''Biraz bundan Konuşalım''da bu hafa Azerbaycan kick boks şampiyonu Aykhan Mammadov ile hakkında merak edilenleri konuştuk.

Samet Tosun: Öncelikle kick boks’a nasıl başladığını merak ediyorum. Ailen nasıl yaklaştı ve seni kimler teşvik etti, kısaca neden kick boks ?

Aykhan Mammadov: Daha önce zaten belirli bir spor geçmişim vardı. Güreş, boks eğitimine çocukken devam ediyordum. Daha sonra üniversiteyi Kazandım. Giresun’a geldim, buradaki antrenörüm aziz Özdemir ile tanıştım. O da beni boksa yönlendirdi. Bu sporda başarılı olacağımı söyledi onunla çalışmalara başladık. Aynen tabi ki sporu genel olarak annem desteklemiyor, zaten maçlarım olduğunda anneme söylemiyorum babam her daim destekliyor ve seviyor, bazen beraber antrenman bile yapıyoruz. Kick boks bana göre bir yaşam tarzı çocuklukta yaptığım bütün sporları birleştirip en iyi şekilde yapabildiğim bir branş, bu sporu yaptığım da kendimi çok mutlu ve  rahat hissediyorum.

Samet Tosun: Şimdiye kadar kariyerinde kaç maça çıktın, bize biraz elde ettiğin başarılardan bahseder misin ?

Aykhan Mammadov: Çıktığım maçların sayısını zaten bilmiyorum. Çünkü uzun yıllardır Milli takım, avrupa, dünya, uluslararası, ülke şampiyonaları ve bölge şampiyonaları olmak üzere sayısız maçlara çıktık. Bunlardan tabiki Ülke bölge uluslarası dereceler elde ettik, daha kariyerin daha yeni başındayız bundan sonra daha büyük dereceler elde edeceğiz.

Samet Tosun: Aykhan Mammadov kimdir ? nasıl bir ailede büyüdü ? bize biraz Aykhan Mammadov’u anlatırmısın ?

Aykhan Mammadov: 1998’de Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde dünyaya geldim. Şu an Giresun Üniversitesi’nde Siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum. Emekli bir ailenin en büyük çocuğuyum. İdealist biriyim , her zaman hedeflerimin peşinden koştum. Ailem spor da ve hayatımın her kısmında  bana destek oldu ve olmaya da devam ediyor. Onların yanımda olduğunu bilmekte banada güç veriyor. Çok sinirlenen birisi değilim, gülüp eğlenmeyi arkadaşlarımla şakalaşmayı seven samimi bir kişiliğe sahibim ama dışardan öyle gözükmediğimi de biliyorum.

Samet Tosun: Peki merak edilen bir diğer soruya gelelim, neden soğuk adam ? bir hikayesi var mı ?

Aykhan Mammadov: Aslında tamamen soğukkanlı biri olmamla alakalı, maç esnasında olsun, gerçek ve özel hayatımda hep soğukkanlı olduğum için, her zaman  kendimi  Her şartta ayakta hiçbir şey olmamış gibi devam etmeyi severim, O yüzden soğuk adam.

Samet Tosun: Kick boks nasıl bir disiplin gerektiriyor, bize biraz antreman rutinini anlatır mısın ?

Aykhan Mammadov: Kick boks, diğer sporlara bakıldığında daha bir zor, başarılı olmak için zor disipline sahip olup ve uyuman gerekiyor. Biz antrenmanlarımızı haftanın beş, altı günü program dahilinde  haftanın üç günü teknik çalışarak diğer iki gün Kondisyon ağırlıklı çalışarak, hafta sonunu da  kendi aramızda maç  yaparak haftayı bitiriyoruz.

Samet Tosun: Peki maça çıkarken nasıl konsantre oluyorsun, her maç öncesi yaptığın belli bir ritüel’in var mı?

Aykhan Mammadov: Bizim maç takvimleri daha önceden belli olduğu için maça hazırlanmamız ve kendimizi motive etmemiz için önümüzde  belli bir zaman oluyor. Ama biz hep ruh halimizi yüksek tutuyoruz ve tek lafımız var ”bu maçı yenceğiz”. Önemli olan inancımız, inancımız tam olduğu sürece, sıkı çalışmamız antrenmanlarımıza ara vermediğimiz sürece, Allahım bizim emeklerinizi yerde bırakmaz.

Samet Tosun: Gündelik hayatta neler yapıyorsun, Aykhan Mammadov’un 1 günü nasıl geçiyor bize anlatır mısın ?

Aykhan Mammadov: Genellikle günün dört 5 saat salonda oluyorum hem kendi antrenmanlarım hem de salonun diğer işleri de ilgileniyorum, arkadaşların ne zaman geçiyorum Playstation oynuyorum, okullar açık olduğu zamanda gündüzleri okulda oluyoruz, eğlenceli bir hayatım olduğunu söyleyemem ama yazları en çok sevdiğim olay yüzmektir, haftanın büyük kısmını plaj da geçirmeyi tercih ediyorum.

Samet Tosun: Beslenmende nelere dikkat ediyorsun, nasıl bir beslenme düzenin var anlatır mısın ?

Aykhan Mammadov: Beslenmede çok tüketmiyorum aslında yeme ve içmeme dikkat ediyorum genelde protein ağırlıklı beslemem gerekiyor zaten  bu konuların hepsini sayın hocam Dyt. Salih Gürel bizim için gerekli ayarlamaları yapıyor.  Ama sporun en zor kısmı da sanırım diyet kısmı olsa gerek.

Samet Tosun: Son olarak bundan sonraki hedeflerin neler, birazda gelecekten konuşalım ?

Aykhan Mammadov: Tabiki bu sene üniversiteyi bitireceğim, ek olarak maçlarımız başlıyor yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Önümüzde bir sürü Avrupa, dünya şampiyonları aynı zamanda 2021’de İslam oyunları var, bu seneki hedefim İslam oyunlarını kazanmak daha sonra geleceğe dönük planlar yaparsak çok büyük bir spor salonu açmayı düşünüyorum. Sadece kendim değil kendimden daha başarılı yetenekli , sporcular  yetiştirmeyi hedefliyorum ama tabiki bunlar 35 yaştan sonra,  çünkü uzun yıllar spor hayatıma devam edeceğim.

Samet Tosun
dskultursanat@yahoo.com