İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan The Independent, ”Bilim adamları beyinlerini hackleyerek uzaktan kumandalı sinekler yaratıyor” başlığı ile verdiği haber tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Bilim adamları, onları kablosuz olarak kontrol etmek için meyve sineklerinin beyinlerini nasıl hackleyeceklerini buldular .
Rice Üniversitesi liderliğindeki bir nöromühendis ekibi, sineklerin vücut pozisyonunu ve hareketini kontrol eden hedeflenen nöronları harekete geçirmek için manyetik sinyalleri kullanabildi. Konu ile alakalı Dijital medya uzmanı ve yazar Said Ercan, sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı. Ercan, paylaşımında, ”Bu haberi okuyup sevinen var sinek kadar beyni var mıdır onların bilmiyorum ama bildiğim bir şey var adım adım geliyorlar! Hem de göstere göstere geliyorlar! Kimse sinek beynini neden hackliyorsunuz demiyor!”

”Kimse dünyada dönen dolapları önemsemiyor! Önce hayvanda bitki de genetiği değiştiriyorlar! Hedef tabi ki insan ve insan beyni! Bu haberi doğaya salınan 750 milyon genetiği değiştirilmiş sinek haberi ile birlikte okuyun! Bağlantıyı kurun!” diyen Said Ercan, Bakara Suresi’nin 26. Ayetinde yer alan “Şüphe yok ki Allah, sivrisineği de örnek getirmekten çekinmez, ondan üstün olanları da. İnananlar bilirler ki bu örnek, yerindedir ve Rablerindendir. Fakat inanmayanlar, Allah bu örnekle ne demek istiyor ki derler. O, bununla çoklarını şaşırtıp azdırır, çoklarını da doğru yola getirir. Azdırıp şaşırttıkları, ancak kötü işler yapanlardır” Ayeti ile sözlerini tamamladı.

Translate »