Mevlânâ’nın Mesnevi’si tiyatro sahnesinde!

Türk Tiyatrosu’na önemli katkıları olan Yeşim Uludağ’dan yeni bir tiyatro oyunu: Mesneviyatro I (Fark Et ve Çark et)

Mevlânâ’nın ölümsüz eseri Mesnevi’yi tiyatro eseri olarak, üçleme şeklinde yazan Uludağ; aynı zamanda tek kişilik oyunculuk performansı da sergileyecek. Dünya prömiyerinin ve diğer oyunların Mart ve Nisan ayında sahnelenmesi planlanırken, dünyayı ve ülkemizi saran korona virüsünden dolayı, ilk oyunun tarihi henüz belirlenemiyor. Bizler de sizin için, bu karantina günlerini atlattığımızda bunalan ruhumuza ilaç gibi gelecek bir tiyatro oyunundan şimdiden bahsedelim istedik.
Uludağ’ın Mesnevi’yi tiyatrolaştırırken yaşadığımız çağa uyarladığını, Mesnevi’nin ana ruhunun bozulmadığını, bir kadının gözünden izleyeceğiz. Türk Tiyatrosu’nda, yeni bir akımın manifestosunu yayımladıktan sonra; birçok eser yazan sanatçı; “Mesneviyatro I” oyununun afişini sosyal medya üzerinden paylaştı. Afişten anladığımız kadarıyla; önyargıları biraz yıkan, bilinenin aksini izleyeceğiz gibi görünüyor. Uludağ’ın genel yapısı; tiyatroya bakış açısı, varolan ezberleri hep yıkmak üzerine ve muhalifliği en başta kendine olan bir sanatçı olduğu için, tasavvuf ile olan bağı, her eserine yansıyor ve hep yansıyacak gibi görünüyor. Mesneviyatro’yu insanların sürekli intihar ettiği, kaygıların arttığı dönem, “insanlara ayna olacak, iyi gelecek bir şeyler yapmalıyım.” Diyerek başladığını söylüyor.

Tüm dünyanın sevdiği Mevlânâ, Yeşim Uludağ’ın oyunculuğu, kalemi ve samimiyetiyle bu günleri atlattığımızda, bir çok insana ulaşmak için hazır bekliyor olacak. Bu kadın (aslında bir kadının elinde asa görmeye alışkın değiliz ama) asasıyla hepimize dokunabilir. O asa ile mucizler mi yaratacak, yoksa asayı sopa olarak mı kullanacak? Merakla takipteyiz, sizleri de bilgilendirmeye devam edeceğiz…

 

Yazan : Mevlânâ Celalettin Rumi
Yeşim Uludağ

Müzik : Tezcan Özkaya
Dilan Ubay
Creative Music

Reji Asistanları: Şevval Tanaydın
Dilan Ubay
Hüseyin Gökçakıl

Dekor : Selami Ü.

Aksesuar. : Burhan Uludağ

Kostüm Tasarım : Sophia Yılmaz

Share via
Copy link
Powered by Social Snap