Written By Samet Tosun
Categories:

Samet Tosun: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz ? Ömer Albayrak kimdir ?

Ömer Albayrak: Merhabalar öncelikle ben Ömer Albayrak, Yargıç Group; Ömer Albayrak şirketler grubunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanıyım. 13 mayıs 1985 yılında Libya’da dünyaya geldim. Babam Trabzon, Of Annem Bandırmalıdır. Daha çok küçük yaşlarda yerleşmişiz Bandırma’ya ve o gün bugündür Bandırma’da ikamet etmekteyim. Yani kısacası artık Bandırmalıyım. Liseyi Bandırma ticaret meslek lisesinde okudum. Ailevi nedenlerden dolayı ticaret ile çok erken yaşlarda tanıştım. İlk olarak simit satarak başlamıştım. Babamın inşaat ustası olması’da bana çok şey kattı diyebilirim, bu işlere yabancı değilim yani, tamirat tadilat benim işim. 2007 yılında kurmuş olduğum şirket ile birlikte birçok sektörde faaliyet göstermeye başladık. Öncelikle tadilat tamirat, restorasyon, gayrimenkul ve son olarak’ta 2012 yılından bugüne otomotiv sektöründe faliyet göstermeye başladım. Değerli dostum Murat Soylu ile tanışmam bu sektöre (Rent A Car) girmemi sağladı. Soylu Rent A Car çatısı altında şuan bulunduğumuz bölgenin en büyük araç kiralama firmayısız diyebilirim. Her geçen gün yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Samet Tosun: İş dışında neler yapıyorsunuz ?

Ömer Albayrak: Yaptığım işlerin dışında klasik otomobillere tutkum olduğu için organizasyon ve fuarlara katılıyorum. Orada bulunan değerli dost ve arkadaşlarımla zaman geçirmek bana iyi geliyor diyebilirim. Onun haricinde hafta sonları ailemle zaman geçiriyorum çünkü aile benim için herşeyin önünde gelmektedir.

Samet Tosun: Siyasete girişinizde en çok sizi ne etkiledi ?

Ömer Albayrak: Biz nerden geldiğimizi çok iyi biliyoruz, yokluk çektiğimiz günleride hiç unutmadık. İnsaları hiç bölmeden onları sadece seçimden seçime hatırlamak yerine onların dertlerini dinleyerek ve ortak olarak halkı gerçek manası ile temsil edebileceğime inandığım için belediye başkanı adayı olmaya karar verdim.  Geçmişte 25. Dönem Balıkesir bağımsız milletvekili adayı olmam bana siyasette bilgi ve tecrübe kazandırdı diyebilirim.

31 mart seçimleri için düşüncemiz ise; halkın hatırlanmadığı ve sadece seçim zamanı kıymete bindiği seçim sonrası yine hatırlanmayan bir halk söz konusuydu. Biz bu sorunları ele alaraktan halkın gerçek manada temsilcisi olmadığını fark ettim ve DSP (demokratik sol partinin) bandırma belediye başkan adayı oldum.

Ben siyaset perdesine çıkarken ‘’Halka hizmet bir şereftir’’ sözü ile bu yola çıktım. Siyasetin gençleşmesi, halka en iyi hizmet kalitesinin sunulabilmesi, ve yeni yüzlerin siyasete kazandırılması için tüm mücadelemi sonuna kadar sürdürmeye devam edeceğim.

Samet Tosun: Bandırma sizin için ne ifade ediyor ?

Ömer Albayrak: Bandırmanın hayatımdaki yerini sizlere şöyle ifade edebilirim; Hayallerimin gerçekleştirmek istediğim ve ekmeğimi kazandığım şehir olarak adlandırabilirim.

Samet Tosun: Bandırmayı bugünüyle değerlendirir misiniz ?

Ömer Albayrak: Coğrafi olarak bakıldığında Türkiye’nin en güzel bölgeleri arasında yer almaktadır. Gerek ticaret,  gerekse turizm konusunda önü açık bir şehirdir ve ilerleyen zamanlar içerisinde hak ettiği yerlere geleceğine canı gönülden inanıyorum.

Samet Tosun: Bandırmanın şuan içinde bulunduğu sıkıntılar nelerdir ?

Ömer Albayrak: Şehrimizin başlıca sorunu Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında yer alması ve böyle olduğu halde il yapılmamasıdır. Bu konuda devam etmem gerekirse bir çok konuda önünün kesilmesi de başlıca sorunlar arasındadır.

Samet Tosun: Doğasıyla, tarihiyle, kültürel dokusuyla Bandırmadan ve gelecekten bahseder misiniz? Geleceği nasıl kurguluyorsunuz?

Ömer Albayrak: Ayrıca şehrimiz sürekli göç alan ve her geçen gün marka bir şehir olma yolunda büyük ölçüde yol kateden bir şehirdir. Kısaca Bandırma bir marka şehirdir.

Samet Tosun: Sizce belediye başkanın başarılı olmasını sağlayan en büyük etken etken nedir?

Ömer Albayrak: Halkın içinden ve halk ile bir bütün olması bir belediye başkanını zirveye doğal olarak başarıya taşıyacaktır.

Samet Tosun: Kitaplarla aran nasıl? En son hangi kitabı okudun ?

Ömer Albayrak: Aslına bakacak olursak kitaplar ile aram baya iyidir diyebilirim. Araştırmayı severim, bir şeyi okurken onun doğruluğunu ispatlayarak okumam lazım, hangi kitaplar konusuna gelecek olursak Mustafa Kemal ve Maskeli Leydi diyebilirim.

Samet Tosun: Kahvenin günlük hayatındaki yeri hakkında ne söylemek istersin ?

Ömer Albayrak: Kahve ile baya içli dışlıyızdır, birbirimizi gerçekten çok severiz. Sabah iş öncesi, iş arası olmadı yoğunluk bittikten sonra akşamüzeri ama illaki içerim.

Samet Tosun: Ve son olarak DS Kültür Sanat okurları için neler söylemek istersiniz ?

Ömer Albayrak: Öncelikle bu söyleşiyi okumaya değer bulan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ben inanıyorum ki; Belediye seçimlerinde partilerden ziyade şahıslar ön planda olmalıdır. Yapılacak hizmetler halkın çıkarına uygun olmalı ki, millet mutlu ve huzurlu olsun.

Samet Tosun: Tekrardan çok teşekkür ederiz, bizleri kırmayarak nazik davetimizi kabul ettiğiniz için. İnşallah daha güzel yerlerde tekrardan görüşmek dileği ile hoşçakalın.

Ömer Albayrak: Böyle güzel bir söyleşi için asıl ben teşekkür ederim. Hoşçakalın.

 

Samet Tosun

samettsn@yahoo.com