Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7’lik depremin ardından Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay’da büyük yıkım yaşandı. Türkiye’yi sarsan depremden 9 saat sonra aynı bölgede bu kez 7.6’lık şiddetli bir deprem daha meydana geldi. Deprem sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı, planlanan tüm etinlikleri iptal ettiğini duyurdu.
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, ”Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok ilimizi etkileyen deprem sonrası Bakanlığımıza bağlı Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz dahil tüm birimlerimizce planlanan etkinliklerimiz ikinci bir açıklamaya kadar durdurulmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, deprem sonrası yaptığı paylaşımda: ”Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ilimizden de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimizin tüm kurumları çalışmalarını hızla sürdürmektedir.” dedi.