam da ortasında yer alan bu iş ile alakalı güzel ve farklı işler yaptım ve halende yapmaya devam ediyorum, hazırlamış olduğumuz düğün kliplerimiz özellikle en çok rağbet görenler arasında diyebilirim. Yaptığım işleri resmiyete dökerek hayallerimi bir adım daha ileriye götürdüğümü düşünüyorum bu konuda benden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen kıymetli başkanım Necati Selçuk’a da çok teşekkür ederim.

Abdussamed Tosun: Yaptığın işlerle ilgili geri dönüşler nasıl, paradan ziyade o insanların mutlu olması senin mükafatın diyebilir miyiz?
Ahmet Karataş: Aldığım geri dönüşler o kadar güzel ki, benim bu konuda ki en büyük motivasyon kaynaklarımdan bir tanesi olduğunu ifade etmek isterim. Sarıgöl, küçük ve şirin bir ilçe olduğu için herkes birbirini burada tanır, mesela insanlar çarşıda yanıma gelerek yada denk geldiğimizde çekimlerin çok güzel olduğundan bahsediyorlar, başarı dileklerini iletenler oluyor tabi bunlar bizim için birer mutluluk sebebi oluyor.
Abdussamed Tosun: Insanların en özel anlarının şahidi olmak, o mutlu anları kayıt altına almak nasıl bir duygu?
Ahmet Karataş: insanoğlu yıllardır dünyada en kıymet gören varlık olmuştur elbette, bizim yaptığımız işlerinde bu denli önem arz etmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de kıymetli oluşudur. Bizde bu kıymetli insanların en özel anlarına şahitlik ediyor ve mutluluklarına ortak oluyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çekimler esnasında o kadar güzel ve ilginç şeyler oluyor ki, yaptığımız işin değeri bir kez daha ortaya çıkıyor. Aksilikler de yaşasak biz bu işe gönül verdik ve seviyoruz. Yeri geliyor yaşadığımız aksiliklerden dolayı tedirgin oluyoruz, üzülüyoruz yeri de geliyor öyle olaylar yaşıyoruz ki kendimizi gülmekten alamıyoruz. Böylesi farklı ve bir okadar da güzel bir iş bizimkisi.

Röportaj: Abdussamed Tosun
dskultursanat@yahoo.com

Translate »