Written By Samet Tosun
Categories:

Samet Tosun: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Kubilay Karça Kimdir?

Kubilay Karça: Merhaba; 96 yılı Kasım ayında Eskişehirde dünyaya gelmişim. Çocukluğumu Eskişehirin Sivrihisar ilçesinde geçirdim. Ablamın liseyi kazanıp Eskişehire gelmesiyle bizde annemlerle Eskişehire taşındık. İlkokul yıllarım bittikten sonra Turizm lisesinde öğrenim gördüm ve üniversite öğrenimime halen devam etmekteyim.

Samet Tosun: Müzik ile uğraşmaya ne zaman başladınız? Nasıl oldu?

Kubilay Karça: Biraz klasik bir cümle olucak ama çocuk yaştan beri hep şarkı söyleyip dans ederdik ablamla sürekli bunun üzerine yoğunlaştığınızda duyduğunuz nağmeleri yorumları tekrar tekrar deneyip üstüne bişeyler katmaya çalışıyosunuz. Bu sayede eğitiminiz olmasa bile müzik kulağınız oluyor bende bundan faydalandım o yıllarda ablamın emineme olan hayranlığı benim arabesk ruhumla buluşunca e bide üstüne okulda bu işle profesyonel ilgilenen bi abimiz vardı evinde stüdyosu vardı falan bende özendim ufak bi düzen kurdum kendime 13-14 yaşlarında ilk demo kaydımı aldım. Sonrasında ben bıraksamda müzik beni hiç bırakmadı.

Samet Tosun: Çıkardığınız ilk single hakkında ne söylemek istersiniz?

Kubilay Karça: Kumpas benim yaptığım ilk profesyonel parçaydı bu yüzden umutluydum ama bu kadar ilgi görmesini beklemiyodum. Ben 1 ayda 10.000 izlenme hayali kurarken 24 saatte 200.000’e yakın izlenme aldı. Çok mutlu oldum.

Samet Tosun: Şarkının klibine baktığımızda, klipte ne anlatılmak istiyor?

Klibin çıkış hikayesi nedir?Kubilay Karça: Klip şarkının adından yola çıkılarak kurgulandı bana aşık bir kadın var yaptığım hatalardan dolayı bıkmış durumda ve beni kumpasa düşürüp  açıklama bekliyo fakat klipte vurgulanan aşk değil benim içimdeki nefretin dışa vurumu duygularıma tercüman olan kişide kadın oyuncu “Ben iyi biriyim çevrem kötü” diye başlayıp ilerleyen şarkıda elinde silahla veya kafamdan çuvalı çıkartırken hep onu görüyosunuz.

Samet Tosun: Peki, yaptığınız müzik türünde örnek aldığınız bir isim var mı?

Kubilay Karça: Örnek almak gibi değil ama çok büyük saygı duyduğum ve severek dinlediğim Yener ÇEVİK var.

Samet Tosun: Klip çekimlerinin kamera arkasında neler yaşadınız biraz anlatırmısınız?

Kubilay Karça: Klip stüdyo ortamında çekildi dolayısıyla hava şartları teknik aksaklık vs gibi durumlar söz konusu olmadı. Çalıştığımız ekip aşırı derece sıcakkanlı, sabırlı ve işini çok profesyonel yapan insanlardı. Gülerek eğlenerek bitirdik klibi fakat tamamen karanlık bir ortamda özel ışıklarla çekim yapılması gerektiği için çekime akşam 6 gibi başladık ve bittiğinde saat sabah 5:30’du herkesin gözlerinden uyku akıyordu.

Samet Tosun: Birlikte düet yapmak istediğiniz bir isim var mı ?

Kubilay Karça: Düet yapmak istediğim ve çok severek dinlediğim birçok isim var elbette fakat isimlerini şimdilik gizleyelim olurda birlikte projeler üretirsek süpriz olur.

Samet Tosun: Bir sonraki single ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz, bu konu hakkında fikirlerinizi alabilirmiyiz? Yoksa albüm düşünceniz de var mı?

Kubilay Karça: Albüm düşüncesi şu an çok uzak çünkü ne olucağını hiç bilmiyoruz 5-6 şarkı daha single halinde ilerlemeyi düşünüyorum. En kısa süre içinde çok daha güçlü bir single çıkıcak şu an üzerinde çalışıyorum.

Samet Tosun: Peki ,  konserlerle ilgili bir projeniz var mı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kubilay Karça: Konser verebilmek için yeterli ürün yok elimde maalesef şayet olsa bile insanların sadece 1 şarkımı ezbere bilip dinlemeye gelmesi beni üzerdi.

Samet Tosun: Şöyle,  müziği bir kenara bırakırsak, Kubilay Karça günlük yaşantısında neler yapıyor?

Kubilay Karça: Hobileri olan biri değilimdir. Tek başıma bi mekanda saatlerce oturup düşünürüm çoğu zaman onun dışında arkadaşlarımla gece dışarı çıkmayı çok severim bide takım elbiselere, smokinlere kısacası klasik giyime aşırı ilgim vardır.

Samet Tosun: Kitaplardan bahsedersek, kitaplarla aranız nasıldır? Özellikle okuduğunuz bir kitap var mı?

Kubilay Karça: O konuda çok tembelim kitaplarla aram yoktur. Aşırı derecede film izlerim ama bunların içine dünya klasiklerinden uyarlanmış filmlerde dahil olunca kitaplarını okumuş kadar oluyorum.

Samet Tosun: Hayvanlarla aranız nasıldır peki, beslediğiniz evcil bir hayvanınız var mı?

Kubilay Karça: Hayvanları çok severim ama evcil hayvanım yok maalesef.

Samet Tosun: Kahve ile aranız nasıldır, günlük yaşantınızda önemli bir yeri varmıdır?

Kubilay Karça: Aşırı kahve tüketen olmazsa olmaz diyenlerden değilim. Kahve kültürüm de yoktur zaten aromalı latteleri seviyorum.

Samet Tosun: Dünya’nın  nasıl bir yer olmasını temenni ederdiniz. Dünya’ya bir mesaj vermek isteseniz ne mesaj vermek isterdiniz.?

Kubilay Karça: İnsanların birazcık sabrı kalmamış en ufak bişeye sinirlenip tartışıyorlar trafikte uzun uzun kornalar basılıyor.Orman kanunlarıyla yaşamayı bırakıp insanlar birbirini anlamaya çalışsa hatalarının farkına varıp özür dilese biraz sabırlı ve sakin olsalar dünya çok daha güzel bi yer olur ama maalesef yapamıyoruz.

Samet Tosun: Son olarak DS Kültür Sanat Okurları İçin ne söylemek istersiniz?

Kubilay Karça: Bu yola ilk çıktığımda bana hep “Bırak boş işleri çocuk ekmeğine bak” dediler. Hayalimden vazgeçmedim ama dinlemedim onları şimdi kurduğum hayalin fazlasını elde ettim. Tek söylemek istediğim şu hayallerinizden asla vazgeçmeyin.