Written By Samet Tosun
Categories:

Samet Tosun: Merhabalar Onur bey, öncelikle bizleri kırmadığınız için çok teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misin? Onur Doğan kimdir?

Onur Doğan: Merhaba davetiniz için teşekkür ederim. Rope ve Onur aslında birbirinden çok farklı karakterler. Rope; hırslı, kaybetmeyi sevmeyen, hayallerinin peşini bırakmayan biriyken Onur; kendi minik dünyasından dışarı çıkmayı sevmeyen, hırslarından arınmış, huzurlu bi hayat dışında bi isteği olmayan biri. Yani mikrofon başındayken veya stüdyo ortamlarındayken çok başka bi insana dönebiliyorum. Klasik bilgilere gelirsek memleketim Isparta, Ankara’da yaşıyorum, 24 yaşında bi üniversite öğrencisiyim.

Samet Tosun: Peki aldığın ilk kayıt nasıl bir şeydi? Halen Duruyor mu?

Onur Doğan: İlk kaydın yeri hep çok başkaydı o hevesimi, heyecanımı bile hala unutamamışken şarkıyı unutmam pek mümkün değil:) Epeydir eski şarkılarıma bakmasam da klasörümde duruyor olması lazım. Protest tarzda bi şarkıydı

Samet Tosun: Peki Onur Doğan’ın Rope’ yi yaratması nasıl gerçekleşti? Ve neden Rope?

Onur Doğan: Yaşıtlarımdan daha sinirli ve tepkili bi çocuktum bazı şeylerin farkında olmanın verdiği bi olgunlukta vardı tabi. Bir de şansıma o dönemlerde mahallemde oturan abilerim müzikle uğraşıyordu onlardan görüp kendi içimde sözler yazmaya başladım ve ilk kayıtlarımı da onlarla birlikte almıştım ama bunun öncesinde freestyle, grafitti, beatbox gibi şeylere de ilgim vardı yani kültüre çok yabancı değildim. Rope’dan önce farklı mahlaslarım da oldu ama ilk başlangıç süreci böyleydi.

Samet Tosun: Geçtiğimiz günlerde 5 mayısı yayınladın, bu çalışma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın ?

Onur Doğan: Mayıs serisi benim için çok özel o yüzden seride ki her şarkıya ayrı bi özen gösteriyorum. Bunun sonucunda da tepkiler hep olumlu yönde oluyor ama Mayıs 5’de aldığım güzel yorumlar diğerlerine göre 2-3 kat daha fazlaydı o yüzden mutluyum, sağolsunlar:)

Samet Tosun: Taezın dışında Türkiye ve dünyada takip ettiğin sanatçılar kimler?

Onur Doğan: Müzik yapmayı sevdiğim kadar dinlemeyi de seviyorum o yüzden playlistim biraz geniş. Türkiye’den Sehabe, Gazapizm, Hayki gibi isimlerin işlerini yakından takip ediyorum hem de büyük bir saygım var kendilerine. Yurt dışından ise Token, Hopsin, NF, Passanger, Samra, Rakim, Nas gibi isimleri seviyorum kendi coğrafyalarında çok yetenekli insanlar

Samet Tosun: Rope’ yi tanımlayan 3 kelime nedir ?

Onur Doğan: Hırslı, üşengeç, dağınık. Kesinlikle bunlar olurdu:)

Samet Tosun: Herkesin merak ettiği bir soruyu sormak istiyorum sana, ilk klibi ne zaman çekiyorsun ?

Onur Doğan: Aslında bugüne kadar 7 tane klip çektik 4’ü solo şarkılarıma üç tanesi düet projelereydi fakat hala bir tam ettiğini düşünmüyorum kendi imkanlarımız dahilinde çekildi hepsi o yüzden çok üst düzey işler değiller ama ilk profesyonel klip olarak konuşursam bu yıl 2 tane çekmeyi düşünüyorum.

Samet Tosun: Bence birazda ilerleyen dönemlerde yer alacağın organizasyon ve yeni projelerden bahsedelim ?

Onur Doğan: Proje olarak harika gelişmeler var; Bir çok insanın tanıdığı benim de çok sevdiğim insanlarla çalışma fırsatı yakaladım bu sene. Projeler henüz bitmediği için isim vermek istemiyorum ama yakın bir tarihte sırasıyla duyuracağım hepsini. Organizasyon konusunda ise biraz arka planda tutuyorum kendimi albüm hazırlığındayım çünkü. bir de malum her konser teklifi olumlu sonuçlanmıyor aksilikler olabiliyor.

Ben çantama albümümü koyup kendi organizasyonumu yaparak tüm Türkiye’yi gezmek istiyorum küçük yaşlardan beri hayalim bu. Umarım yıl sonuna doğru ilk adımı atacağım:)

Samet Tosun: Elinde bir imkan olsaydı dünyaya nasıl bir mesaj vermek isterdin ?

Onur Doğan: Biraz klişe ama dünyanın hiç bir coğrafyasında savaşın olmasını istemiyorum o yüzden bu yönde bir mesaj vermek isterdim

Kitaplarla aran nasıl? En son hangi kitabı okudun?

Onur Doğan: Bana ilham veren bir çok yazar var onların sayesinde kitaplarla aram iyi. Ali Lidar’ın Tesirsiz Parçalarını okumuştum

Kahvenin günlük hayatındaki yeri hakkında neler söylemek istersin ?

Onur Doğan: Eskiden kahveyi çok sık tüketirdim fakat artık sevdiğim söylenemez. Onun yerine çay içiyorum bana daha iyi hissettiriyor:)

Son olarak da kültür sanat hakkında neler söylemek ister siniz ?

Onur Doğan: Sitenizi inceledim gayet güzel içerikler var, özgün kalabilmiş ve devamlı çalışmayı sürdürebilmişisiniz bunun içinde ayrıca tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını, emeğinizinde karşılığını almanızı diliyorum:)

Bu güzel ve bir okadar keyifli sohbet için teşekkür ederiz. İnşallah daha güzel yerlerde görüşmek dileğiyle.

Onur Doğan: Yaratıcı sorular için teşekkür ederim, daha güzel yarınlarda görüşmek üzere:)

 

Samet Tosun

samettsn@yahoo.com