Tarihin izlerini hem takip etmek hem de eski zamanları yaşamak için en etkili gezi rotalarından bir tanesi de antik kentlerdir. Antik kentlerde birbirinden değerli tarihi yapıları ve eserleri görme şansını yakalayan ziyaretçiler, aynı zamanda farklı bir atmosferde kendilerini zaman tünelinin içinde hissedebiliyorlar. İşte onlardan bir tanesi de, Sardes Antik Kenti, yani Lidyalıların başkenti’de diyebiliriz. Paranın ilk basıldığı yer olarak bilinen Lidya uygarlığı’nın başkenti Sardes’tir.
Sardes Antik Kenti Hakkında:

Sardes Antik Kenti, Demir Çağı’nın izlerini taşımakta olup M.Ö. 1.200- 546 yılları arasında hüküm süren Lidya Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Antik kent ve çevresi, Mezopotamya dışında en büyük savunma duvarları ile çevrilmiştir. Antik kent, paranın ilk basıldığı yer olarak tarihe geçmiştir. Bununla birlikte Sardes’in tarih sayfalarına geçen ünlü Kral Yolu’nun başlangıç noktası olduğu bilinmektedir. Turuncu kuvars taşının Sart bölgesinde çıkarıldığı anlaşılmaktadır. Antik kentin kurulduğu bölge değerli taşlar ve özellikle altın madenleri bakımından oldukça önemlidir.

Antik Sardes Kenti’nde yapılan kazılar neticesinde Sardes Sinagogu ve Roma dönemine ait Gymnasium antik kentte bulunan kalıntılar içerisinde yer alan en önemli mimari yapılardır. Ayrıca Sart yakınlarında Sardes Antik Kenti’nin akropolü olarak nitelendirilen bölgede Tümülüs olarak isimlendirilen antik çağa özgü birçok anıt mezar bulunmaktadır. Lidyalıların ihtişamlı ve zengin tarihinden en güzel örnekler antik kenti gezenleri büyülemektedir. Lidya ve daha sonraki dönemlerde egemenliği altına girdiği Roma dönemine ait pek çok kıymetli eseri içinde barındırıyor. Bu tarihi eserleri ve yapıları görmek isteyenler tarafından her yıl ziyaret edilen antik kentler arasında büyük bir ilgi görüyor.

Sardes Antik Kentine nasıl gidebilirim?

Manisa şehrinin Salihli ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olan Sardes Antik Kenti, Manisa şehir merkezine yaklaşık 70 km ve Salihli’ye 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir’den Ankara istikametine doğru giderken Ahmetli ilçesini geçtikten sonra gelmektedir. Ahmetli ve Salihli ilçeleri arasında kalan Sardes Antik Kenti’nin yol kenarında yönlendirici tabelalarıda bulunmaktadır.

Sardes Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar ve hangi saatler arasında ziyaret edilebilir?

Sardes Antik Kenti’ni gezmek isteyenler, giriş ücreti 50 TL olarak 2023 yılı itibari ile belirlenmiştir. Sardes Antik Kenti’nde müze kart geçerlidir. Müze kart sahibi olanlar antik kente ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir. Sardes Antik Kenti ziyaret saatleri yaz döneminde 08.00- 19.00; kış döneminde ise 08.00- 17.00 saatleri arasında olup tatil günlerinde de ziyaret edilebilmektedir.