Dolunayda Akşam Tiyatrosu’ndan Bir ilk ” Biz Biriz ”

MTR Organizasyon Prodüksiyon Ltd. Şti. çatısı altında hizmetine devam eden Dolunayda Akşam Tiyatro Ekibi yıllarca unutulmayacak çok özel bir projenin altına imza attı. Çalışması epey vakit alan “ BİZ BİRİZ “ isimli Müslüman Türk tarihini ve yakın tarihimizde yaşadığımız elim hadiselerin içerisinde aktarıldığı bu etkinlik Kütahya Tavşanlı ilçesinde ilk kez sahnelendi. Halkın yoğun ilgisiyle tamamlanan etkinliğe gelen Tavşanlı halkına salon dar geldi. Oyun sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan Dolunayda Akşam Tiyatro Ekibi gösterilen ilgiye teşekkür ederek turnesine kaldığı yerden büyük bir azimle devam ediyor. Oyunun hem senaristliğini hem de oyunculuğunu üstlenen tarihçi yazar Muhammed Emin Kutlu’ya oyunla alakalı sizlerin merak ettiklerini sorduk.

Samet Tosun: Neden “ Biz Biriz “ isimli bir oyunu kaleme alıp icra etmeye başladınız?
Senarist ve Oyuncu Muhammed Emin Kutlu: Bu toprakları vatan eylediğimiz günden beri öyle bir ateşin içerisindeyiz ki, zaten kaleme almamak en büyük hata olurdu. Yıllardır milli ve manevi etkinlikler icra ederken hep bu hassasiyetten bahsetmeye çalıştık. Geçen sene doğu bölgelerimizde yaşanan PKK terör örgütünü bitirme çabalarını görüp, o bölgede yaşayan kardeşlerimizin acılarına bir nebze de olsa yara olmak için yazmaya başlamıştık. Sonrasında da başımıza gelen bu ikinci kurtuluş savaşı adını verdiğimiz darbe girişimini püskürtünce hemen bu olayı da senaryomuza ekledik. Yakın tarihimizin de anlatıldığı başı duygusal, devamı ise şanlı tarihimizin coşkusunu içeren oyunumuz ortaya çıkmış oldu.

Samet Tosun: Çalışmaları yaparken herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?
Senarist ve Oyuncu Muhammed Emin Kutlu: Çok şükür ki profesyonel bir kadromuz var. O nedenle de hiçbir sorunla karşılaşmadık. Üzerine nakış nakış sevgimizi ve yılların birikimini ekledik. Sonucunda da muhteşem bir tiyatro gösterisi ortaya çıktı.

Samet Tosun:Bu oyun neden önemli sizlerin gözünden aktarabilir misiniz?
Senarist ve Oyuncu Muhammed Emin Kutlu: Geçmişini unutanlar, geleceğe kör bakarlar sözünden yola çıkarsak biz bu oyunda tarihimizi anlatıyoruz. Çeşitli etnik grupların, din mensuplarının aramızda daha önce ve şimdi de huzur içerisinde yaşayabildiklerini göstererek bir ve beraber olduğumuzu gençlerimize göstermiş olduk. Asırlardır bu toprakların çocuklarına oynanan entrikaları görsel destek ile aktarmış olduk. Vatanı olmayanın namusu da şerefi de olmayacağını bildirmiş olduk. Bunları en etkili şekilde paylaşabildiğimiz için çok çok önemlidir.

Samet Tosun: Biz Biriz Oyunu hangi yaş aralığına hazırlandı?
Senarist ve Oyuncu Muhammed Emin Kutlu: Biz hazırlarken zaten yediden yetmişe hitap etmesi için çaba gösteririz. Biz Biriz isimli oyunumuz da başta gençlerimiz olmak üzere herkese hitap ediyor.

Samet Tosun: Daha önce hiç oyunla alakalı tepki aldınız mı?
Senarist ve Oyuncu Muhammed Emin Kutlu: Evet aldık ama hep olumlu tepkiler oldu bunlar… Gösterilen teveccühe de çok çok teşekkür ederiz. Ne kadar farklı adreste icra edersek, o kadar çok kardeşimize ulaşma fırsatı bulacağız. Bu konuda da Belediye, Kaymakamlık ve sivil toplum kuruluşlarımıza sesleniyoruz. Onlara bir telefon kadar yakınız. İrt. Telefonumuz da: 0 332 353 22 44 – 0 532 337 17 08’dir. Bizler asla gitmekten yorulmayız. Onlar da bilsin istiyoruz. Bu vatana verilen tüm hizmetler şehitlerimize armağanımız olsun.

Samet Tosun: Bizlere vakit ayırdığınız ve böyle güzel bir etkinliği hazırlayıp halkımıza sunmaya devam ettiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.
Senarist ve Oyuncu Muhammed Emin Kutlu: Bizler de ekibimiz adına sizlere teşekkür ediyoruz. Bizlere böyle bir fırsat verdiğiniz için…

Samet Tosun
samettsn@yahoo.com

Share via
Copy link
Powered by Social Snap