Tezcan Özkaya Röportajı

Samet Tosun: Tezcan Özkaya kimdir, neler yapar bize kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

Tezcan Özkaya: 1987 Sakarya doğumluyum.14 yaşıma kadar Sakarya’da yaşadım,daha sonra istanbul’a geldim.Okul hayatım istanbul’da devam etti.Eyüp musiki cemiyetini bitirdim ve özel kişilerden ney ve ses eğitimi dersleri aldım.2011 yılında “senin uğruna” isimli ilk solo albümümü çıkarttım.2015 yılında ise,içerisinde “aşk denince” ve “başaramadım” adlı iki şarkının olduğu “Aşk Denince” isimli bir single çıkarttım.Birkaç yıldır piyano ve aranje üzerinde çalışıyorum ve bundan sonraki süreçte kendi aranje çalışmalarımla da müzik severlere yeni şarkılar sunmayı planlıyorum.Şuan farklı iki albüm üzerinde çalışmaktayım.Biri on şarkıdan oluşan bir albüm,diğeri ise enstrumantal bir abüm olacak.Besteler ve şarkı sözleri tamamıyla kendime ait olacak inşallah.

Samet Tosun: Hırslı bir insan mısınız, en büyük korkunuz nedir?

Tezcan Özkaya: İnandığım bir konuda inandığım şeyi başarmak için hırslıyımdır ama bu hırs hayatım için kötü sonuçlar getirecekse eğer,olmasın diye dua ederim,En büyük korkum,hırsımın tüm benliğimi esir alıp beni özümden koparması.

Samet Tosun: Geçmişe dönmenizi istesem bana çocukluğunuza dair neler anlatırsınız?

Tezcan Özkaya: Çocukluğumda hergün yaptığım ve hiçbir zaman unutamadığım şey ; kullanılmış boş tenekeleri sıralayıp kendimce bateri ve enstruman yapıp, elime de sopaları alarak saatlerce gümbür gümbür müzik dinletisi yapardım mahalle sakinlerine..Tabir-i caizse Milletin kafasını şişirirdim

Samet Tosun: Hayatınızın dönüm noktası ne oldu?

Tezcan Özkaya: Hayatımın dönüm noktası ,eğitim için istanbul’a gelmem ve daha sonra gelişen farklı olaylar.

Samet Tosun: Peki boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Tezcan Özkaya: Boş zamanlarımda kitap okurum bol bol ,düzenli spor yaparım..Şarkı sözü yazmaya ve onları bestelemeye çalışırım.Ama en iyi besteler genellikle habersiz ve hiç beklemediğim zamanlarda gelir ve hemen not alırım yada ses kaydına alırım,daha sonra geliştiririm onları.

Samet Tosun: Bir şarkı çıkarmadan önce radyoculara danışarak, onlarla fikir alışverişi yapıyor musunuz?

Tezcan Özkaya: Hayır.Genellikle değerli aranjörlerim Ferdi Karameşe ve Süleyman muhtadov ile fikir teatisinde bulunurum bu konuda.Radyocular’dan tanıtım aşamasında destek ve fikir alırım.Sağolsunlar onlar da elinden geldiğince fikirlerini paylaşırlar.

Samet Tosun: İşinizi iyi yaptığınızı düşünüp, keyif alıyor musunuz?

Tezcan Özkaya: İşimi iyi yaptığımı düşünüyorum fakat daha yolun başındayım bazı hedeflerime ulaşmak için çok çalışmam gerektiği kanısındayım.Birazda zamana ihtiyaç var.Henüz Hedeflerimi gerçekleştiremesem bile müzik benim için bir yaşam tarzı ve ilham kaynağıdır.Bana huzur ve keyif veriyor..

Samet Tosun:  Hayranlarınızla yaşadığınız ilginç anılarınız varmı?

Tezcan Özkaya: Bi hayranımla yurtdışında tanıştım.Bu tanışma benim için de sürpriz oldu.Beni gördüğünde duygulanması beni de çok duygulandırmıştı.

Samet Tosun: Gelecek planlarınız neler?

Tezcan Özkaya: Bu yıl yetişirse yeni bi albüm düşünüyorum,ve klip çalışmalarıma ağırlık vermeyi planlıyorum.

Samet Tosun: Kendisini örnek aldığınız bir sanatçı varmı?

Tezcan Özkaya: Müzikal anlamda Tarkan,Mustafa Ceceli,Eldin Begoviç ve Armin Muzaferija’nın müzik tarzlarını örnek alıyorum.Mustafa ceceli ile de görüşmüşlüğümüz var,belki ileriki zamanda Mustafa Ceceli ile ortak çalışmamız olabilir.

Samet Tosun: En çok düet yapmak istediğiniz sanatçı kim?

Tezcan Özkaya: Tarkan ve sıla ile duet yapmak isterdim.

Samet Tosun: Son olarak DS Kültür Sanat hakkında neler söylemek istersiniz?

Tezcan Özkaya: Son zamanlarda yaptığınız çalışmaları yakından takip ediyorum,güzel şeyler görüyorum.Müzik piyasasını çok iyi takip ettiğinizin farkındayım.İnşallah sizinle de güzel organizasyonlara imza atarız.Bu güzel röportaj için DS Kültür Sanat olarak size çok teşekür ediyorum.iyi çalışmalar diliyorum.

 

Samet Tosun

samettsn@yahoo.com

Share via
Copy link
Powered by Social Snap