''iki gözüm, bedel ödedik, sis, kahpe kader'' şarkıları ile büyük beğeni toplayan başarılı şarkıcı Vedat Alçay, bu hafta Abdussamed Tosun'la ''Biraz Bundan Konuşalım''a konuk olarak hakkında merak edilenleri cevapladı.

Abdussamed Tosun: Öncelikle biraz müzikal kariyerinden bahsedelim, müzik ile ne zaman tanıştın, herşey nasıl başladı ?

Vedat Alçay: Müzik hayatıma aslında kendimi bildiğim andan itibaren başladı diyebilirim . Hep hayallerime tutunarak yürüdüm bu yolda sabırlı ve azimli bir şekilde çünkü bir zamanı vardı ve o zamanı beklemek zorundaydım. Müzikle Gaziantep Şahinbey araştırma hastanesinde annem ameliyat masasındayken tanıştım. Çünkü o içerde ben dışarda yani kapıda kendimi ve hayatıma neler katacağını düşünerek kitap yazar gibi şarkı yazdım ve ilk göz ağrım “bedel ödedik” 

Abdussamed Tosun: Senin için müzik nedir? Müzik ile tanışman hayatının dönüm noktalarından biri diyebilir miyiz?

Vedat Alçay: Benim için müzik sonu olmayan bir sanattır Sanat ise o yazdığım duygulu şarkılarımın beni sevenlerimle bir ara getirmesi diyebilirim Evet kesinlikle hayatımın bir dönüm noktasıydı.

Abdussamed Tosun: Müzik senin hayatın diyebiliriz, o halde müziğin psikolojik olarak sende iyileştirici bir etkisi olduğunu söylemek mümkün mü?

Vedat Alçay: Tabi ki de zaten müziğe tutunma sebeplerimden en güzeli benim için iyileştirici bir güç olduğuna inanmış olmamdı ve hala öyle.

Abdussamed Tosun: O zaman en başa dönelim, Vedat Alçay kimdir? Nasıl bir ailede büyüdü? Bize biraz Vedat Alçay’ı anlatır mısın?

Vedat Alçay: Aslında Vedat alçay mütevazi ve kendi halinde yaşayan bir ailede, şehrin ışıltısından uzakta, kasaba bile olmayan bir köyde hatta bir mağarada gözünü açtı desek yeridir. Ama hayallerinden hiç bir zaman vazgeçmeyen duyanların asla yapamazsın demesine rağmen inancını kaybetmeden 14 15 yaşlarında küçük dünyasından, köyünden hayallerinin peşinden gelen kişi. Hayatta her zaman bakış açısı ve ilk kalemi kağıdı eline aldığında, yazdığı sözü “ Vazgeçmeyeceksin Vazgeçilmezinden Sen pes edersen Sen kaybedersin” diye savunan, buna göre yaşayan bir insandı diyebilirim.

Mutlulukların, kayıpların bizlerde uyandırdığı ortak bir duygu var!

Abdussamed Tosun: Birazda şarkılarından bahsedelim. Bedel ödedik, Sis, Kan Revan gibi bir çok şarkı yayınladın ve kısa bir sürede dinleyiciden güzel bir etkileşim aldın ve şarkıların milyonlarca görüntülenme aldı. Sen bu başarıyı neye bağlıyorsun?

Vedat Alçay: Kesinlikle yaşadığım gerçek duygulara ve kağıda döktüğüm samimi hislere. Çünkü her zaman kişilikler farklı olsada yaşadığımız acıların, mutlulukların, kayıpların bizlerde uyandırdığı ortak bir duygu var. Demek ki ben bunu beni milyonlarca izleyen her kişiye hissettire bilmişim. 

Abdussamed Tosun: Bizlere biraz “iki gözüm”ün hikayesinden bahseder misin ? Böyle bir proje nasıl ortaya çıktı ?

Vedat Alçay: Aslında her şarkımın bende güzel bir anısı ve hikayesi var. iki gözümde onlardan bir tanesi. Ahmet Kaya’ya olan hayranlığımı beni seven ve takip eden herkesin bildiğini düşünüyorum. Onu tanıdığım ve şarkılarını dinlediğim günden beri bende uyandırdığı duyguları tarif edemem. Birazda olsun onun duygularını hissedebilmeyi, onun gözünden ve onun hayatından yaşadıklarını kaleme almayı denedim.  Şarkımda da belirtiğim gibi kara kaşları ve hiç durmayan göz yaşları ve sonu kefenle biten bir hayatı vardı. Ona olan sevgim, düşündüğüm ve beni hüzünlendiren olayları kaleme dökmeme vesile oldu.

Abdussamed Tosun: Pandemi sürecinden dolayı şansız bir döneme geldin. Bugünleri nasıl geçirdin, senin için olumlu yada olumsuz yanları oldumu?

Vedat Alçay: İçimden bir kankaha attım şuan. Çünkü ben bedel ödediğimi düşünürken şarkıyla beraber ülkece bedel ödedik. Şarkının izlenme sayısına göre vaka sayısı yükseldi ve bu tabikide büyük olumsuzluklarla beni Başbaşa bıraktı sahnelerim ve konserlerim komple iptal oldu ama dediğim gibi hiç bir zaman vazgeçmedim. Ama olumlu yanlarıda oldu kendimle başbaşa kalıp ileriye dönük bir çok proje için küçükte olsa adımlar attım.

Abdussamed Tosun: Henüz çok gençsin. Bundan sonraki hedeflerin ve Vedat Alçay’ı nerede göreceğiz?

Vedat Alçay: Tabiki hayatın neler getireceği belli olmaz. Elbette hedeflerim var ama ileriye dönük ve süpriz diyelim. Çok daha iyi yerlerde diye özetleyebilirim.

Abdussamed Tosun: Sosyal medya kariyerin nasıl gidiyor? Orası da artık bir kariyer belgesi. Yaptığın işleri ve hayatını gösterebilmek adına bir fırsat. Nasıl bakıyorsun bu ortama?

Vedat Alçay: Sosyal medya, günümüzün özellikle benim gibi sanat icra eden kişiler için çok büyük bir fırsat. Artık gerekli bir mecra da diyebiliriz. Sesimizi duyurmamıza ve bir çok kitleye hitap etmemize, çok daha hızlı etkileşim sağlamamıza yardımcı oluyor elbette. Ama bunu en doğru şekilde kullanmak gerektiğine inanıyorum. Bir nevi dediğiniz gibi kariyer belgesi. Sosyal medyada yaptığımız işler ve yansıttığımız kişiliğimiz örnek oluşturacak davranışlardan ibaret olmalı diye düşünüyorum.İşimin de gerektirdiği sorumluluklardan kaynaklı tabi ki aktif kullanıyor ve özen gösteriyorum.

Röportaj:
Abdussamed Tosun
dskultursanat@yahoo.com