2020 de ne çok sınandık. Sabırla, sağlıkla, iyilikle, kötülükle ve bir çok yaşanmışlıklarla...

Sevdiklerimden ne çok sınanan oldu özellikle 2020′ nin Pandemi diye öğrendiğimiz sürecinde bir çok varlığı ile hayatımda yer alan sevdiklerimle… İzmir’imde yaşanan deprem sevdiklerim onlar için dualarım Covid sebebiyle mücadele eden sevdiklerim bazıları yendi ama bazıları da ebedi istirahatlerine yol aldı… Hayat bir sınav canlar ve bizler ölümsüz değiliz… Sadece, bugün var desem doğru olur değil mi? Anda kaç kişimiz kalabiliyor? Peki bugün kadar kısa ama sanki bir o kadar uzun ömrümüzde ne kadar iyilik ile ruhumuzu besleyebiliyoruz? Bu süreç hepimiz için farkındalığın farkedilmesi gereken bir süreç… Dünya öyle bir hal aldı ki idrak etmek gereken bir çok şey var. Burda çok değerli bir İsimden bahsedeceğim sizlere. Maalesef ki Covid virüsü yüzünden Profosör Orhan Kural hocamızı kaybettik.

En son temmuz ayında sosyal mesafe ile yaptığımız Gezginler Klübü Gezi Evi Müzesinde artık bu dünyaya bırakacaklarını bizimle paylaşıyordu hocamız. Üç dört kişi sevdiği dostları birarada bunları konuşurken hocam Allah uzun ömürler versin bunları konuşmak beni sizinle ilgili üzer dediğimde bana “Üzülme sakın sadece, farket hepimiz bu dünyadan gelip geçiyoruz ama yaptıklarımız ile iyi izler bırakalım” dedi ve güzel bir gülüşle de bu fikrini noktaladı. İşte farkında hayatını insanlık, iyilik doğa, çevre, güzelliklere adamış iz bırakan sevgi ve, saygı ile değer verdiğim bir hocam büyüğüm yol gösterici dedim. Aramızdan ayrıldı ama o hep bizimle düşünceleri, azmi, sevgisi, saygısı herzaman örnek olacak.Orhan Kural hocamıza biz gençlere sanata müziğe verdiği saygı, ehemmiyet ve destek sebebiyle herzaman teşekkürlerimi sunacağım vefa ile anacağım… Herkes bir farketmenin yolculuğuna çıkmalı.

2020 belki biraz farklı zorlukla bir dünyayı bizlere gösterdi. Bu demek değilki herşey olumsuz yine de böyle düşünmeyelim sevdiklerimize sıkı sıkı sarılalım soyut manada.. Malum bu ara sosyal mesafe reel hayatta en büyük önlem… Elbette pandemi süreci de son bulacak… Biz iyiliklerle dünyamıza ışık tutalım hem kendimize hem de yanımızda olan tüm hayatımızdaki güzel insanlara… 2021 için umutlarımız yeşersin ve farkındalıkla dolu harika bir yıl olsun… Sevgilerimle 2020 yi uğurluyorum değerli okurlarım…

2021 de buluşmak üzere…

Çilem Duman
cilemduman@dskultursanat.net