İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesi ile başlayan gerginlik can kayıplarının meydana geldiği saldırılara dönüştü. Saldırılarda aralarında çocuklarında bulunduğu onlarca Filistin’li hayatını kaybetti. Ünlü isimler de yaşananlara sessiz kalmayarak sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.
Dünyaca ünlü model Bella Hadid, “Eğer Amerikalıysanız bilin ki ödediğiniz vergilerin bu yaşananlarda payı var! İsrail’e her yıl 3.8 milyar dolar ödüyoruz. Bunu biliyor muydunuz?” diyerek paylaşımda bulundu. Hadid’in instagram hesabında 41 milyon’dan fazla takipçisi bulunuyor.

 

Sosyal medya’da 2 milyon’dan fazla takipçisi bulunan şarkıcı Alişan; ”Kudüs’te, ağlayan çocuklar, evlerinden zorla kovulmak istenenler. Buna ses çıkarmayan, israil’e gık diyemeyen dünya ve özellikle Arap müslümanlar. Sizin Allahınız zulüm yapana çıt çıkarmayın mı diyor? Sizin kitabınız ne halleri varsa görsünler mi diyor? Sizin müslümanlığınız bumu?” ifadelerini kullandı.

 

Ekranların sevilen isimlerinden Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu; ”Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırı saldırgan işgalcileri yüceltmeyecek ve zulümden başka hiç bir şey kazandırmayacaktır. Bilakis nihayetinde mazlumları yüceltecektir. Haklı kılacaktır. Tarih bunun tanığı olacaktır. Elbette hiç bir güç Kudüs’ün statüsünü değiştirmeyecektir” dedi. Hatipoğlu’nun sosyal medya’da 1 milyon’a yakın takipçisi bulunuyor.

 

Sosyal medya’da 12 milyon’dan fazla takipçisi bulunan şarkıcı Hadise; ”Filistin’de yaşanan insanlık suçuna sessiz kalmayın. Kötülüğe, teröre ve caniliğe sessiz kalmayın. Çocukların öldürülmesine sessiz kalmayın!” ifadelerini kullandı.
Ünlü komedyen ve oyuncu Hasan Can Kaya’da; Aksada katliam var hastagı altında ”Çocukların öldürülmesi hiç bir dava ile meşrulaştırılamaz! Mescid-i Aksa ve Gazze’ye yapılan saldırılar utanç verici” ifadelerini kullandı. Kaya’nın da sosyal medya’da 1 milyon’dan fazla takipçisi bulunuyor.

 

Sosyal medya’da 42 milyon’dan fazla takipçisi bulunan ünlü futbolcu Muhammed Salah’ta geçtiğimiz günlerde profil fotoğrafını Kudüs’te çekilmiş bir fotoğrafı ile değiştirmişti. Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir diğer paylaşımda ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson başta olmak üzere tüm devlet yetkililerine çağrıda bulundu. Salah yaptığı paylaşımda; ”Son dört yıldır evim olan ülkenin Başbakanı da dahil tüm dünya liderlerini, masum insanların şiddet ve öldürülmesinin bir an önce durması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağırıyorum. Artık yeter” ifadelerini kullandı.