Atila Gündoğu Röportajı

Besteleriyle duygulara tercüman olan ve düşünceleriylede, sevgiyi aşılamaya çalışan bir sanatçı olmak istiyorum

Samet Tosun: Merhabalar Atila bize biraz şarkının mutfak aşamasından bahseder misin? Stüdyodan şarkı çıkıncaya neler yaşandı ?

Atila Gündoğu: Merhabalar, şarkının aranjesini İzmir Karşıyaka’da bulunan Stüdyo Crash de yaptık.Şarkının aranjesinde Stüdyo Crash’ in de sahibi olan Uğur Özdemir’le birlikte çalıştık. Master ve mix yine aynı stüdyoda yapıldı. Aranjeyi de toplam 2 hafta zaman içerisinde de tamamlamış olduk.

Samet Tosun: Müzik senin için neden bu kadar önemli ?

Atila Gündoğu: Müzik duyguların tercümanıdır.Ben duygularımı ve düşüncelerimi anlatabileceğim en iyi yol olarak müziği görüyorum. Müzikle uğraşmak  aynı zamanda bir yetenek işidir. Yetenek ise  bu dünyada Yaradan’ın insanlara verdiği  en büyük güçtür.Bu gücü keşfetmekte insan olarak  en büyük görevlerimizden bir tanesidir.Bedenin yiyecek içecek gibi vazgeçilmez ihtiyaçlarına karşılık müzikte ruhun gıdasıdır.Müzikle beslenen insanlar daha duyarlı daha sevecen ve daha kendileriyle barışık olan insanlardır. Ve ben yaptığım bestelerde gerek kendi yaşadığım duyguları ifade ederek ,  gerek empati kurarak başka insanların  yaşadığı duyguları ifade etmek  istedim.

Samet Tosun: Hayatında bir rol modelin varmı ?
 
Atila Gündoğu: Müzik anlamında örnek aldığım sanatçı rahmetli Barış Manço’dur.Onun şarkılarını dinleyerek büyüdüm.Onun karakterini kendime rol model olarak örnek aldım.
 
Samet Tosun: Müzikle alakalı daha önce neler yaptın?
Atila Gündoğu: 2002 yılında İzmir’de Kanal 1 Televizyonu’nun katkılarıyla düzenlenen müzik yarışmasına kurduğum müzik grubu ile katıldım. Benim bestelerimden oluşan şarkılarla birincilik ödülünü kazandık.2007-2008-2009 yılların da İzmir Ege TV’ de “Kadının Dünyası “Kadın ve Yaşam“ adlı programlarda kendi bestelerimden oluşan repertuar ile program müzisyenliği yaptım. 2012 yılında bir müzik grubu kurarak  katıldığımız Yetenek Sizsiniz yarışmasında belirli bir dereceye ulaştık. Bu derece sayesinde rahmetli Levent Kırca’nın  çeşitli sebeplerden dolayı gösterime girememiş olan “Sarhoşum gel beni al “adlı filminin, şarkısına imza attım.

Samet Tosun: Peki senin müzikle alakalı hedefin nedir?

Atila Gündoğu: Sanatçı olmak benim hayalimdir.Ve bir sözüm vardır:Hayaller uzaktır ve umutlar yakındır benim için. “Hayallerin umuda, umutların gerçeğe dönüşsün ki bu dünyada yaşadığın belli olsun.” Besteleriyle duygulara tercüman olan ve düşünceleriylede, sevgiyi aşılamaya çalışan bir sanatçı olmak istiyorum.Altmışın üstünde söz müzik bana ait olan çeşitli tarzlarda bestelerim var. Ayrıca müziklerini yaptığım bir adet film senaryosu, bir adet reklam filmi senaryosu  ve Türkiye’ye yazdığım bir marşım var. Bu  köşede bekleyen projelerimle ileride adımdan söz ettireceğime eminim.

Samet Tosun: Hadi en başa dönelim .Nasıl bir aile yapısı ve nasıl bir çocukluk geçirdin ?

Atila Gündoğu: Üç erkek çocuklu ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya geldim.Rahmetli babam Elektrik Mühendisiydi. Annem ev hanımıdır.Babamın ve annemin müziğe olan sevgisi benim  müzik yeteniğimi keşfetmemde önemli bir rol oynamıştır.. Müziğe başlamama sebep olan olay annemin bana doğum günümde hediye olarak gitar almasıdır.Ailemin bana kazandırdığı en önemli özellikler sevgiyi ve merhamet duygusunu aşılaması ,aynı zamanda kitap okuma alışkanlığını kazandırması olmuştur.

Samet Tosun: Peki müzik dışında neler yapıyorsun ? Atila’nın bir günü nasıl geçiyor?

Atila Gündoğu: İzmir Adnan Menderes Havalimanın’ da  bir şirkete bağlı olarak  birkaç kafenin şefliğini yapıyorum. Ayrıca bu kafelerde  kendime ait özel olarak yaptığım kurabiyeleri satışa sunuyoruz. Bu kurabiyelere kendimce Kalimera adını verdim. Benim için iş anlamında  müzik birinci aşk,  kurabiyeleri yapmak  ise ikinci aşkımdır.  İnsanlarla iletişim kurmayı çok seviyorum.

Samet Tosun: Ve son olarak DS Kültür Sanat hakkında neler söylemek istersin?

Atila Gündoğu: Sanatçının yeteniğini gösterebilmesi ve düşüncelerini aktarabilmesi için bazı  platformlara ihtiyacı vardır. Bu platformlar sayesinde sanatçılar daha geniş kitlelere ulaşırlar. DS Kültür Sanat olarak sanatçıların düşüncelerine ve yeteneklerini aktarmalarına vesile oluyorsunuz. Bu sayede sanatçılar kendilerini daha iyi ifade ediyorlar. Günümüz dünyasında sanatçıların kendilerini ifade etmeleri  için  sosyal medya büyük  bir önem arz ediyor.   Sizde bu konuda  üzerinize düşen görevi layıkıyla yerine getiriyorsunuz. Bu anlamda beni de  DS Kültür Sanat sayfanızda  konuk ettiğiniz için teşekkür ederim.Sahneden inerken dinleyicilerime  “SEVGİ” isimli bestemin mesaj niteliği taşıyan dört mısrası ile veda ediyorum. Bu röportajımda da “SEVGİ” isimli bestemin dört mısrası ile veda etmek istiyorum.

Tatlı bir tebessüm, buzları eritir
Ufak bir dokunuş acıları dindirir
Yaralar ne kadar derin olursa
Sevgi denen merhem o kadar gerekir.
Sevgiyle Kalın Hoşçakalın…

Samet Tosun
samettsn@yahoo.com

Hazırlanan röportajların tüm hakları DS Kültür Sanat’a aittir. İzinsiz kopyalanması veya kaynak gösterilmeden başka bir sitede yayınlanması yasaktır. Aksi takdirde yasal açıdan farklı sonuçlar doğuracaktır.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap