Abdussamed Tosun: İş hayatında sizin birçok projeleriniz var baktığımız zaman oldukça kaliteli ve başarılar ile dolu olduğunu görmekteyiz. Hazırladığınız projelerde en çok ne gibi sorunlar oluyor ve siz ne gibi çözümler ile başarıya ulaşıyorsunuz?
Sinan Atsan: İş hayatımızda evet bir çok projelerimiz oluyor. Projelerimizi titizlik ile takip ediyoruz. Hazırladığımız projelerimizde şu gibi sıkıntılar oluyor. Kişiliğimin özelliği nedeni ile, bir projeyi ve başarıyı tek başıma elde etmeyi sevmem. Elimizde Bir derece oluşturacak proje var ise, bu proje iki, üç veya daha fazla kişi ile başarıya ulaşmasını severim. Fakat bazen bu tür çoklu olmasından dolayı sıkıntılarımız doğuyor. Bende ilk önce sorunun kaynağını araştırıp, o sorun için bir adet değil birden fazla çözüm arayışına girer ve sırası ile uygulamaya başlarım. Bu tür çözümler her zaman başarıya götürür ve iki tarafında memnun kalmasını sağlar. Amaçlar, güzel proje yapmak evet ama o güzel projeleri her türlü sıkıntıyı hesaplayarak birden fazla çözüm maddeleri oluşturarak başarıya ulaşmaktır.
Abdussamed Tosun: İnşaat sektöründeki işlerinizde iç mimarlar ile çalışırken hangi projeler sizi başarıya taşıyacağınıza inanarak iş mutluluğu kazandırıyor? Örneğin; Günümüz Dünyasında artık teknoloji ile hazırlanan yani akıllı iç mekân sistemlerinin olduğu projeler hazırlanmakta. Size böyle projeler geliyor mu?
Sinan Atsan: İnşaat sektöründe iç mimar kullanıyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını yaparken bende yeni ve modern evleri sürekli gezerek ve araştırarak yanlarına bulunuyorum. En çok yaptığım ise sade kahvemi alıp araziye oturup kuş sesleri su sesleri manzara güneş ve rüzgar hesaplayarak bölgeye en uygun ve en kullanışlı hangi mimari oturacak araştırması yaparım. Tabi ki en Önemlisi ev hanımları ile sohbet ederek hayallerindeki evi tasarlamaktır. Akıllı ev sistemleri gün geçtikte gelişiyor ve bizde buna tabi ki ayak uydurmak zorundayız. Artık her şey konfora dayalı. İnsan evinde evini huzurlu konforlu mutlu hissederse, kendi işlerinde de başarılı olur ve ülkemize katkı sağlar. Bu da bizi oldukça mutlu ediyor.

Abdussamed Tosun: O zaman başa dönelim, Sinan Atsan kimdir? Nasıl bir ailede büyüdü, bize biraz Sinan Atsan’ı anlatır mısın?
Sinan Atsan: 18.01.1994 Salı günü Manisa’da doğmuş bir kişidir. Bundan 96 yıl önce Atatürk döneminde Türkiye’ ye göç etmiş bir Türk ailesinden gelmektedir. Babam memur annem ise ev hanımı olup bir başarılı kız kardeşim vardır. Aile apartmanında doğup büyüdük fakat iş gereği bizi şehir dışına attı. Babam Memurluğun yanı sıra çiftçilik ile uğraşmaktadır. Tabi ona dayalı olarak ve gelenek olarak bende uzun süre çiftçilik ile uğraştım ve bu 6 yaşımda başladı diyebilirim. Lise mezunu olup tabi bu sürede sürekli kendi ticari hayatımı sürdürmüştüm. Müzik hobimdir. Sahneyi almayı severim ve bu iş insanın duygularını dışarıya vurmasını sağlıyor, orada da başarılı işler yaptım. Çiftliği yaparken yani sıra inşaata başladım, tabi birde kuyumculuk var onu unutmamak gerekli. Kuyumculuk işini ise ortak şekilde yaptık fakat şehir değiştirmemden dolayı ortağıma bıraktım. Geriye gidersek 2013 yılı siyasete atıldım. Gençlik Kolları yönetim kurulu üyesi görevi yaparken, ilçe yöneticisi olarak devam ettim, farklı bir siyasi partide ise kurucu Gençlik Kolları Manisa İl başkanlığı yaptım. Bu görevleri İcra ederken büyük bir gurur ile yerine getirdim ve vatandaşıma hizmet ettim. Siyaseti işlerimden daha çok seviyorum desem yeri var. Ülke ve millet menfaati her zaman kendi menfaatimin önündedir. Şimdi ise gelecek dönemlerde, kişilik yapımında gerekli olarak olgunluğa ulaştığını düşünerek Belediye başkan adaylığına hazırlanmaktayım ve yatırımlarımı o yönde yapmaktayım. Mevcut olarak ise Aydın Kuşadası ve İzmir Çeşme ilçemizde inşaat sektörü ile uğraşıyorum.

Abdussamed Tosun: inşaat sektöründe de uzun bir tecrübeniz var bu sektörde çalışmalarınız nasıl gidiyor?
Sinan Atsan: Uzun süredir inşaat sektöründeyim evet. Çalışmalarımız şu an güzel gidiyor, müşterilerimizin memnuniyeti ve ülke ekonomisine katkı sağlamak beni daha mutlu ediyor.

Abdussamed Tosun: Öncü Yapı ismi nereden geliyor? Neden Öncü Yapı?
Sinan Atsan: Ben Öncülük etmeyi çok severim. Bu konuda da mimarilerimde müşterilerimiz için Huzura Öncülük Ediyoruz ve hayata değer katıyoruz. Öncü ismi buradan geliyor.

Abdussamed Tosun: Manisa dışında Aydın, Kuşadası’nın farklı noktalarında projeleriniz devam ediyor. Bunun haricinde şuan devam eden yada hazırlık aşamasında olan projeleriniz var mı?
Sinan Atsan: Manisa’da projelerimizi tamamladıktan sonra Aydın Kuşadası’na geçiş sağladık burada şu an devam projelerimiz Devam ediyor, buranın harici İzmir Çeşme ilçemizde hazırlıklarım başladı ve 1,5 yıl sonra hayata geçmeye başlayacak.

Abdussamed Tosun: Sadece Türkiye odaklı mı yoksa ilerleyen zamanlarda diğer Türk firmalarımız gibi Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkelerde de faaliyetleriniz olacak mı?
Sinan Atsan: Sadece Türkiye odaklı değil, yeterli kapasiteye ulaştığımızda, yurt dışına nasipse açılmayı düşünüyoruz.
Abdussamed Tosun: Hayatınıza baktığınızda işte burası benim için bir dönüm noktası oldu dediğiniz bir yer var mı?
Sinan Atsan: Hayatıma baktığımda burası benim dönüm noktam dediğim aslında siyasettir J. Siyasette başarılı olursanız zaten hayatın her dönemi dönüm noktasıdır. Unutmayalım siyaset ticaretten daha zordur.

Abdussamed Tosun: Peki geçmişten bugüne baktığında, hayal ettiğin yerde misin?
Sinan Atsan: Geçmişten bugüne baktığımda hayal ettiğim yerde değilim çünkü hayaller sonsuzdur. Hayali kurduğunuz da sonu gelmez. Ben hedefimdeyim. Tavsiyede bulunayım. Hedefiniz büyük ve uzun olsun. Ama ona ulaşmak için araya ufak hedefler koyun. O zaman hem çok yorulmuyorsunuz hem de daha kolay ulaşıyorsunuz büyük hedefe.

Abdussamed Tosun: Yoğun bir iş temposu içerisindesin, Peki iş dışında neler yapıyorsun vaktini nasıl değerlendiriyorsun?
Sinan Atsan: Hafta içleri çok yoğun geçiriyorum iş olarak, ama hafta sonlarımı tamamen sevdiklerime ve kendime ayırıyorum. Çalışanlarımı da kati olarak çalışmalarına müsaade etmem. Boş zamanlarımı doğada gezerek değerlendirmeyi seviyorum. Bu keyifli röportaj için Abdussamed bey size teşekkür ediyorum. Okuyacak olan genç kardeşlerime yol gösterebilirsem mutlu olurum. Anlattıklarım ve tavsiyelerim ile başarılı olursalar, beni bulsunlar.

 

Röportaj: Abdussamed Tosun
dskultursanat@yahoo.com

Translate »