Samet Tosun’un bu haftaki konuğu Oyuncu Habip Aytekin

Samet Tosun: Aslında birçok kişi seni çok yakından tanıyor ancak sen bize kendinden biraz bahsede bilir misin ?

Habip Aytekin: 1971 yılında Üsküdar’da doğdum aslen Sinop’luyum İlk ve orta öğrenimi İçerenköy Yahya Kemal Beyatlı okulunda bitirdim Fenerbahçe Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladım. Müjdat Gezen Kültür Merkezi’nde sinema oyunculuğu eğitimi aldım. 40 yıldır İstanbul Maltepe Fındıklı Mahallesinde ikamet etmekteyim. Evliyim ve 1 çocuk babasıyım. Uzun yıllar mali müşavirlik yaptım sıradan devam eden hayatının bir anda değişerek televizyonun büyülü dünyasının içerisinde kendimi buldum yer almaya Başladım.

Samet Tosun: Oyunculuk serüvenin nasıl başladı, nasıl karar verdin oyuncu olmaya ?

Habip Aytekin: Usta sanatçı Mahsun Kırmızıgül ile Tanıştım. Mahsun Kırmızıgül’ün teklifiyle ”Hayat Devam Ediyor” adlı dizide oyunculuğa başladım 11 bölüm oynadıktan sonra karşıma değişik projeler çıktı ve birçok Dizi ve Sinemalarda yer aldım.

Samet Tosun: Mesleğini biraz anlata bilir misin, zorlukları keyifli yanları ve birçok kimsenin bilmediği yönleriyle nasıl bir meslek oyunculuk ?

Habip Aytekin: Set ortamı zordur devamlı tempolusun. Aynı askerlik gibidir. Yönetmen ne derse onu yapıyorsun çünkü Replikleri ezberlemek zorundasın ezberlemedin zaman sıkıntı olur ve sahneler uzar. Oyunculukta Eğitim şarttır. Keyifli Tarafları kimsenin uzanamayacağı ünlü oyuncularınan birliktesin. Hayal ettiğin karakterler dizi ve sinema dünyasında oluyor.

Samet Tosun: Bugüne kadar hangi projelerde yer aldınız, yeni projeler varmı ?

Habip Aytekin: Dizilerde :Hayat Devam Ediyor, Alemin Kralı, Arka Sokaklar, Yabanci Gelin, Not Defteri, Düşler ve Umutlar, Ulan İstanbul, Kaderimin Yazıldığı Gün, Mutlu Ol Yeter, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde rol aldım.

Sinemada : Düğün Dernek, Karaoğlan, Erkekler, Gulyabani, İncir Reçeli Sinema Filmlerinde Rol Aldım

Reklam : THY – İş Bankası – Mercedes Rol Aldım

Samet Tosun: Hayatınızın odak noktası artık oyunculuk mu yoksa başka planlarınız var mı ?

Habip Aytekin: Evet Oyunculuk Çünkü Bende Bağımlılık Yaptı

Samet Tosun: Çalışma saatleriniz nasıl, çekim olduğunda bir günün nasıl geçiyor ?

Habip Aytekin: Çalışma Saatleriniz Çok uzun gerekirse gece gündüz çalışıyorum. Çekim olduğu zaman keyifli oluyorum çünkü sevdiğim mesleği yapıyorum.

Samet Tosun: Bir oyuncu rolüne nasıl hazırlanır, canlandıracağın bir karakter için ön hazırlık yapıyor musun ? o süreci bize biraz anlatır mısın ?
Habip Aytekin: Bir Oyuncu rolüne ilk önce Replikleri ezberlemekle geçer…
Canlandıracağım karakteri ilk önce analiz ederim ondan sonra o karaktere benzemeye çalışırım. Tabi provalar haftaları alabiliyor.

Samet Tosun:Bu soru eminiz ki oldukça sık karşılaştığın bir sorudur, ama yinede sormak istiyorum oynadığın karakterlerle aranda hiç benzerlik var mı ?

Habip Aytekin: Yönetmen uygun görürse Bazen Benzerlik oluyor Ama her zaman olmuyor.

Samet Tosun: Unutamadığınız bir film repliği var mı ?
Habip Aytekin: İncir Reçeli Sinema Filminde unutmadığım replik
En zor ayrılıktır hala nefes alan birinden ayrılmak… Ölmediysek eğer anlamsızdır ayrılık

Samet Tosun: Son olarak Semaorglife hakkında neler söylemek istersiniz?
Habip Aytekin: Öncelikle Semaorglife Ailesine teşekkür ederim röportaj için bana vakit ayırdıkları için güzel bir gün geçirdim emeği geçenlere teşekkür ederim İşlerinde Başarılar Diliyorum.

Samet Tosun
samettsn@yahoo.com

Share via
Copy link
Powered by Social Snap