Çektiği videolarla YouTube’da 4 milyon takipçiye ulaşan sosyal medya fenomeni Ruhi Çenet, Çin’in merkezinde yayılmaya başlayan ve 259 vatandaşın hayatını kaybettiği koronavirüsü incelemek için Çin’e gitti.

Çin’de etkisini arttıran ve 259 vatandaşın hayatını kaybettiği yerde virüs hakkında video çekerek inceleme yapmak isteyen fenomen, yolculuk öncesi video çekerek şunları söyledi: “Çin’de yayılan bu hastalık denildiği kadar tehlikeli mi? Yerinde görmek istiyorum. Diğer virüsler gibi karantinaya alınıp çözülemez mi? Bunun gibi soruları öğrenmek istiyorum.”

Çenet aynı zamanda yaptığı açıklamada Çin’e gittikten 4 gün sonra kendisinden haber alınamadığı takdirde gerekli mecralara haber verilmesini istedi. Bu paylaşımının ardından bir süre sessiz kalan fenomenin hakkında ölüm haberleri çıktı. Instagram hesabından hakkında çıkan ölüm haberlerine cevap veren Ruhi Çenet “Durumum gayet iyi, zaten korona virüsünün merkezine değil, daha az riskin olduğu Hong Kong’a geldim. Burada korona virüsü kurbanı sayısı daha az. Bildirmeye devam edeceğim, video yarın yayında olacak” dedi.

Koronavirüslü hastaların tedavi gördüğü hastaneye giden fenomen “İnceleme yapmaya devam ediyorum” dedi. Çenet’in virüsün yaygın olduğu ülkede maskesiz video çekmesi ise herkesi şaşkına çevirdi.