Samet Tosun: Bizlere biraz hayata bakış açından bahseder misin ?

Begüm Çapın: Kendimi önemsiyorum. Dolayısı ile bakışım tamamen özgürlüğe dayalı. Kısıtlandığım bir alan düşünemiyorum. Bakışlarımı hayatın üzerine dikiyorum ve ne yapması gerektiğini söylüyorum. Yargılar benim için yoklar. İnsanları önemsiyorum. Hayat ile çok ilgilenemiyorum çünkü aynı yöne bakmıyoruz.

Samet Tosun: Yaşam koçluğu serüvenin nasıl başladı ? nasıl karar verdin ?

Begüm Çapın: İyi bir iletişimci olduğumun farkındaydım. Empati özelliğim yüksek, anlayış üzerine kurduğum bir yaşamım vardı. İnsanlar bana sürekli “ sana bunu neden anlattım bilmiyorum” cümlesini kuruyorlardı. Kick boks antrenörlüğü yapıyordum. Öğrencilerim ile çok güçlü bağlarım vardı. Bir nevi sporcu koçluğundan ziyade yaşam koçluğu yapmaya başlamıştım. Fakat kick boks yaparken yeterli vakti ayıramıyordum. Ben de artık daha fazlasını yapmam gerektiğini fark ettim. Sonra yaşam koçluğu geldi.

Samet Tosun: Peki neden yaşam koçluğu ?

Begüm Çapın: insanları önemsiyorum. Onların içinde çok daha fazlası olduğuna inanıyorum. ( bana kimse inanmamıştı.) Ben büyüyemeyen yetişkin çocukları büyütüyorum diyebiliriz. Onlardan birer bordo bereli çıkartmak boynumun borcu oldu gerekli özen ve değer gösterildiğinde inanılmaz şeyler yaptıklarını görüyorum. Tabi danışanlarıma inanılmaz demiyorum. Artık okuduklarında görecekler. Mutlu olduklarını görmek paha biçilemez. En önemlisi ise keşif duygusu yeni insanlar keşfetmek. Beraber büyümek. Yaşamlara dokunmak bilmediğin coğrafyalara seyahat etmek gibi. Doğru yapıldığında koştuğunuz o hedefler aşırı keyif duygusu veriyor.
Samet Tosun: Peki Begüm Çapın kimdir ? nasıl bir ailede büyüdü, bize biraz Begüm Çapın’ı anlatır mısın ?

Begüm Çapın: Begüm dağınık bir ailede büyüdü. Anne babası ayrı, bir ablası var. Özgüveni anneden aldı. İnişli çıkışlı bir hayatı oldu. Aile ayrı olsa bile Begüm alabileceği kadarını bünyesine kattı. Asla sıkıştırılmadığı bir ailede büyüdü. Ne yapması gerektiğine çok fazla karışılmadı. Begüm Dünya’nın merkezine koydu kendini. Bir hiç olduğunu her daim hatırlattı kendine. Kimseden üstün olmadığını bildi. Begüm kendine katamadığı şeyler için üzüldü. Daha fazlası için hep çalışıyor. İyi bir insan olabilmek öyle kalabilmek adına yoğun bir savaş veriyor. Mutluluğu kimsede aramıyor. Kendi ile başbaşa vakit geçirebiliyor. Umut kapısı hep açık. İnançlı , cesaretli, bağımsız, ilkeleri olan, egosu ile yıllarca mücadele etmiş ve en aza indirgemek için elinden geleni yapmış birisi. Başarısızlıkları onun başarısı oldu. Begüm’e hayatta başarılar diliyoruz

Samet Tosun: O zaman birazda bu konu ile ilgili okuyucuların akıllarındaki soruları cevaplayalım. Yaşam koçluğu hangi alanda etkilidir ?

Begüm Çapın: Yaşam koçluğu tedavi etmez. Öncelikle en önemli noktası bu yaşam koçu kişinin hedefleri ile arasında köprü oluşturur. Kendini keşfetmesini sağlar. Bir uyanışın öncüsü gibi düşünebiliriz. Farkındalıkların artması için çalışmalar yapar. Kişi ile beraber bir bütün olduğunu söyleyebiliriz. Anlat derdini ohhh bırak koç düşünsün. Sen arkana yaslan planlara uy gerisi gelir. Ben uzman yaşam koçuyum. Hayatın hemen hemen her alanında çalışabiliyorum. Biz yaşam koçları psikolojik rahatsızlıkları olan bireyler ile çalışamayız. Doktora gidiyor bize hedefleri doğrultusunda geliyorsa problem yok. Onun dışında hedefi olmayan, bir amaç bulamayan, plan yapamayan kişiler bizimle beraber çalışırlar. Fakat ben yaşam koçu olarak disiplinliyimdir. Disiplin olmazsa olmaz. Hayatı ve kendini değiştirmek kolay değildir. Sabır ve disiplin ister. Onu benimle çalışırlarken hissediyorlar. Ben yok sular kesik istediğinizi yazamadım hocam. Yok efendime söyleyeyim unuttum gibi şeyleri kabul etmiyorum. Sakıp Sabancı’nın dediği gibi çalışmak, çalışmak, çalışmak.

Samet Tosun: Yaşam koçluğunun toplumumuzdaki yeri, önemi ve günümüzdeki gelişimi hangi aşamada anlatır mısın biraz ?

Begüm Çapın: Yaşam koçluğu İngiltere kökenli Dünya üzerinde birçok ülkede önemli seviyede çalışmalar yapılıyor. Şirketlerde bile yaşam koçları var. Şuan Türkiye’de bu işi yapıyoruz. Benim şirketim var. Şirket olması gerekmekte önemli aldığınız hizmetin faturasını istemeniz önemlidir. Burada işin profesyonelliği ortaya çıkıyor. Türkiye’de hala gelişme aşamasında eğitim alınıyor evet ama kişi kendi gelişimini ne kadar tamamladı. Hadi yaşam koçu olalım diye el ele verip eğitim aldığınızda siz birçok noktayı aşamadıysanız geçmiş olsun o iş biraz zor. Her meslekte olduğu gibi okulunu okuyup, eğitimini alınca bitmiyor. Toplumda ise oldukça önem teşkil etmesi gerekir aslında bir örnek ile belirtmek istersem en basit hali ile spor yaparken mutlaka bir koça ihtiyaç duyuyoruz. Sakatlanmamak, hedefe ulaşmak, istikrar sağlamak için. E hayatımızı ele alalım ne kadar geniş bir kapsamdan bahsediyoruz burada da çalışılması önem teşkil etmektedir. Gelişim konusunda ise giderek artış var. İnsanlar bunu bir meslek olarak kabul etti. Fakat çok yaygın değil. Yukarıda belirtmiş olduğum sebepler çok önemli koçlar gelişime açık olmalı ön yargısız olmalı. Bu işi benimsemeli.

Samet Tosun: Bu işi yaparken eminim sende kendini geliştiriyorsundur, en çok hangi konuda daha önce farkında olmadığın şeyler öğrendin ?

Begüm Çapın: Bu işe başlarken ve eğitim alırken tahminimin ötesinde bir gelişim sergilediğimi fark ettim. Ben farkında olmadığım bir şey öğrendiğimi görmedim. Ama işin kurulumu ile alakalı çok şey öğrendim. 8 yıldır psikoloji üzerine çalışıyordum zaten. Koçlukla sınırları öğrendim bu önemliydi. Bazı yapmak istediklerimi yapamıyormuşum meğerse ama daha fazla eğitim almam gerektiğini öğrendim tabi sınır olmadığını gördüm eğitimi aldım bitti yapamazmışsın onu fark ettim. Benim farkındalıklarımsa kendi yaşadıklarımdan kaynaklıydı. O sebeple eğitim içerisinde verdiğim seanslarda da çok başarılı sonuçlar alıyordum.
Samet Tosun: Bir atasözü var, terzi kendi söküğünü dikemezmiş derler. Sende öyle misin, bu konuda neler yapıyorsun ?

Begüm Çapın: Gayette dikiyor. Aslında şöyle oluyor, sen daha bilinçli olarak atlatıyorsun bazı şeyleri. Evet bunu yaşıyorum ama bu bir süreç diyebiliyorsun kendine ve böyle bir iş yaparken aaaaa depresyona girdim ben küstüm diyemiyorsun. Sorumlulukların olduğu için ona göre davranmalısın. Ben kendimi akışa teslim ediyorum. Edemediğim noktada doktorumla iletişime geçiyorum.

Samet Tosun: Gelecek ile ilgili projelerinden bahseder misin ? neler yapmak istiyorsun ?

Begüm Çapın: Gelecekte psikoloji alanında olmayı hedefliyorum. Doktorluk istiyorum cinsel terapist olarak çalışmak var kafamda. Koçluğu bırakmayacağım ama doktor olarak devam etme düşüncesinden çıkamıyorum. Çünkü hedefler her daim olmalı. Yurtdışında adımın bilinir olmasını istiyorum. Ve gençler benim en önem verdiğim topluluk özellikle onlar için çalışmak istiyorum. Onların kaygıları, umutsuzlukları, hayalleri bunlar için onlara yol gösterici olmak istiyorum. Ve çılgınca gelecek belki ama psikoloji alanında yeni bir buluşa imza atmak istiyorum. Çok çalışmam lazım çok

Samet Tosun: Gelelim seninle ilgili merak edilenlere, boş zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun ?

Begüm Çapın: Boş zamanlarımda fotoğraf çektirmek en büyük hobim. Bir youtube kanalım var oraya video çekiyorum kısa bilgiler veriyorum. Spor yapıyorum. Bolca kitap okurum.

Samet Tosun: Son zamanlarda okuduğun en etkili kitap hangisiydi ?

Begüm Çapın: Albert Camus – Yabancı
Samet Tosun: Son olarak DS kültür sanat okurları için bir şeyler söylemek istersin ?

Begüm Çapın: Hayat senin tahmin ettiğinden daha uzun. Günler senin düşündüğünden daha güzel. Sen bir sanatçısın hayat tablonu istediğin renge boyamakta özgürsün. İstediğin ne varsa hayal et lütfen. Yaşamını kimseye emanet etme. Mutlu olmak istiyorsan git ve onu al. Kimseden seni iteklemesini bekleme motivasyon senin içinde, kimseden seni çıkartmasını bekleme düştüğün zaman diğer kendi elini tut ve ayağa kalk. Eğer yeterince hayal eder adımlarını atarsan zor ama güzel olduğunu fark edeceksin. Sen çok özelsin ve bu özelliğe uygun davranmalısın. Gelişim her şeydir lütfen pes etme. Kendini planla ve kontrol et. Hayat akıp gidebilir ya savrulursun yada o sandalda ahenkle yol alırsın. Durmak yok devam edeceğiz. Tüm bu olanlar daha iyiye ulaşman için. Sizleri seviyorum benim bordo berelilerim kalp.

 

Samet Tosun
dskultursanat@yahoo.com