Şarkıcı Murat Yürük Hakkında Biraz Bilgi!

Murat Yürük 19 Kasım 1987 de Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. 3 yaşına kadar burada yaşadı. 4 yaşına geldiğinde babasının turizm sektöründeki işinden dolayı Nevşehir’in Kaymaklı kasabasına yerleşti. İlkokul 3. sınıf bittiğinde Nevşehir’in merkezinde yaşamaya başladı ve orta öğretim hayatını orada tamamladı. Lise hayatını aynı yerde Nevşehir Lisesinde tamamladı ve okulu bittiğinde ÖSS sınavına ilk girişinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim hakkını kazandı.
Şuanda bu fakültede 5. sınıf öğrencisi olan Murat Yürük müzik hayatına da Trabzon’da başladı. 2007 yılında gitar çalmayı öğrenen ve daha sonra da 2009 yılında beste yapmaya başlayan Murat Yürük şuanda sözü ve müziği kendine ait 200den fazla besteyi yapmış durumda. Yazdığı ilk şarkı sahnelerinde de yer verdiği şarkısı “Bu Kadar Mı?” isimli parça.

Çeşitli öğrenci kafelerinde canlı müzik programları yaparak müzik hayatına başlayan Murat Yürük ilk kez 2011 de bir kafede sahne aldı ve yakın arkadaşlarının esprili ricası üzerine kendi burcu olan akrep burcuna “Akrep Burcuyum” isimli şarkıyı yazdı ve 1 yıl sonra da 2012 nisan ayında bu parçaya ilk klibini çekti. Kendi ifadesiyle, esprisine yazıp kliplendirdiğimiz bir parçaydı ve çekimlerinde çok eğlendik diyor.
Bu dönemlerde amacı sadece canlı müzik olan bir müzisyen iken yaptığı şarkıları sahnelerinde çalmaya başlayınca gördüğü yoğun ilgi üzerine ikinci video klibini “Bir Kere Bile” isimli parçaya çekti. Bir süreliğine yakın arkadaşlarıyla Dublör isimli pop müzik grubunu kurdu ve o sürede bu grubun solistliğini yaptı. Daha sonra Dublör olarak değil Murat Yürük ve ekibi ismiyle müzik hayatına devam etmeye karar verdi.

2013 bahar aylarında asıl çıkışını “Kıyamet” ve “Zaafımsın” isimli şarkılarıyla gerçekleştirdi. 1 yılda 10 milyondan fazla tıklanan bu şarkılar Murat Yürük’ün asıl müzik hayatının başlangıcı oldu. 2014 ocak ayında Varsa Kaderde isimli parçasını da kliplendiren Murat Yürük bu klibin de başrolünde yer aldı. Çekilen kliplerin senaryosunu kendisi yazdı ve bazı kliplerinin de yönetmenliğini yaptı. Tamamen amatör şartlarda çekilen bu klipler ülke geneli izlenmelere ulaştı ve parçaları da “Zaafımsın” başta olmak üzere ulusal ve yerel radyolarda bir çok defa çaldı.
2014 nisan ayında “Zaafımsın” ile Mynet ülke geneli yetenek yarışmasını birinci sırada tamamladı. Bir yandan üniversite içinde konserlere çıkan Murat Yürük aynı zamanda çeşitli il içi ve dışı radyolarda canlı yayın konuğu oldu. Çeşitli yardım konserlerinde yer alarak sosyal sorumluluklara verdiği önemi herkese göstermiş oldu. Bir çok defa il dışı konserde yer aldı.

2015 yılında en çok sevilen şarkılarının başında gelen ”Zaafımsın”ı ünlü şarıcı Selim Gülgören’e verdi. 2017 yılında yayınladığı ”Beyhude” isimli bir albüm yayınladı. 6 şarkıdan oluşan albümde ”Hayırlısı diyelim, Güle güle, Bitmesen iyiydi, En değerli kadın, Beyhude, Eylül Adamı” isimli şarkılar yer alıyor. 2019 yılında ”Kalpsiz” isimli bir çalışma yayınladı. Şuanda Rize Devlet Hastanesi’nde Acil servis hekimi olarak görev yapmaktadır.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap