John F. Clauser ve Ivan Giaver, aldatma ve yanlış inançlardan ziyade bilim ve gerçekliğe odaklanan politikalar çağrısında bulunan bir bildiri imzaladılar. Hükümet politikalarına ve küresel iklim gündemine karşı suç duyurusunda bulunan iki Nobel ödülü sahibi de dahil olmak üzere dünya bilim camiasının 1609 üyesinin imzaladığı deklarasyon , “İklim konusunda acil bir durum yoktur” ifadesini doğruluyor.
Küresel İklim İstihbarat Grubu (CLINTEL) tarafından desteklenen deklarasyon , kirletici emisyonların zararlı etkilerini göz ardı etmiyor ancak belirsizlikten yararlanan siyasi amaçlı bir abartıdan söz ediyor . Her ikisi de Nobel Fizik ödülü sahibi John F. Clauser ve Ivar Giaver tarafından yönetilen bu girişimin girişinde “İklim bilimi daha az politik olmalı, iklim politikaları ise daha bilimsel olmalı” diyor . Bildirge bağımsızlığını savunuyor ve iklim değişikliğiyle ilgili kamuoyundaki tartışmanın yanlış anlamalara dayanmasını sağlıyor.

“İklim bilimi, sağlam özeleştiri bilimine değil, inançlara dayalı bir tartışmaya dönüştü. Olgunlaşmamış iklim modellerine olan saf inançtan kendimizi kurtarmamız gerekmez mi?” beyanda şu yazıyor. CLINTEL ve imzacıları, iklim gündeminin , çevre politikalarının gerçek maliyetlerini ve varsayılan faydalarını kamuoyuna açıklamayan siyasi çıkarlara karşı savunmasız olduğunu iddia ediyor . Açıklamaya göre gerçek dünya ile çevre politikalarının kamuoyuna sattığı durum arasında bir “boşluk” var. İmzacılardan biri olan John F. Clauser, iklim değişikliğiyle ilgili kamuoyundaki tartışmanın mevcut durumunun, basit ve hatalı mesajlar yayan bir takım sosyal aktörlerin müdahalesi nedeniyle gölgelendiğini söyledi. Bilim camiası bu yanlış bilgi birikimine yeterince değinmedi veya bir çözüm bulmaya çalışmadı.
Yanlış yönlendirilmiş iklim bilimi, kitlesel şok gazeteciliği sahte bilimine dönüştü. Buna karşılık, sahte bilim, çok çeşitli ilgisiz hastalıkların günah keçisi haline geldi. Benzer şekilde yanlış yönlendirilmiş ticari pazarlama temsilcileri, politikacılar, gazeteciler, devlet kurumları ve çevreciler tarafından teşvik edildi ve genişletildi.

Isınma tahmin edilenden çok daha yavaş
Tipik olarak iklim değişikliği sözcülerinden gelen endişe verici mesajların aksine CLINTEL, durumla ilgili çok daha fazla nüansın bulunduğunu garanti ediyor. Açıklamaya göre küresel ısınma, çevre kuruluşlarının yıllardır iddia ettiğinden çok daha yavaş gerçekleşiyor. CLINTEL, hükümet politikalarının savunduğunun aksine CO2’nin kesinlikle zararlı olmadığını belirtiyor. Dünyanın biyokütlesi için bir besin ve kaynak kaynağıdır. Popüler inanışın aksine, küresel ısınmanın kasırgaları, selleri , kuraklıkları veya diğer doğal afetleri yoğunlaştırdığına dair istatistiksel bir kanıt yoktur . Ancak CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik tedbirler toplum için giderek daha maliyetli olmaya devam ediyor.

Kaynak: clintel.org