Bu ayın başlarında Kovid tedavi envanterlerinde 5,5 milyar dolarlık değer kaybı uyarısında bulunan Pfizer, Salı günü üçüncü çeyrekte beklenenden daha dar bir zarar bildirdi. Pfizer ( PFE ) – Get Free Report , Salı günü üçüncü çeyrekte beklenenden daha dar bir zarar açıkladı ve Kovid aşısı ve tedavi satışlarında devam eden düşüşün ortasında yakın zamanda düşürülmüş kar tahminlerini yerinde tuttu.
TheStreet’ta yer alan habere göre, Pfizer, Eylül ayında sona eren üç ay için düzeltilmiş zararının hisse başına 17 sent olarak sabitlendiğini, geçen yılın aynı dönemine göre elde edilen 1,78 dolarlık kârın altında olduğunu, ancak Wall Street’in hisse başına 34 sentlik zarar yönündeki konsensüs tahmininin oldukça içinde olduğunu söyledi. Pfizer, bu ayın başlarında Kovid tedavilerine olan talebin düştüğü bir dönemde tüm yıl satış ve kar tahminlerini düşürdü. Grup, bu ayın başlarında yatırımcılara, sözlü Kovid tedavisi olan Paxlovid stoklarından yaklaşık 4,6 milyar dolar sileceğini ve üçüncü çeyrek kazançlarından 5,5 milyar dolarlık gayri nakdi ücret daha alacağını söyledi.
Pfizer, grup gelirlerinin %41,5 düşüşle 13,232 milyar dolara gerilediğini ve analistlerin 13,34 milyar dolarlık tahminlerini kaçırdığını söyledi. Yılın son aylarına bakıldığında Pfizer, hem Paxloid’in hem de Paxloid’in satışlarındaki düşüş nedeniyle tüm yıl grup gelirlerinin büyük olasılıkla 58 milyar ila 61 milyar dolar arasında gerçekleşeceğini söyledi. Pfizer hisseleri, kazançların açıklanmasının hemen ardından Salı günü geç saatlerde yapılan işlemlerde %0,1 oranında düşüş kaydetti ve her biri 30,07 dolardan el değiştirdi ve hisse senedinin altı aylık düşüşünü %23 civarına çıkardı.