Samet Tosun: İnsanları güldürmek seni mutlu ediyor bunda hem fikiriz sanırım, peki böyle bir şey yapmak nerden aklına geldi?
Murat Meral:
Evet çok mutlu oluyorum sanki güldürmek benim görevimmiş gibi hissediyorum. İlk defa lise 1 de tiyatro oyununda 1 dakikalık rolümde repliği verir vermez insanların 1 dakika boyunca güldüğünü görünce tamam bu benim yapmam gereken iş dedim.

Samet Tosun: Geçmişten bugüne ilham aldığın birileri var mı?
Murat Meral:
Çok büyük hayranlık duyduğum Metin Akpınar, Şener Şen, rahmetli Kemal Sunal.

Samet Tosun: Peki en başa dönelim, Murat Meral kimdir? Nasıl bir ailede büyüdü? Bize biraz Murat Meral’i anlatır mısın?
Murat Meral:
Gümüşhane, Kelkit ilçesinin küçük bir köyünde çiftçi bir ailenin 5. çocuğuyum. Daha sonra Erzincan’a taşındık ilkokul, ortaokul ve liseyi burada okudum. Babam Erzincan’da esnaflık yaparak emekli oldu. Çok yaramaz bir çocuktum hatta şimdi ailem akrabalarım şaşkın halde nasıl okudum iş sahibi oldum ve evlendim diye.:) Çok uzatmayayım kardeşim üniversiteyi Muğla da okudum harita ve kadastro teknikerliğini bitirdikten sonra şantiyelerde ofislerde harita teknikerliği yaptım bu sırada işletme bölümünü bitirdim. Tiyatro oyunculuğuna üniversite hayatımda başladım 13 yıldır da tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliği yaparak devam ediyorum. Eşim ile de tiyatro sayesinde tanıştık ve hala Muğla da yaşamımızı devam ettirmekteyiz.

Samet Tosun: Çocukluğunun mahalle kültüründen neler kaldı belleğinde?
Murat Meral:
Kalabalık bir aileydik 90’lı yılların komşuluk kültürünü sonuna kadar yaşadım diye bilirim. Herkes bir apartmanda aile gibiydi çok özlüyorum o yılları. O zamanlar mahallede olan her komşunun taklidi yapar gülerdik. Sokaklarda her türlü çocuk oyunlarını oynardık. Çok boş arsa vardı o arsaları futbol sahalarına çevirirdik. Çocukluğumun tüm anıları kafamda ve sanırım o kafamdakileri şuan hep canlandırıyorum.

Samet Tosun: Çektiğin videolar için izleyiciden gelen tepkiler ve yorumlar nasıl?
Murat Meral:
Videolara tepkiler çok iyi aşırı yoğun talep var bende şaşırıyorum. Ortalama 3000 bin yorum geliyorsa 3 veya 5’ i kötü geliyordur diye bilirim. Küfür ve olumsuz bir şey olmadığımdan videolarımda tepkiler genelde iyi oluyor. Hatta küfürsüz güldüre bildiğimi söyledikleri için çok başarılı buluyorlar.

Samet Tosun: Çok yorum yapılıyor, illaki aralarında olumsuz yorumlarda vardır, peki bu olumsuz yorumlar seni nasıl etkiliyor?
Murat Meral:
Vallaha samet can olumsuz yorumlar beni pişiriyor yani olgunlaştırıyor diye bilirim hatta saçma gelebilir nefsimi eğitiyorum diye bilirim. Çünkü hep amatör olduğumu hatırlatıp daha iyisini yapamaya çalışıyorum yani bu konuda profesyonel değilim olumsuz yorumlar hep gelecek en iyisi de olsa yine gelecek onun için bunu da bildiğim için çok kafama takmıyorum da olumsuz yorumları çoğunu tavsiye olarak görüyorum.

Samet Tosun: Gelelim can alıcı soruya, zor oluyormu bu tür içerikleri üretmek? Birazda bu içeriklerin zahmetinden bahsedelim?
Murat Meral:
Çok zor oluyor yani benim için daha da zor. Çünkü ben gündüz çalıştığım için içerik üretmek vaya düşünmek gündüzleri mümkün olmuyor kardeşim. Çoğunlukla öğlen yemek aralarımda ve akşam üretebiliyorum. Gece yatarken aklıma bir içerik gelir kalkar hemen çekerim. Çoğu video gece 2 de ve 4 de çekmişimdir sonra montaj yaparım olmadı bir daha çekerim videoyu derken günlük ortalama 4 saat falan uykuma ayırırım. Eşim bu konuda çok destek oluyor yazık onu da bazen gece birden uyandırırım. Uykulu kalkar bana yardım eder arkadaşlarım var bazen sağolsunlar dış mekanda video çekerken gelirler yardıma haklarını helal etsinler. 15 saniyelik bir içeriğin çekimi kardeşim mantoj falan derken 5 veya 6 saat sürdüğü oluyor. İçeriği bul düşün uyarla ve video al gerçekten çok zor kardeşim.

Samet Tosun: Hayatımın dönüm noktası dediğin yer neresiydi?
Murat Meral:
kardeşim benim hayatımın dönüm noktası düz lisede sınıf tekrarı yaptığım için meslek lisesine geçiş dönemimde oldu. Eğer meslek lisesine geçmeseydim şuan yaptığım mesleği yapmayacak olur, tiyatro ve video içeriği üretemez olurdum. Çünkü düz lisede kalmaya tekrar etseydim büyük ihtimalle atılırdım ve daha sonra çalışmak zorunda kalarak hiçbir şeye zaman ayıramazdım diye düşünüyorum. Yani Allah yardımcım oldu kardeşim nasibimiz neyse onu ala ala ilerliyoruz işte.

Samet Tosun: Peki Murat Meral’ın 1 günü nasıl geçiyor, neler yapıyor? Bize gündelik hayattaki Murat Merali anlatır mısın?
Murat Meral:
Ben Muğla Büyükşehir Belediyesinde görev yapıyorum kardeşim. Sabah 8:30 da işe gider akşam 17:30 da eve gelirim. Haritacı olduğumdan günü sahalarda yani arazide geçiriyorum. Yoğun bir iş tempomuz var. Gün içinde sosyal medyada yayınladığım her şeyi gece evde ayarlar gündüzde işte fırsat bulduğumda yayınlarım. Hafta sonları tatillerde eşimle zaman geçiririm. Gittiğim her yere eşimle giderim. Onların harici hep çalışıyorum diye bilirim kardeşim.

Samet Tosun: Bu işi yapmak isteyen yani içerik üreticisi olmak isteyenler için tavsiyelerin varmı? Neler söylemek istersin?
Murat Meral:
Yapmak isteyenlere söylemek istediğim olumsuzlukları görmezden gelerek yılmadan devamlı içerik üretsinler. En önemlisi çok şanslı değilsen her şey birden olmuyor profili özgün güzel içeriklerle altlık olarak doldurmalılar daha sonra bir videosu tutulduğunda yani trend olduğunda sayfaya gelecek olan insanlar profili girdiklerinde sadece bir video değil diğer videolarada yönlenince sosyal medyada kalıcı olurlar kardeşim. Her şey biden olmuyor onun için çok emek vermek gerekiyor kardeşim. Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle…

Röportaj: Samet Tosun
samettosun@dskultursanat.net