Written By Samet Tosun
Categories:

Her insanın geçmişte iyi yada kötü yaşanmışlıkları vardır, kimi söyledikleri kimide çizebildikleri ile ifade eder kendini, bende yazdıklarım, söyleyebildiklerim ve müziği ile ifade ediyorum kendimi

Samet Tosun: Sende ki sanata merak nereden geliyor ?

Rabia: Çocukluğumdan beri dans edip, şarkı söylerim, mikrofonum hep televizyonun kumandası olmuştur. Lise yıllarında ilk defa bir gitar almıştım, tabi profesyonel olarak çalmadım. Birde o zamanlar şimdilerde ki gibi değildi. Gerçekten çok konservatuar okumak istediğim halde olmadı, lisede kimya bölümü okuduğum için üniversite de kimya bölümü okudum. Ama hiçbir zaman içimdeki müzik aşkı dinmedi, okul biter bitmez hemen şan eğitimine başladım ve her zaman yapmak istediğim şey olan müziğe yöneldim.

Samet Tosun: Motivasyonunu nasıl sağlıyorsun ?

Rabia: Biraz öncede bahsettiğim gibi, müzik hayatımın her alanında diyebilirim, ayrıca spor da vazgeçilmezlerimden bir tanesi, ikisi bir araya gelince bana en büyük motivasyon kaynağı oluyor.

Samet Tosun: Müziğini yaparken ne kadar samimisin ?

Rabia: Gerçekten samimi olmasam müzik yapmam ki, yapamam yani, müziğin temel prensiplerinden bir tanesi de samimiyettir. Dinleyici o sıcaklığı sende yakalaması lazım dersem açıklamış olurum sanırım.

Samet Tosun: Müzik neden senin için bu kadar önemli ?

Rabia: Her insanın geçmişte iyi yada kötü yaşanmışlıkları vardır, kimi söyledikleri kimide çizebildikleri ile ifade eder kendini, bende yazdıklarım, söyleyebildiklerim ve müziği ile ifade ediyorum kendimi, kısaca müzik benim hayatımın anlamı diyebilirim.

Samet Tosun: Peki şarkılarını söylerken geçmiş seni etkiliyor mu ?

Rabia: Tamda biraz önce bahsi geçen konu gibi, herkesin dönem dönem yaşadığı olumlu yada olumsuz şeyler olabiliyor, benim geçmişte yaşadıklarım şarkılarıma dahil olabiliyor. Söylediğim şarkılar ve yaptığım müzikte bu daha net anlaşılabiliyor sanırım.

Samet Tosun: Peki en başa dönelim, mutlu bir çocukluk mu ?

Rabia: Çocukluğumu hatırlıyorum da o kadar özgüveni yüksek bi çocuk değildim, daha çok içe kapanık böyle, hani bir şey olduğunda birine derdimi anlatıp konuşamazdım. Mutlumuydum yada mutsuzmuydum diye düşünürsek inanın bunun cevabını bende bilmiyorum, ama arada kelimesini kullanabilirim. Daha sonrasında hayatın keşfetmeye başladım, bir şeylerin farkına vardıkça olup bitenleri analiz edebildikçe hayattan daha çok zevk almaya başladım dersem yalan olmaz.

Samet Tosun: Peki bize biraz ailenden bahseder misin, nasıl bir aile ?

Rabia: Herkes gibi beni sevip, bana saygı duyan bir ailem vardı, her ailede olduğu gibi bazı konularda hiç anlaşamadığımız oluyor elbette, nasıl bir aile; koruyucu kuralları olan bir aile. Okul hayatım boyunca bana gerçekten çok destek oldular. Genel anlamda bakacak olursak evet her konuda arkamda varlıklarını hissettim, arkamda durdular yani, elbette onaylamadıkları durumlarda olmuştur ama bende böyle durumlarda fikirlerine saygı gösterdim.

Samet Tosun: Peki ilham ne zaman geliyor ?,Yürürken, duştayken, uyurken?

Rabia: Güzel bir yere değindin, bana ilham ne zaman gelir,çoğunlukla uyku arasında gelir diyebilirim, hani oturup ben şarkı yazmak istiyorum dediğimde kesinlikle yazamam. Bazen bir melodi düşer aklıma ve onun üzerine sözler yazarım.

Samet Tosun: Peki aşk ne durumda ?

Rabia: Uzun zamandır hayatımda kimse yok, bence doğru düzgün biri karşıma çıkana kadar da kimse olmasın ya, öncelikle birine inanıp, güvenmem gerekiyor sanırım şuan daha iyi J

Samet Tosun: Ağlarmısın, bir film izlerken yada güzel bir müzik dinlerken ?

Rabia: Ağlarım elbette, duygusal bir yapıya sahibim. Bazı filmler ve şarkılar vardır, seni bu zamandan çok fazla geriye götürebilir, o zamanda ister istemez, ağlama ihtiyacı hissedersin. Bazen aklında kalan bir kare fotoğraf yada hatırladığın tek satır söz, bunlar sanırım ağlayabilmemde en büyük etkenler olabilir.

Samet Tosun: En son ne zaman kahkahalarla güldün ?

Rabia: Daha dün kahkahalarla güldüm sanırım J Genel olarak baktığımızda neşeli bir insanımdır, kolay kolay negatife düşmem. Pozitif olmanın hayat enerjisini daha da yükselttiğine inanıyorum.

Samet Tosun: Dünyayı kadınlar yönetse dünya daha güzel bir yer olur mu?

Rabia: İyiliğin yada kötülüğün cinsiyet kavramı ile alakalı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Hani belirli bir cinsiyet belirterek diğeri ortaya atmak hiç doğru değil, bence böyle dengede olması daha iyi diye düşünüyorum.

Samet Tosun
samettsn@yahoo.com