Benzinga’da yer alan habere göre, Amerikanın Kansas eyaleti tahmini 1,4 milyon sığır ineği ile ülkedeki en iyi sığır eti üreticileri arasında yer alıyor. Ancak 13 Haziran’da başlayan hafta için güneybatı Kansas’ta ortalama sıcaklık 102 derecelik bir artışla işler sarpa sardı. Ne oldu: Bu haftanın özellikle ülkenin Ortabatı ve Güneydoğu bölgelerinde yoğunlaşan kavurucu sıcak hava dalgası hayvanlara zarar verdi.
Ajansın iletişim direktörü Matt Lara , NPR’ye yaptığı açıklamada , “Kansas Sağlık ve Çevre Bakanlığı, Kansas’ın güneybatı kesiminde meydana gelen en az 2.000 sığır ölümünün farkındadır.” Dedi. Çarşamba günü, ısı stresinden etkilenen sığır sıralarını gösteren ürpertici bir video ortaya çıktı. NPR, eyaletin sağlık ve çevre ofisinden alınan istatistiğin yalnızca karkas imhası konusunda yardım talep eden çiftliklerdeki kayıpları içerdiğini ve toplamın daha önemli olabileceğini ima ettiğini kaydetti.

https://twitter.com/HavaForum/status/1537482406965481475

Neden önemli: Kansas, ABD Kuraklık İzleyicisi’ne göre aşırı sıcak nedeniyle ağırlaşan çeşitli meteorolojik koşullar yaşıyor . Kansas’ın neredeyse tüm batı yarısının anormal derecede kuru veya kuraklığa maruz kaldığı kabul edilir. Öldüğü bildirilen 2.000 sığırın her biri 2.000 dolar değerinde ve bu da toplamda 4 milyon dolarlık kayıp anlamına geliyor.

Translate »