Samet Tosun: Merhabalar Cengiz bey, öncelikle dernek nasıl kuruldu, onunla başlayalım ?

Cengiz Gazcı: Merhabalar, sokaklardaki can dostlarımızın içler acısı hali ortada bizlerde düşündük neler yapabiliriz diye, gönüllü olan 7 arkadaşımız ile birlikte derneğimizi kurmaya karar verdik. Daha çok yeni bir derneğiz ama ilerleyen zamanlar içerisinde çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum.

Samet Tosun: Derneğin tam olarak faaliyet alanları ne ? neler yapıyorsunuz ?

Cengiz Gazcı: Derneğimiz tamamı ile kuru mama yardım derneği, öncelikle sokaklara sonrasında ise barınaklarda bulunan hayvan dostlarımıza yardımda bulunuyoruz. Biraz öncede bahsettiğim gibi daha çok yeniyiz, o yüzden şuan için faaliyet alanlarımız bu şekildedir.
Samet Tosun: Peki Cengiz Gazcı kimdir ? ve nasıl bir ailede büyüdü ? Bize biraz Cengiz Gazcı’yı anlatır mısın ?

Cengiz Gazcı: Evet, Cengiz Gazcı, 1969 yılında Kasımpaşa’da dünya’ya geldi. Ortaokul’da okulu bırakarak 1980 yılında ilk olarak çalışma hayatına Sultanahmet’te bulunan bir matbaa’da başladım. Sonraki yıllarda ise bir reklam ajansında yöneticilik yaptım. Kısa bir süre sonra’da kendi matbaa ve reklam ajansımı kurdum. Orta halli bir ailenin en küçükk çocuğuydum.

Samet Tosun: Hayvanlara karşı bu farkındalık ilk ne zaman oluştu sizde ?

Cengiz Gazcı: Hayvanlara karşı her zaman bir ilgim vardı ama, ilk olarak 2005 yılında sokakta bulduğum bir köpekle başladı desem daha doğru olabilir. O köpeği sokaktan alıp sahiplendim, sonrasında da hiç hayvansız kalmadım. Sahiplenme konusunda tek isteğim ise mutlaka ve mutlaka sokak yada barınak hayvanı olmasıydı.

Samet Tosun: Sokak hayvanlarının en büyük problemi nedir ?

Cengiz Gazcı: Sokak ve barınak hayvanlarımızın en büyük sorunlardan bir tanesi sevgi’dir. Onlar gerçekten sevilmek ve değer görmek istiyorlar sonrasında ise mama ve barınma geliyor.

Samet Tosun: Derneğin giderleri nasıl karşılanıyor ?

Cengiz Gazcı: Derneğimizin giderleri öncelikle benim emekli maaşımın bir kısmı ile karşılanıyor. Gönülden hayvansever dost ve arkadaşlarımız bütçeleri el verdiği sürece bağış yolluyorlar. Sokak ve barınak hayvanlarımız ile ilgili aylık yayınlamış olduğumuz bültenlerimiz var, ailelerimizin ve çocuklarımızın okuyacağı bültenler bunlar, hem ailelerimizi bilgilendirme hemde küçük yaşta çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılaması açısından yayınlanan bültenler bunlar, bağış karşılığında adreslerine kadar gönderiyoruz. Böylece giderlerimizi bir şekilde karşılamaya çalışıyoruz.

 

Samet Tosun: Birazda askıda mama uygulamasından bahseder misiniz?

Cengiz Gazcı: Evet Askı’da mama uygulaması, geçmişten günümüze yaygın bir uygulamaydı zaten, özellikle fırınlarda ekmek için uygulnana bu uygulamayı biz hayvanlarımız için uygulamaya karar verdik ve Askı’da mama uygulamasını başlattık. Sokak ve barınak hayvanlarımızın bu mama’ya ihtiyacı olduğu için ”Hep destek tam destek, gönülden destek rica ediyoruz” diyerekten bu uygulamaya tüm vatandaşlarımızın katkı sağlamasını bekliyoruz.

Samet Tosun: Geleceğe yönelik plan ve projelerinizden bahseder misiniz ?

Cengiz Gazcı: Öncelikle bu dünya hepimizin, Allah’ın bizlere bir emaneti olan sessiz dostlarımızı, bir şekilde mutlu bir dünya’da yaşatmak, şiddet ve tecavüze maruz kalmadan, soğukta kalmadan olabildiğine büyük özel bir barınak kurmak, ama öyle standart bir barınak değil bu insanların ailesiyle gelip yemek yiyebileceği, kahve içebileceği, çocukların hayvanları besleyebileceği ve en önemlisi çocuklarımızın hayvan sevgisinin tadacağı, harika bir özel barınak kurma hayalim var.

Samet Tosun: Peki hayvanlar için nasıl bir dünya hayal ediyorsunuz ?

Cengiz Gazcı: Bu gerçekten güzel ve manidar bir soru oldu, Sokağa atılmayan, öldürülmeyen, işkence görmeyen, aç ve soğukta bırakılmayan onların sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşama hakkı olduğuna inanarak güzel bir dünya olsun istiyorum.

Samet Tosun: Son olarak DS Kültür Sanat hakkında neler söylemek istersin ?

Cengiz Gazcı: DS Kültür Sanat, nostaljiden moderne kadar varsa güzel haberler yapıyorsunuz, özellikle yaptığınız haberlerde bir özen ve çalışma var, izlediğiniz çizginizi bozmuyorsunuz. Etkinliklere çok önem veriyorsunuz bunu bir çok kişi yapmak istedi ama devamını getiremedi, sizi bu konuda tebrik ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, iyiki varsıınız.

Röportaj:
Samet Tosun
samettsn@yahoo.com