Abdussamed Tosun
dskultursanat@yahoo.com

Türk sinemasının son dönemlerde en çok rağbet gören türleri arasında yer alan korku özellikle cin filmleri yükselişini devam ettiriyor. Bu filmlerin bu kadar ilgi görmesinin nedenleri arasında ise gizemli hikayeler, gerilim, adrenalin ve dini motiflerin kullanılması olduğunu düşünüyorum. Bu tür filmlerde korku ögelerinin oluşturulması ve işlenmesi, görsel efektler, ses ve ışık desteği ile birçok sinematik teknik kullanılarak izleyici de yoğun bir duygu olan korku hissi oluşarak bilinçaltına hitap ediyor. Her daim cinni varlıklardan korkmuşusuzdur yani bize öğretilen o şekildedir.
Hatta üç harfliler ifadesi kullanırız ki, ismi ile hitap edildiğinde bulunduğumuz yere geleceklerinden endişe duyarız. Yani bugüne kadar bize öğretilenler bu şekildeydi. Peki neden bu konudan bahsettim şimdi oraya geliyorum. Yönetmen Hakan Yusufoğulları ve Mesut Erbaş’ın cinleri konu alan yeni filmi ”Küffar” bu hafta sonu vizyona giriyor. Daha önce yayınladığı ”Zebun” filmi ile büyük ilgi görmüşlerdi.
Yeniden ses getirecek bir film olduğu konusunda şüphem olmadığı gibi film, bir kardeşin kaderinin diğerine büyü yoluyla geçtiği ve bir cin kabilesiyle mücadele etmek zorunda kalan bir ailenin hikâyesini konu alıyor, yine cinlerin kol gezdiği, İslami motifler üzerine kurulu bir korku hikayesi sinemaseverleri bekliyor. Eğer ki korku filmi özellikle cin temalı filmleri seviyorsanız bu film tam olarak size hitap ediyor demektir, sinema salonunda o korku duygusunu iliklerinize kadar yaşayacağınız Küffar, 5 nisan’da HM Productions etiketi ile tüm sinemalarda izleyicisi ile buluşacak.