Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in, Hawaii’de devasa bir yer altı sığınağı planlarıyla birlikte 100 milyon dolarlık geniş bir gizli sığınak inşa ettiği ortaya çıktı. Zuckerberg’in inşaası devam eden dev kompleksinde yer altı sığınakları, lüks malikaneler ve kendini uzun süre idame edebilecek özellikler bulunuyor. Koolau Çiftliği olarak bilinen mülk, planlama belgelerine göre 5.000 metrekarelik bir yer altı sığınağı içerecek, kendi enerji ve gıda kaynaklarına sahip olacak. Wired’ın aktardığı bina planlarına göre tünel, merdivenle ulaşılabilen bir kaçış kapısına sahip olan 5.000 metrekarelik bir yer altı sığınağına gidecek. Barınakta bir yaşam alanı ve bir mekanik oda bulunacak ve “patlamaya dayanıklı” beton ve çelik bir kapı ile korunacak.
Komplekste ayrıca en az 30 yatak odası ve 30 banyonun yanı sıra birkaç misafir evi ve halat köprülerle birbirine bağlanacak 11 “disk şeklinde” ağaç evden oluşan bir küme yer alacak. Planlar ayrıca tesisin tuş takımı kilitleri, ses yalıtımı ve gizli kapılar gibi çeşitli güvenlik özelliklerine sahip olacağını da gösteriyor. İşçilerden biri Wired’a kameraların “her yerde” olduğunu ve daha küçük çiftlik binalarından birinde yalnızca 20’den fazla kameranın bulunduğunu söyledi.

Ancak Koolau Çiftliği, Zuckerberg ve ailesi için sadece lüks bir sığınak değil. Aynı zamanda küresel bir felaket durumunda potansiyel bir hayatta kalma üssüdür. Wired’ın raporları, inşaatçıların tesisi tamamen kendine yeterli hale getirmeyi hedeflediklerini gösteriyor. Mülkte 55 fit çapında ve 18 fit yüksekliğinde bir su deposu ve bir pompa sistemi bulunacaktır. 1.400 dönümlük arazide halihazırda gıda kaynağı sağlayabilecek çiftçilik ve tarım faaliyetleri bulunuyor. Zuckerberg Hawaii projesi hakkında çok gizli davrandı. Tesisin çevresine 1,8 metrelik bir duvar ördü ve tüm çalışanlarına çalışmaları hakkında gizlilik sözleşmeleri imzalattı. Habere göre ailesinin evi olarak gördüğü çiftliğinin arazisini satın almak için 170 milyon dolar harcadı.