Foxtv’nin yeni başlayan gençlik dizisi Öğretmen, ilk bölümüyle geçtiğimiz günlerde ekrana geldi. Liselerdeki öğrencilerin davranışları ve psikopat bir öğretmeni konu edinen dizi, kısa sürede gündem oldu. Dizinin ilk bölümüne sevilen seslendirme sanatçısı Harun Can’dan tepki geldi.Öğretmen dizisi ile ilgili birçok kesimden tepki gelirken Türkiye’nin sevilen dublaj sanatçılarından Harun Can’da bu olaya tepkisiz kalmayanlar arasında yer aldı. Can, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

”Yeni bir dizi başlamış. Mesleki merak gereği yeni işlere bir göz atıyoruz. Yolu açık olsun. Yaklaşık yarım saatin sonunda evime mutsuzluk dolduğunu, avuçlarımın terlediğini ve bağıran insanlara maruz kalmaktan dolayı başıma giren ağrıyı fark ettiğimde yaşanan uyanışın resmidir. Bunu reddetmek gerekir. Kimsenin bize bunu yapmaya hakkı yok. Zaten mutsuzluk içinde yaşıyoruz. Her türlü acıyı kanıksamış bir toplumuz. Daha dün gencecik insanlar öldü gitti, 2 gün konuşulmadı. Haliyle acı eşiğimiz çok yüksek. Bu yüzden daima daha büyük trajedilerle ilgimizi çekmeye çalışan bir yapı var karşımızda. Televizyon denen şey bir eğlence aracıdır. Herkesin bunun farkında olmasını diliyorum. Normal koşullarda böyle işlere katlanabilirim. Ama ben daha dün ölenlerin ağırlığını atamadım ki üstümden bugün sizin dizideki yalandan kavganızla hoş(!) vakit geçireyim? Yeter.”

Ben bu sahneden yola çıkarak genel bir eleştiri yaptım

”Bu arada diziyi yerden yere vurmuş olmayayım. Ben bu sahneden yola çıkarak genel bir eleştiri yaptım. Dizide okullardaki zorbalık sorununun ele alınmasını son derece sağlıklı buluyorum. Bu konuda bilinç oluşmasına katkısı olacaksa ne mutlu. Oyunculuk konusuna gelince, dizideki deneyimli oyuncuların intim ve ayağı yere basan oyunculukları karşısında gözümüze sokulan kontrolsüz duygu patlamaları seyirciye çok rahatsız bir kontrast sunuyor. Bu kullanılabilecek bir yöntem olsa da, bu kadar yoğun ve çok kullanıldığında amacını kat kat aşıyor. Burada bu diziye yönelik söyleyebileceğim son şey; yolları açık olsun. Sevgiler.”

https://www.youtube.com/watch?v=yWOtgYeCtMw

Translate »