Yüksel Itak’ın kaleminden ”15 Temmuz Anısına”

15 Temmuz 2016. Gece saat 22.00 civarlarında ailece şöyle bir parka çıkalım dedik. Bir pastanede yorgunluğumuzu birer çay içerek atalım derken, Gözüm televizyondaki beti benzi solmuş TRT spikerine takılmıştı. Bir tuhaflık seziyordum ama biraz uzak olmama rağmen bir şeylerin ters gittiği belliydi. Sonra televizyon önünde ilgimizi arttıran kalabalık yoğunlaşınca iyice habere odaklandık ve sonra giderek olayın vahameti ortaya çıkmıştı. Bu bir darbe girişimiydi… Ve zaman geçmeye başlayınca o korkunç ve ürküten görüntüler gelmeye başlamıştı. Tenha olan sokaklar kalabalıklaşmış, sokaklar tekbir sesleriyle inliyor, camilerden sâlâ sesleri yükseliyordu…

Ve öyle bir milletiz ki yeri geldi mi şahlanmasını da biliyor, kükremesini de. İşte o gece kahraman Türk milletimiz demokrasi yolunda darbeye geçit vermedi!

Demokrasi Yolunda Darbeye Geçit Yok!

Tıpkı kişiler gibi, milletlerin de karakteri vardır. Bizim milletimizin karakteri, gerçekten erdemlerle donatılmıştır. Bu erdemlerden biri de, yeri geldiğinde vatanını korumak için canından vazgeçmeyi göze alabilmektir. Türk milletinin bu yüksek karakterini yüzyıllara uzanan destansı tarihimizde çok kez görmüşüzdür. İşte bunların sonuncusu, 15 Temmuz 2016’da millet olmanın asaletini, birlikteliğini ve gücünü gösterdiğimiz demokrasi zaferimizdir. Türk milletinin demokrasiyle yaşama özgürlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti’nin içte ve dışta bağımsızlığına, ülkemizin huzur ve refahına göz dikenlerin bir temmuz gecesinde yapmaya çalıştığı kalkışmayı, sokaklara dökülen genç, yaşlı, kadın, erkek, Türk milletinden milyonların bastırdığı bir destandır 15 Temmuz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bizler o gece, demokrasimizi kimsenin eline bırakamazdık. Milletimizin refahını ve huzurunu, darbeyle başa geçmeyi düşünenlere terk edemezdik. İman gücümüz, millet olmanın verdiği inanç ve devlet büyüklerimizin verdiği güvenle bayrağımıza, bağımsızlığımıza ve devletimize sahip çıkarak, Türk milletinin gücünü yeniden gösterdik. Üzerimizde hain emelleri olan yapılanmalar, ülkemizde kaos ve kargaşa ortamı yaratmak isteyerek, bu milletin bağımsızlığına, demokrasisine göz dikmişlerdi. Fakat biz, millet olarak el ele vererek köprülere, havaalanlarına, açık meydanlara koşarak, bayrağımıza sahip çıktık. Tarihimizde defalarca ortaya çıkardığımız o asil ruhu, 15 Temmuz’da Türkiye’nin dört köşesinde yeniden gösterdik.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Herkes gördü ki, Türk milleti asil kanlarıyla suladığı bu vatan toprağının bir karışını bile teslim etmez. Ve yine gördüler ki, demokrasiye göz dikenlerin asla hâkimiyetine girmez bu millet. Aramızda ayrılıklar yaratmak isteyen tüm güçler gördüler ki, Türk milleti gerçekten büyük ve asil bir millettir. Bu uğurda canlarını veren şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, gazilerimizede acil şifalar diliyoruz. Demokrasi şehitlerimiz, tarihin şerefli sayfalarına adını yazdırarak ölümsüzleştiler. İnşallah bu millet böyle bir tehlikeyi bir daha yaşamaz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Demokrasi!
Kalın sağlıcakla…

Yüksel Itak
yukselitak@dskultursanat.net

Share via
Copy link
Powered by Social Snap