Written By DS Kültür Sanat
Categories:

İngiltere’nin doğu kıyılarına 6 mil uzaklıkta bulunan Sealand isimli ülke, ikinci dünya savaşı sırasında Alman uçaklarının hava saldırılarını önlemek amacı ile ingiltere tarafından inşa edildi. Sealand, 1967 yılında İngiliz ordusundan eski binbaşı Roy Bates ailesiyle birlikte kendi kurduğu bu küçük ‘ülke’de yaşamaya başladı.
İngiliz Kraliyet Donanması tarafından adadan atılmaya çalışıldı, ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olmadı. Daha sonra mahkemeye taşınan bu olayda İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 6 mil açığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı buldu. Ada uluslararası karasularda bulunduğu için devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine “prens” ünvanını vererek 1974 yılında anayasa çıkarmaya karar vermiştir.

Hemen ardından bir bayrak, milli marş ve Amerikan Doları ile eşdeğer bir para birimi olan Sealand Doları kabul edilmiştir. Sealand şu anda Birleşik Krallık’tan ayrı bir şekilde hüküm sürmektedir. Ülke 2007 yılında 10.000.000 Sterlin’e satılığa çıkarılmış ama satılamamıştır.