Written By DS Kültür Sanat
Categories:

1978 tarihinde Kahraman Maraş’ta doğmuştur. Müzik hayatına daha ilkokuldayken 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı programında çocuk korosunun solisti olarak 7 yaşına iken sahne almıştır. O günden sonra müzik, artık onun için vazgeçilmez bir tutku haline gelmiştir. Bunun yanında evde plaklar dinlemesi, müziğe olan düşkünlüğünün ve merakının daha da artmasına vesile olmuştur. Dinlediği bu eserleri okulda müzik derslerinde söylemeye başlamıştır.Batı müziğine karşı daha çok eğilimi olan Kemal Kutlu, türk müziği ezgilerinide göz ardı etmeyerek ikisini birleştirip kendi tarzını ortaya koymaya çalışmıştır.
Bunun içindir ki enstrüman olarak da gitarı gitarı çok sevmiştir bütün sarkılarını gitarı ile bestelemekte ve okumaktadır ,aşıkların sazı ne ise kemal kutlu içinde gitar o dur.. 2000 yılında amatör demolar hazırlamaya başlamıştır. Kendisindeki bu sesi ve yeteneği duyanlar kendisini birçok yere davet ederek etkinliklerinde ona yer vermişlerdir. Bir çok ulusal televizyonlarda konuk olarak sesini ve müziğini tanıtmıştır. Şarkıcılığının yanı sıra söz ve beste yazmakta olup kendi şarkılarını söylemektedir.ilk albümünce önce usta tiyatrocu müzisyen Ayla Algan’ dan özel ses kullanma teknikleri diyafram dersleri almıştır ..Bir kitap çıkartacak kadar şiirleri ve yayımlanmamış birçok şarkısı bulunan Kemal Kutlu, yurtdışında da yaşamış orada yabancı müzisyenler ile çalışmış konserler vermiş ve klipler çekmiştir.
Orta asyaya da açılan kutlu 2007 yılında Rusya Federasyonu Tataristan Özer Cumhuriyeti’nde iki bin beş yüz kişilik devlet bale ve opera tiyatrosunda oradaki ünlü bir şairin şiirini Türkçe çevirisinden besteleyerek şarkı yapmıştır senfoni orkestrası eşliğinde seslendirmiştir ve bu başarısından dolayı Tataristan Kültür Bakanlığı tarafından “Milletlerarası Kültür” ilişkilerine katkılarından dolayı “Granata Övünç Belgesine” layık görülmüştür. Müzigini onlarada sevdirmiştir gelen tekilf üzerine rusça açıklamalar eşliginde ilk aibümü oradada yayımlanmış ve insanların begenisine sunulmustur.. Ayla Algan ın genel sanat yönetmenliği yaptığı okulda hocasından reklam dizi ve sinema oyunculuğu kursunu başarı ile bitirmiş yine 2007 yılında sinan cetin plato fimin çektiği olan şöhret okulu adlı dizide Anadolu dan gelen albüm yapmak isteyen bir genci canlandırmıştır.
İlk klibini İstanbul’da “Canım Benim” adlı şarkısıyla ikincisi şarkısını Letonya’nın başkenti Riga’da çekmiştir. Son olarak da Türkiye’de “Halk İster Halkbank Yapar” reklam filmi şarkısını seslendirerek geniş kitlelere sesini duyurmuş insanların merakını çekmiş ve beğenisini kazanmıştır.Şimdi ise iki şarkılık bir single çalışmasıyla tekrardan müzik dünyasına giriş yapmaktadır. Birinci şarkısının ilk klibini söz ve müziği Mehmet Soyarslan’a ait olan yıllar önce Cem Karaca’nın okuduğu “Ayrılık Günümüz” şarkısını tekrar yorumlamıştır. İkincisinde ise söz ve müziği kendisine ait olan “Son Bir Kez” isimli şarkısıdır.orta derecede igilizce bilmekte evli ve 2 çocuk babasıdır.. Türk Rock müziği Sanatçısı Kemal Kutlu, beste yaparak şarkı söyleyerek sanat yaşamına devam etmektedir