Written By DS Kültür Sanat
Categories:

Adam Olacak Çocuk’un Mine Ablası piyano sanatçısı Mine Mucur, Barış Manço’ yu anma programında solist Nebi Birgi’yle ‘’Barış şarkıları’’ söyledi. Değerli sanatçı Barış Manço‘nun 22. Anma Konseri Şişli’yi Sevenler Derneği‘nin katkıları ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in arzusuyla Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi Konser Salonun da gerçekleştirildi.
Nebi Birgi’nin güzel yorumuyla ve Mine Mucur’un piyanosu eşliğinde Barış Manço şarkıları çalındı ve söylendi. 1 Şubat Pazartesi günü Şişli Belediyesi internet sayfasında yayınlanacak konserin saati ayrıca duyurulacak. Anma Programının ardından Gazeteci Hasret Dilek Delier’e, sevilen sanatçı Mine Mucur duygularını şöyle ifade etti:
“Barış Manço’yu andığımız her konser, benim için çok duygusal. Bazı şarkıları ilk kaydettiğinde bana dinletmişti. Örneğin Domates biber patlıcanı ilk onun arabasında Adam Olacak Çocuk çekimlerinde dinlemiştim. Şarkıların sözleri hep bir hikâye anlatıyor; Ahmet Bey’in Ceketi, Sarı çizmeli Mehmet Ağa, Halil İbrahim Sofrası gibi şarkıların sözleri destansı ve onun halk ozanı olduğunu gösteriyor.
O zaman, çocuklara erken yatmayı, anneye yardım etmeyi, hayvanları sevmeyi, diş fırçalamayı ve bunun gibi nice öğüdü tatlı tatlı yerleştirdi.”

”Tıpkı programda benim klasik müzik çalmamı istediği ve bunun da bir nevi kulak alıştırma olduğunu düşündüğü gibi. Bir şarkıcı – besteci olarak, şarkılarının öldükten sonra doğan nesiller tarafından bile ezbere söylenmesi ancak Barış Manço’ya nasip olmuştur. Mekanı cennet ruhu şad olsun” dedi.

Haber: Hasret Dilek Delier