3.57 Squad ile haklarında merak edilenleri ve müziğe dair konuştuk!

Samet Tosun: Merhabalar, öncelikle kurulma sürecinden başlayalım, nasıl karar verdiniz ?

3.57Squad: Merhabalar, hali hazırda zaten küçüklüğümüzden beri yazıp çizdiğimiz şeyler vardı ancak bir türlü tam olarak bu işe girişememiştik. Olgunluk çağına geldiğimizde ise üniversitelerimizin farklı şehirlerde olması, yaptığımız işlerin yoğunluğu ve benzeri sebepler bu işe profesyonel anlamda geç başlamamıza sebep oldu. 2019’un son çeyreğinde bu işi bu kadar seviyorken artık en azından bir şarkımız olsun diyerek sözlerini önceden yazdığımız ‘Alfa’ adlı şarkımızı çıkarttık.

Samet Tosun: Peki kendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz ?

3.57Squad: Daha çok deneysel ve çok yönlü diyebiliriz. Birbirine benzeyen şarkılarımız yok, dinleyen insanlar bunu görecekler. Daha tanınma aşamasında olduğumuz için bir şeyler deneyip kendimizi geliştirmekten kaçınmıyoruz. Gündemdeki müzik tarzlarını kendimizce harmanlayıp bir şeyler çıkartmaya çalışıyoruz ama aynı zamanda kendi tarzımızı da bir yandan korumaya çalışıyoruz. Türkiye’de bile switch beat kültürü yeni yeni oluşurken Ep’de iki adet switch beat içeren şarkımız var. Böyle radikal adımlardan çekinmiyoruz ve gelecekte de çok yönlü olmaktan hiç kaçınmayacağız diyebiliriz.

Samet Tosun: Birazda isimden bahsedelim, gerçekten farklı ve ilginç bir isim seçmişsiniz. 3.57Squad’ın bir anlamı var mı, nasıl ortaya çıktı ?

3.57Squad: Aslında ismin oluşmasında çok fazla etken söz konusu. Grubun ismini belirlerken bizimle direkt bağlantılı olmasını istediğimiz için tam karar verilen saati yapmak istemiştik. Saat tam olarak 03:57 olmasa da ona yakın dakikalardı. Ve o arada Crow’un aklına çok sevdiği bir silah olan 3.57 magnum geldi. 3.57’yi bu kadar önemli kılan durum ise türkçe rapin kurucu atalarından Boe B’nin kurucusu olduğu Islamic Force’un  ‘Analar Ağlatan’ şarkısındaki o ikonik ‘ Belimde 3.57 elimde cigara ‘ şarkı sözüdür. Hem bu kadar güzel denk gelince hem de ustalara saygı olunca içimize sinen bir grup ismi oldu.

Samet Tosun: Kendi müziğinizi yapmak mı yoksa popüler müziğe ayak uydurmak mı ?

3.57Squad: Müzik değişken bir kavram. 10 sene önce yapılan işleri bugünkü dinleyici kitlesine sunamazsınız. Eğer anlatacak bir şeyleriniz varsa arkada bir beat olduğu sürece müziğin tarzı çok da fazla önemli değildir. Fakat anlattığınız şeyleri başkaları da duysun istiyorsanız bunu güncele sadık kalarak yapmak zorundasınız. Ama ne kadar gündemi takip etmek zorundaysak bir o kadar da kendi tarzımızı korumak zorunda olduğumuzun farkındayız. Amacımız olabildiğince ikisini de dengede tutup o şekilde ilerlemek.

Samet Tosun: Birazda son çalışmalarınızdan olan ‘’Sar geceyi’’den bahsedelim. Müzikseverler işin mutfak tarafını merak ederler her zaman, süreçten biraz bahseder misiniz?

3.57Squad: Sar Geceyi, ‘HEVES’ isimli EP Albümümüzün müzik videolu çıkış videosu oldu. ‘Sar Geceyi’ bizim için albümdeki en nitelikli diyebileceğimiz parçaydı çünkü hem günümüz trap sounduna hem de bizim orjinal tarzımıza gayet uygundu. Şarkının altyapısındaki gergin keman ve bizim üstüne yazdığımız agresif sözler bizim için vurucu bir konsept ortaya çıkartmıştı. Müzik video aşamasında da her zaman olduğu gibi her çekiminden kurgusuna kadar Mehmet Can Atabay ile beraber kendi imkanlarımız dahilinde herhangi bir destek almadan yaptık.

Samet Tosun: Klip çekimleri nasıl geçti ? Çekimler sırasında anlatabileceğiniz farklı yada ilgi çekici bir olay yaşadınız mı ?

3.57Squad: Müzik videonun senaryosunu Crow ve PRE olarak bizler yazdık. Müzik videonun tamamını her zamanki gibi çok samimi dostumuz Mehmet Can Atabay çekti. Maalesef üçümüz de ayrı ayrı farklı işlerde aktif olarak çalıştığımız için çekim günlerini belirleme konusunda problem yaşadık. Zamanımız kısıtlıydı yapımcı şirkete verdiğimiz tarihe yetiştirmemiz gerekiyordu. Müzik videonun çekimlerinde kullanacak arabalardan birinin aniden tamire girmesi, trafik yoğunluğundan dolayı güneşe yetişemememiz, çekimleri bir günde bitirememek gibi bir çok aksilik yaşadık. Zorlu bir süreçti ama bu şartlar altında elimizden gelenin en iyisini yapıp olabildiğince içimize sinen bir iş sunmuş olduk.

Samet Tosun: Son olarak ilerleyen zamanlarda neler yapmak istiyorsunuz? Biraz bundan konuşalım.

3.57Squad: İkimiz de kendi özel hayatlarımızda yoğun süreçlerden geçiyoruz ama aklımız ve kalbimiz hala müzikle. Yapmak istediğimiz tek şey bu. Artık gereken teknik ekipmana sahibiz ve istediğimiz işleri daha özenli ve daha güzel bir şekilde hazırlayacak mentalitedeyiz. Şu süreci atlatır atlatmaz aynı hevesle kaldığımız yerden daha iyi bir şekilde devam edeceğiz. Aklımızda çok güzel ve kaliteli işler var. Bizi beklemede kalın.

Röportaj: Samet Tosun
dskultursanat@yahoo.com

Share via
Copy link
Powered by Social Snap