Samet Tosun: Ünlülerin menajeri deyince insanların aklına olmadık hayaller geliyor, bize öncelikle menajer nedir, ne iş yapar bunlardan bahseder misin?

Aybüke Eliballı: En kapsamlı haliyle fenomeni  veya sanatçıyı bir marka olarak ele alıp; bu markanın konumunu güçlendirmek  için gereken her türlü işlerin yönetim sürecinin tamamını organize edip yöneten kişidir. Ve haklısın bazen hayal sınırlarını zorlayan durumlar yaşandığı olabiliyor 🙂

Samet Tosun: Geçmişe baktığımızda bu yola çıkarken seni destekleye insanlar oldu mu? Hani sen yaparsın, biz sana güveniyoruz diyerek, bir şeyleri başarmanda etken olan insanlar varsa biraz onlardan bahsedelim mi?

Aybüke Eliballı: O dönemlerde iki tane dostum vardı ve bu sektörle hiç alakaları olmadığı için yaptığım işleri, yaşadığım durumları anlamakta zorlanmalarına rağmen bana hep motive edici yaklaşımlarda bulundular. Moralim bozuk olduğu dönemlerde istediğimi elde edene kadar peşini bırakmayan bir yapım olduğunu bana hep hatırlattılar. Bu vesileyle buradan onlara teşekkür etmek istiyorum. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Samet Tosun: Son dönemde iyice herşeyin dijitale dönüştüğü bir dünyada dijital medya’ya nasıl bakıyorsun?

Aybüke Eliballı: Dijital medyanın tabiri caizse ‘’sahte’’liğini en yakından gören tarafta yer alanlardanım; bunun yanı sıra ‘’yeni gerçek’’ in bu olduğunu da kabul etmiş olanlardanım. Piksellerin gerçeğe dönüştüğü bir dünyada hiç olmadığın biri gibi görünmek artık çok kolay, telefon olsun bilgisayar olsun tablet olsun adı fark etmeksizin her ekran hayallerimizin bir aynasına dönüştü, -mış gibiler ile çevrildik. Dolayısıyla gerçek ve sahte içeriklerin, doğru ve yanlış donelerin ayrımını yapmak da çok zorlaştı. Hem fenomenlere hem de markalara kendi gerçek ve doğru taraflarını yansıtabilmeleri adına danışmanlık yapmak benim de kendimi gerçekleştirmeme olanak sağladı. Bu yüzden dijital ortamda fikirlerimle var olmaktan çok memnunum çünkü her gün kendini yenileyen bir oluşum ile ilgilenirken boş kalıp canınızın sıkılması mümkün değil.

Samet Tosun: Peki en başa dönelim, Aybüke Eliballı kimdir? Nasıl bir ailede büyüdü? Bize biraz Aybüke Eliballı’yı anlatır mısın?

Aybüke Eliballı: Memur bir çiftin iki kız çocuğundan büyük olanıyım. Annem  ve babam ayrılar ben annemle birlikte yaşıyorum. Küçüklüğümden beri hep meraklı, hareketli, girişken bir yapım vardı. Değişikliği seviyor oluşumdan dolayı tezgahtarlıktan garsonluğa, doktor asistanlığından kurum müdürlüğüne kadar birçok farklı sektörde çalıştım, ileri seviyede İngilizce bildiğim için turizm ve sağlık turizmi dahi yaptım. Bunların hepsinde her zaman yapılabileceklerin bir limiti vardı ama menajerlik yapmaya başladığımdan beri kendimi uçsuz bucaksız bir alanda gibi hissediyorum. Bu da sürekli üretmemi sağlıyor ve her ne kadar sebebinin anlaşılması güç zorlukları olsa da işimi gerçekten severek yapıyorum.

Samet Tosun: Son döneme baktığımızda herkes ünlü olmak istiyor, peki kolay yoldan ünlü olmak mümkün mü?

Aybüke Eliballı: 15 saniyelik görüntülerin insanların hayatını değiştirebildiği bir çağda evet kolay yoldan ünlü olmak mümkün. Eğer utanmayı, arsızlığı, deli saçması hareketleri yapmayı, rezil olmayı umursamıyorsanız tabii… Yani mesele sadece hızlıca ‘’ünlü’’ olmaksa – ben buna takipçi kasmak da diyorum – en kolay yolu bu. Ama doğru ve kaliteli bir ünlü olmak istiyorsanız zamana ihtiyacınız var. Çünkü insanların sizi kabullenerek her gün hatta günlerinin çoğu bölümünü sizi takip ederek geçirmelerini sağlamanız için onlara gerçekten sevdikleri bir şeyler sunuyor olmalısınız ki bu da öyle pat diye olması mümkün olan bir durum değil. Hiç tanımadığı insanlar ile iletişim kurmaya çalışarak onları gerek güldüren gerekse duygulandıran gerek bilgilendiren, gerekse bazı toplumsal konularda hislerine tercüman olmaya, sesleri olmaya çalışan tüm fenomenlere gerçekten saygı duyuyorum. Boş ve deli saçması paylaşımlar yaparak sırf ‘’takipçi kasmak’’ amacı güden kişilerin cirit attığı bir ortamda; gerçek bir amacı olan ve kendini geliştirmeyi önemseyen bilinçli fenomenlerin hakkını vermek gerektiğine inanıyorum. Bu cümlelerimden dans videoları çeken, makyaj videoları çeken, taklit-komedi videoları çeken fenomenleri yadırgadığım anlamı çıkarılmasın çünkü o videoları üretip çekmek ve editlemek başlı başına bir emek. Kastettikleri hepimizin ‘’yahu nasıl bunun bu kadar çok takipçisi olabilir aklım almıyor’’ dediğimiz kişiler. Tüm fenomenler filozof gibi olsun öğretmen gibi olsun özlü sözler öğütler havalarda uçuşsun da demiyorum, sonuçta hepsi gülmek neşelenmek amaçlı kullandığımız uygulamaların içerisindeki karakterler ; nasıl ki TV de belgesel kanalı başka haber kanalı başka ise fenomenlerin de bu çeşitliliği ve farklılıkları olmak durumunda.

Samet Tosun: Birçok ünlü isimle çalıştın ve halende çalışmaya devam ediyorsun, peki hepsini memnun etmeye çalışmak zor olmuyor mu? Bunu nasıl başarıyorsun?

Aybüke Eliballı: Arkadaş olamadığım kimseyle iş yapmıyorum ve bu da bana çok insan kazandıran bir çalışma prensibi. Memnuniyetsizliğin sebebi gerçekten o anki işin aksaklığıyla alakalıysa üzerime düşeni yapıp hızlıca toparlıyorum ama gereksiz kaprisler sebebiyle memnun olunmadığını görürsem yollarımı ayırmayı tercih ediyorum. Çünkü mental sağlığımı koruyabilmek hem kendi özel hayatımın hem de profesyonel hayatımın devamlılığı için çok önemli.

Eskiden böyle durumlarda hemen moralim bozulabiliyorken işim zamanla hobim oldu ve zorluklarının dahi tadını çıkarmaya ve bu süreçlerin detaylarındakileri görüp yeni şeyler öğrenmeye odaklanan birine dönüştüm. Bana ve çalıştığım fenomene veya markaya zarar vereceğini öngördüğüm hiçbir projeye sırf para kazanmak uğruna onay vermemek konusunda da netim. Bu samimiyetle yaklaşınca zaten karşılıklı memnuniyet kendiliğinden geliyor. 

Samet Tosun: Bugüne kadar kimlerle çalıştın ve şu an kimlerle yola devam ediyorsun?

Aybüke Eliballı: Çoğunlukla TV yüzleri ile çalıştım, özellikle Survivor ,MasterChef ve Gelinim Mutfakta yarışmacılarıyla. Bunun  yanı sıra lifestyle , blogger ve anne-aile fenomenler ile çalıştım. Tüm kategorilerde az önce de bahsettiğim gibi gereksiz kaprisler sebebiyle yollarımı ayırdığım kişiler oldu, şuan çalışıyor olduğum ve gayet keyifle ilerlediğim mikro ve makro kategorilerde olan kırka yakın isim var. 

Samet Tosun: Hayatımın dönüm noktası dediğin yer neresiydi?

Aybüke Eliballı: Bunu anneme bir türlü kabul ettiremesem de ÖSS ‘de ODTÜ İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanıp gitmemiş olmam hayatımın değiştiği gündür bence. Kendimi hiçbir zaman öğretmen olarak düşünemiyordum – ki hala öyle – hep daha hareketli daha aktif ve koşturmacalı bir çalışma hayatım olsun istiyordum. O kadar içten dilemişim ki izin günü bir yana mesai saati dahi olmayan bir işim var artık 🙂

Samet Tosun: Her zaman işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor, bu işin birazda zorluklarından bahsedelim. Bir menajer olarak kriz anlarında çözüm üretmek için neler yapıyorsun?

Aybüke Eliballı: İnan kolaylığını sorsan cevaplayamazdım. Çünkü kolay bir anı yok. Zorluklarından bahsetmek içinse sektörde geçirdiğim kadar vakit olması lazım desem yeridir. İşimin temelinde insan olduğu için yaşanılan krizlerin çözümleri çoğunlukla pratik zeka gerektiriyor, anlamsız inatlaşmalara mahal vermeden duruma göre yapılması gerekeni  yapıyorum ve fenomenin ve markanın mutlu ve mutabık olacakları sonuçlar ortaya çıkartıyorum.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Samet Tosun: İmkân olsaydı eğer dünyaca ünlü isimlerden hangisi ile çalışmak isterdin?

Aybüke Eliballı: Menajeri olmak hayali kurduğum birisi yok. Ama iyi bir yönetici olmak için önce en iyi yönetilebileceğin yeri bilmek gerektiğine inandığım için Kris Jenner ile çalışmak isterdim. Ondan öğrenilecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Üstesinden gelemediği hiçbir problem olmadı, vizyonu güçlü, çok kıvrak zekalı bir kadın ve tam bir amazon ruhu taşıyor bence.

Samet Tosun: Birazda geleceğe yönelik hedeflerin ve projelerinden bahsedelim, neler yapmak istiyorsun?

Aybüke Eliballı: Daha önce hiç yapılmamış projeleri hedef alan, zihninde sürekli fikirler üreten ve bu fikirlerin doğru fenomenler veya markalar aracılığıyla hayata geçişini izlemekten keyif alan birisi olarak ülkemizde yapılmamış olan üç farklı proje fikrim var ve tüm proje ortaklarımız ile bunların hazırlığına odaklanmış durumdayız. Sessizlik yasasına inanan birisi olarak detay paylaşmaktan çekiniyorum ama bu yıl herkesin ilgi odağı olacak çalışmalar ile gündemi belirleyeceğiz diyebilirim.

Röportaj: SametTosun
dskultursanat@yahoo.com

Translate »