Çünkü isimsiz müziyen manasında Noname kavramı sadece kibir' in ürünüdür!

Merhabalar değerli DS Kültür Sanat okurları belli periyodlarda sanat kültüre dair köşe yazılarımla sizlerle olacağım. Öncelikle geçirdiğimiz zor Korona sürecinde evde kaldığımız üç aylık sürecin ardından yavaş yavaş normalleşme sürecine girmiş bulunmaktayız. Tabi bu maske ve mesafe kavramımızı kaybetmek anlamına gelmiyor. Temkinlerimizi alacağız. Bugün sizlere hem biraz zorluklar içinde kalan müzisyenlerimizden bahsederken biraz müzik meslek birliklerine kısa eleştirilerim olacak.

Eğlence sanat sektöründe konser müzik eğlence programlarında isimli isimsiz müzisyen ayrımı yapan sanat camiası hani bir Noname kavramıyaratanlar var ya ülkede elbet birazdan buna da değineceğim!! Bir keretüm müzisyenler zor durumda çünkü onlar günlük kazandıklarıylayaşıyorlar. Eğlence sektörü her olağanüstü durumda ilk yara alan sektör.Burda meslek birlikleri ne yaptı MSG üyesi olarak tüm ekibi tebrikediyorum. Bestekarları ile ilgilendi ramazan kolileri yolladıiletişimini üyeleri ile koparmadı. Bu bilgiyi verdiğim camianın en gençtanınmış Mesam üyeleri besteci arkadaşlarım bu bilgileri benden alıncaaralarında bayağı bir selzenişte bulundular.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Diğer bikaç Vakıf dernekler de bizlerden biraz daha yaşını almış tanınmış sanatçılar da aralarına bir kaç genç tanınmış sanatçı arkadaşları da alarak müzisyenlere online yardım konserleri verdiler. Sizce bunlar yeterlimi değil. Zaten elinde bu tarz medyatik ekran önü olan ya da olmaya çalışan oluşumlar birilerini gündeme getirmek amaçlı magazinsel Türkiye sınırlı maalesef medyatik kavramlı bir yol izlemekteler. Bugidişle ne yazık ki bütün meslek gurupları vakıf ve dernekleri sınıfta kalabilirler. Zaman içinde yandaş kendi yakınındaki medyatik Tanınmış Sanatçı arkadaşları gündeme alarak devam edecekler. Bu yüzden de müzisyen tabanının güvenini kazanmaları çok zor olacak. Sponsorlarla online sistem de onlar yerini alacak amaç aslında bu. Ama herşeyden önce samimiyet çok önemli ilerki zamanda göreceğiz bakalım. Şimdi gelelim şu Noname kavramına.

Yurt dışı ülkelerinde hollywood starların dahi normal bir kafe halkla metrolarda kafeler de bir hayat yaşama standartını bildiği Gerçek Sanatçıların olduğu İsimsiz anlamına gelen Noname kavramını karşıya koyan saygısız tavrı asla ve asla tasvip etmiyorum. Ünlü kavramınıda daha çok kitleler tarafından tanınmış kişi ve daha az kitle tarafından tanınmış kişi sanat insanı kavramı daha şık saygılı ve etik. Bu yüzden size İsimsiz tavrı olan hiç kimseye asla taviz vermeyin müziğe emek veren ve gönül vermiş tüm müzik yoldaşı arkadaşlarım. Çünkü isimsiz müziyen manasında Noname kavramı sadece kibir’ in ürünüdür. Beni bilen bilir hayatını müziğe adamış belli bir birbirinden güzel yürekli dinleyici kitlesi olan tanınmış sanat İnsanıyım.

Ünlü, ünsüz kavramı da benim için yoktur. ”Ün” de Kibir ‘in mahsuludür. Buraya kadar yazdıklarımdan anladığınız, sanırım yazılarım ve söylemlerim ne kadar manidar olacaktır. Müziğe sanata kültüre değer vererek tabiki köşe yazılarıma dskültürsanat platformunda devam edeceğim. Çünkü DS Kültür Sanat ekibi gerçek kültüre ve sanata değer veren bir platform. Normalleşme sürecine geldiğimiz şu süreçte bakalım müzik ve sanat sektörü ve emektarları neler yaşayacak izlenimleri mi sizlerle paylaşacağım… Hem güzel bir merhabamı söyledim hem de tespitsel birtakım durumları sizlerle burdan kalemimden paylaştım. Bu yazıyı okuyan okuyacak herkese sonsuz sevgilerimi sunarken sevgi ve iyilikle kalın canlar. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle.

Çilem Duman
cilemduman@dskultursanat.net

Translate »