DS Kültür Sanat röportaj köşemizde bu hafta ağırladığımız isim Radyocu Selda Turgut oldu. Yaptığı radyo programları ile adından sıkça söz ettiren başarılı radyo programcısı Selda Turgut ile radyo ve müziğe dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifli okumalar..

Abdussamed Tosun: Selda Turgut’un mikrofonla tanışma hikâyesini bizimle paylaşır mısınız?
Selda Turgut: Radyo ile tanışmam yani yolumun kesişmesi çok eskiye dayanıyor diyebilirim. Geçmişte kısa bir dönem müzik ile alakalı haftasonları top 10 programı sunmuştum. Buda elbette benim için güzel bir tecrübe olmuştu.

Abdussamed Tosun: Senin için radyo nedir? Radyo ile tanışman hayatının dönüm noktalarından biri diyebilir miyiz?
Selda Turgut: Bende radyonun yeri çok başkadır desem yalan olmaz. Benim için radyo tüm benliğim ile yüreğimi kıymetli dinleyicilerimle buluşturan bir paravan olarak atfetsem doğru bir ifade olabilir. Aslında hayatımın dönüm noktasından ziyade bu durumu benim için ikinci kez Yaradanın gel buradan tekrar devam et mesajını aldığım kadersel bir olay olarakta ifade edebilirim.
Abdussamed Tosun: O zaman en başa dönelim, Selda Turgut kimdir? Nasıl bir ailede büyüdü? Bize biraz Selda Turgut’u anlatırmısın?
Selda Turgut: Selda Turgut hayatını doğruluk ve dürüstlük üzerine inşaa etmiş edep çizgisine dikkat eden saygı ve sevgiyi emeği tüm makamlar ve mevkilerin üzerinde tutan insani boyutta herkesin birbirine sevgi aşılaması gerektiğine inanan canlı ve cansız dünyanın tüm varlıklarına katkı sunmayı yaşam felsefesi olarak gören kopya olmayan kendi şahsına münhasır biri.

Abdussamed Tosun: Birazda programlarınızdan bahsedelim. Programlarınız hakkında bizlere bilgi verir misiniz?
Selda Turgut: Aslında ortaya karışık bir proğram yapıyorum.Bazen kendimi bir show proğramında buluyorum doğal döngüsü ile bir bakıyorum dinleyicilerimden gelen bir mesaj yada o anki samimi etkileşimle bir şiirin bir düşüncenin içinde anlatırken buluyorum kendimi.Formatsız bir proğramın şahaneliğinde hep beraber yapıyoruz sevgili dinleyicilerimle.Farkındalık yaratacak proğram konuları söylenmesi zor ama bir şekilde değinilmesi gereken konularda da dobra dobra mikrofonumun ve kalbimin gücünü kullanıyorum.

Abdussamed Tosun: Radyo dışında neler yapıyorsun?
Selda Turgut: Radyo dışında yıllarca halk oyunlarında ekip başı idim. Küçük yaştan itibaren sazlı sözlü bir evin 4.ve tek kız çocuğu olarak şarkı söylemeyi seviyorum.Okuma ve yeni şeyler öğrenme her zaman bende aktif olan bir durum.Amatörce fatoğraf çekmek rehabilite ve huzur veren bir etkinlik.Maçları da denk geldiğimde keyifle izleyen biriyim. Hatta yeri gelirse futbol da oynarız maç da ederiz.:)Doğa ,yürüyüş ;sağlıklı yaşam dengesinde durmaya çalışıyorum.Bu arada üzerine okuduğum istanbul ünv.sosyal hizmetler bölümü de biraz daha farklı alanlarda kendimle ilgili bulunabileceğimin şimdiden sinyallerini veriyor.insana hizmet hakka hizmet.

Abdussamed Tosun: Genellikle hangi müzikleri veya şarkıcıları dinlemeyi tercih edersiniz? Moral kaynağım şu tarz müzik diye söyleyebileceğiniz bir müzik tarzı var mı?
Selda Turgut: Her taz müziğin kaliteki olan şarkılarını hem kendim dnlemeyi hemde dinletmeyi seviyorum. Bazen de köşede kalan ama aslında hakettiği popülerliği alamayan bazı şarkıları da dinleyicilerle buluşturuyorum.Emeğe saygı ve yola devam sloğanı ile .Yani cazz müzikten tutun Tür sanat müziğine ;rock ve etnik müziklere kadar çok büyük bir dinleme durumum var .:)

Abdussamed Tosun: Geçmişten günümüze baktığımızda radyolara ve radyoculara verilen değeri nasıl buluyorsunuz?
Selda Turgut: Çok geçmişe gidersek bilindiği üzere televizyonun ve internetin olmadığı zamanlarda insanlar haberleri radyodan takip ediyordu .Önemli olaylarda herks radyoya kulak kesilirmiş.Radyo halen en etkili iletişim araçlarından biri .Geçirdiğimiz doğal afetlerde de tekrar radyonun iletişim ve haberdar olma gücünü tekrar görmüş.Allah o kara günleri bir daha yaşatmasın dileğim budur tüm insanlık adına .